به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

قطعی مکرر برق درچند روز گذشته با اختلال در زندگی روزمره وایجاد مشکلاتی برای مشاغل و صنایع، در فهرست دغدغه های شهروندان جای گرفته است، و خاموشی های پی در پی، مراقبت های بهداشتی در بیمارستان ها، آموزش، دورکاری، رفت و آمد، دسترسی به آب در بسیاری از مناطق، سیستم های مالی و بانکی، و دیگر جنبه های زندگی را تحت تاثیر قرارداده و هم زمان تعدادی واکسن و داروهائی که نیاز به نگهداری در یخچال دارند نیز روانه زباله دانی شدند. قطعی برق در کشور اتفاق تازه ای نیست، اما آنچه این تجربه اخیر را ازخاموشی های گذشته جدا می کند زمان وقوع آن است، زیرا هنوز اوج گرمای تابستان و زمان مصرف زیاد برق فرا نرسیده است و افزون برآن برنامه مشخصی برای آن وجود ندارد، گو این که حتی جدول های زمانبندی شده وزارت نیرو نیز همخوانی کاملی با قطعی برق نداشته است و شهروندان همچنان با خاموشی های غیرمنتظره روبرو هستند.

مسئولان وزارت نیرو دلائل مانند خشکسالی و نبود امکان استفاده از برخی نیروگاه‌های برق آبی، افزایش دما و بالا رفتن مصرف برق، وجود چاه‌های کشاورزی، و نهایتا استخراج رمزارزها را دلیل قطعی برق می دانند، بسیاری از شهروندان عدم مدیریت صحیح را مسئول این خاموشی ها عنوان می کنند. قطعی برق در کشوری که روی منابع عظیم انرزی قرار دارد، یادآور سخن اقتصاددان بزرگ، میلتون فریدمن است که گفته بود: اگر مدیریت صحرای آفریقا را به دولت واگذار کنید، پس از 5 سال با کمبود شن روبرو خواهید شد.

عذرخواهی وزیر نیرو از مردم به خاطر قطعی‌های پی‌درپی برق نهایتا با این توضیح از جانب وی همراه بود که گرمای زود هنگام هوا و کاهش بارش‌ها دلیل اصلی قطعی برق است. رضا اردکانیان در توضیحات خود وقوع هرگونه حمله سایبری و یا صادرات برق به کشورهای اطراف را بعنوان دلیلی برای قطعی برق رد نموده است. در همین حال، اما نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران ضعف مدیریتی مسئولان را دلیل قطعی برق خوانده است و می گوید خشکسالی صرفا نمی‌تواند دلیلی برای خاموشی‌ها باشد. از سوی دیگر، مدیران توانیر مدعی هستند که یکی از دلایل اصلی کمبود برق در روزهای اخیر فعالیت گسترده استخراج کنندگان رمز ارزهاست، حال آن که مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس گفته است علت قطع برق استخراج رمز ارز نیست بلکه علت توقف سرمایه‌گذاری و فرسودگی شبکه تولید و توزیع است.

با این حال انتقاد از مزارع استخراج رمزارزها و فداکردن آسایش مردم به قیمت چند بیت کوین آنهم توسط چینی ها همچنان ادامه دارد و منتقدان براین باورند که استخراج غیرمجاز رمز ارزها که به نوعی برای دور زدن تحریم ها و جبران عقب افتادگی از بازارهای پولی است حتی به منازل نیز کشیده شده است. به گفته فرزین فردیس، نایب رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، بر اساس پژوهش های انجام شده، 31 درصد از جمعیت 18 تا 65 ساله کشور ادعا می کنند که در حال حاضر صاحب رمز ارز هستند و به طورکلی براساس برآوردها، 12 میلیون ایرانی رمز ارز دارند؛ از همین رو، سخنگوی صنعت برق می گوید در حال حاضر بیش از 2000 مگاوات برق در مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز مصرف می شود.    

با این حال، مجید رضا حریری براین باور است که اشکالات بی شمار مصرف برق در کشور را نباید بر گردن استخراج رمز ارزها انداخت، زیرا آمارهای رسمی نشان می دهند که مصرف مجاز در استخراج رمزارزها حدود 300 مگاوات است که کمتر از نیم درصد مصرف برق کشور است، و حتی اگر تعداد کسانی که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند دوبرابر مجازها باشند باز هم کمتر از یک درصد مصارف برقی ما خواهد بود. حریری می گوید به طور کلی ما در حوزه برق و انرژی نیاز به این داریم که تجدیدنظرهای کلی داشته باشیم، اینکه همه تقصیرها به گردن رمزارز یا مصارف خانگی انداخته شود، به نظر می‌رسد که به نوعی شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت‌های ناشی از کم‌کاری‌ها است.  وی می افزاید، در ده سال اخیر، سرمایه‌گذاری در حوزه برق نسبت به سال‌ها قبل از آن به کمتر از نصف رسیده است. ما نتوانستیم نیروگاه‌های خود را تجهیز و بهینه کنیم یا نیروگاه‌های جدید بسازیم؛ این موارد نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. صنعت برق کشور مبالغ بسیار کلانی از دولت طلبکار است یعنی دولت نمی‌تواند پول کسانی که پیش از این سرمایه‌گذاری کرده‌اند را بدهد، مشخص است که سرمایه‌گذاری جدید در این شرایط انجام نمی‌شود.

حمید رضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران نیز که ضعف مدیریت را عامل اصلی کمبود برق و خاموشی های پی درپی می داند می گوید در حال حاضر 9 تا 10 هزار مگاوات کمبود برق در شبکه وجود دارد و از 5 هزار مگاوات برقی که قرار بود سالانه وارد مدار شود کمتر از1000 مگاوات وارد شده است و «این در حالی است که  کمبود برق از قبل قابل پیش بینی بود و ما هم بر سرمایه گذاری های جدید در این بخش تاکید کرده بودیم.»  به گفته صالحی، مداخله دولت در قیمت گذاری و رقابت با بخش خصوصی صنعت برق را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.  از سوی دیگر، به دلیل نقش پررنگ برق در توسعه، قطعی برق در شبکه خسارت‌های فراوانی را به تجهیزات و لوازم برقی مردم کسب و کار‌ها و فعالیت‌های صنایع و پتروشیمی‌ها وارد می‌کند و باید با حل موانع پیش روی صنعت برق، میزان تولید را افزایش داد.

به گفته یک کارشناس حوزه انرژی، علت اصلی خاموشی‌های اخیر این است که آهنگ رشد ظرفیت نیروگاه‌ها متناسب با رشد مصرف توسعه نبوده است. یعنی درحالیکه از سال 91 تا کنون حدود 50 درصد بار شبکه افزایش یافته است، اما تنها حدود 21 درصد بر ظرفیت تولید افزوده شده است که ناشی از ضعف برنامه ریزی است و کاملاً می‌شد انتظار چنین خاموشی‌هایی را داشت، خاموشی هائی که در سال‌های آتی نیز ادامه خواهند یافت.

باور یک کارشناس حوزه انرژی این است که چرایی کمبود برق مستلزم شفاف‌سازی و ارائه آمار واطلاعات دقیق و کامل از سوی مسئولان وزارت نیرو است وبه نظر می‌رسد دراین زمینه فرافکنی صورت می گیرد و متولیان امر ترجیح می‌دهند توجهات را به سمت عوامل کم‌اثرتری مانند خشکسالی یا استخراج رمزارز‌ها معطوف سازند.         

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: