به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی موسوم به «چشم‌انداز اقتصاد منطقه‌ای: خاورمیانه و آسیای مرکزی» به بررسی وضعیت اقتصادی ۳۱ کشور منطقه از جمله ایران در سال ۲۰۲۰ پرداخته و چشم انداز نچندان مثبتی را برای اقتصاد ما ترسیم کرده است. صندوق بین‌المللی پول با بررسی وضعیت ۱۳ شاخص کلان اقتصاد ایران در سالی که گذشت از رشد ۵۴ میلیارد دلاری حجم اقتصاد ایران در این سال خبر داده ولی در ضمن نسبت به کاهش بیش از 100 میلیارد دلار از زخایز ارزی کشور هشدار داده است.

براساس برآورد صندوق بین المللی پول، کل ذخایر ارز و طلای ایران در پایان سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۲۱.۶ میلیارد دلار بوده و ذخایر ارزی ایران در پایان سال ۲۰۱۹ افت قابل توجه داشته و به ۱۲.۴ میلیارد دلار رسیده و این رقم در پایان سال ۲۰۲۰ نیز بالغ بر ۴ میلیارد دلار شده است. پیش‌بینی شده است روند نزولی ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۲۱ متوقف شود و در پایان این سال حجم ذخایر ارز و طلای ایران به ۱۲.۲ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۲ به ۲۱ میلیارد دلار برسد. فشار تحریم‌های خارجی، انزوای اقتصادی و سیاسی کشور، و نیز سوءمدیریت‌ها نسبت به استفاده از صندوق توسعه ملی برای مصارف نظامی و غیرتوسعه ای، وضعیتی را بوجود آورده از بیش از 100 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور کاهش یافته است. 

البته باید توجه داشت که با وجود تحریم ها، ارزش تولید ناخالص داخلی ایران از رقم برآوردی ۵۸۱ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۵۴ میلیارد دلاری به ۶۳۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده است. در همین حال، بخش غیرنفتی ایران در سال ۲۰۲۰ رشد مثبت ۱.۳درصدی را داشته است. این بخش در سال ۲۰۱۹ نیز ۰.۹ درصد رشد کرده بود. بخش نفتی ایران پس از رشد منفی قابل توجه ۳۸.۹ درصدی در سال ۲۰۱۹ با رشد مثبت ۳.۱ درصد در سال ۲۰۲۰ مواجه شده است که این امر نشان می‌دهد اثر تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در سال ۲۰۱۹ به‌طور کامل تخلیه شده است.

این نهاد بین‌المللی تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۹ را ۲.۱۹ میلیون بشکه در روز اعلام کرده و از افزایش این رقم به ۲.۲۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ خبر داده است. صادرات نفت ایران که در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۴۹۰ هزار بشکه در روز بوده است در سال ۲۰۲۰ به ۶۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

تولید گاز ایران در سال ۲۰۲۰ نیز افزایش یافته و به معادل ۳.۹۸ میلیون بشکه در روز نفت رسیده است. این رقم برای سال ۲۰۱۹ معادل ۳.۹۷ میلیون بشکه در روز نفت اعلام شده بود. اما صادرات گاز ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در رقم معادل ۲۴۰ هزار بشکه در روز نفت ثابت باقی مانده است.

صندوق بین‌المللی پول در ادامه گزارش خود صادرات ایران در سال ۲۰۲۰ را ۶۷.۸ میلیارد دلار و واردات در این سال را ۷۲.۶ میلیارد دلار برآورد کرده است. صادرات ایران در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۷۰.۳ میلیارد دلار و واردات ایران در این سال ۶۷.۲ میلیارد دلار اعلام شده بود.

ذخایر ارزی ۱۲۱میلیارددلاری ایران کجا رفت؟

این نهاد بین‌المللی که کل ذخایر ارز و طلای ایران را در پایان سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۲۱.۶ میلیارد دلار اعلام کرده بود معتقد است ذخایر ارزی ایران در پایان سال ۲۰۱۹ افت قابل توجه داشته و به ۱۲.۴ میلیارد دلار رسیده و این رقم در پایان سال ۲۰۲۰ نیز بالغ بر ۴ میلیارد دلار شده است.

پیش‌بینی شده است روند نزولی ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۲۱ متوقف شود و در پایان این سال حجم ذخایر ارز و طلای ایران به ۱۲.۲ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۲ به ۲۱ میلیارد دلار برسد. البته این رقم در مقایسه با ذخیره سه سال قبل، بیش از صد میلیارد دلار کاهش نشان می دهد.

شایان ذکر است صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد نقدینگی ایران در سال ۲۰۲۰ را ۳۴.۵ درصد برآورد کرده است. رشد نقدینگی ایران در سال ۲۰۱۹ نیز ۳۰.۹ درصد بوده است. در همین حال این نهاد بین‌المللی تراز حساب‌های جاری ایران در سال ۲۰۲۰ را منفی ۴.۵ میلیارد دلار برآورد کرده است. این نخستین بار طی سال‌های اخیر است که تراز حساب‌های جاری ایران منفی می‌شود. در سال پیش از آن تراز حساب‌های جاری ایران مثبت ۳.۸ میلیارد دلار گزارش شده بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: