به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تنها دو روز پس از انتشار خبرهای مربوط به اختلال در سیستم برق تاسیسات نطنز، عباس عراقچی از آغاز غنی‌ سازی 60 درصدی خبر داد. معاون سیاسی وزارت امورخارجه همچنین گفت: یک‌هزار سانتریفیوژ دیگر با 50 درصد ظرفیت بیشتر به ماشین‌های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین‌های صدمه دیده، اضافه می‌شود. متاسفانه تحولات روزهای اخیر به افزایش سطح تنش و افزایش چالش‌ها برای پیگیری مذاکرات انجامیده است. در این میان شایسته است گروه مذاکره کننده اتمی ایران مرعوب جوسازی‌های جنگ طلبان داخلی و خارجی نشوند و با تمام قوا، راه تعامل و دیپلماسی را باز نگه دارد.

نطنزتوقف مذاکرات، خواست جنگ طلبان داخلی و خارجی است و در این راستا، ما باید مراقب هرگونه اشتباه محاسبه و تبعات ناخواسته و غیرقابل کنترل سیاست‌هایمان باشیم. هرچند افزایش غنی‌سازی به عنوان یک اهرم فشار معرفی شده، ولی می تواند به نقض غرض اولیه خود بیانجامد و متحدانی همچون روسیه و چین را نیز نگران کند. نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در واکنش به تصمیم ایران برای آغاز غنی‌سازی 60 درصدی نوشته: آن‌هایی که دست به دام خرابکارانه علیه تاسیسات هسته‌ای در نطنز زدند احتمالاً به دنبال تضعیف روند احیای برجام بودند، ولی احتمال «اثرات جانبی» این اقدامات را که می تواند قابل توجه باشد دست کم گرفته اند. دراین راستا، ما باید تمام تلاش‌ها را انجام دهیم تا اثر جانبی تحولات اخیر، توفق مذاکرات و افزایش تنش‌ها با غرب نباشد.

نخستین دور مذاکرات ایران با کشورهای عضو توافق هسته ای و با حضور غیر مستقیم آمریکا در وین که با هدف رفع تحریم ها از سوی آمریکا و از سرگیری تعهدات هسته ای توسط ایران آغاز شده بود و به گفته علی ربیعی سرآغاز فرآیند احیای برجام است، به تصریح طرف‌های شرکت کننده تاکنون با موفقیت توأم بوده و اکنون باید ما مراقب اشتباه محاسبه باشیم و آب به آسیاب جنگ‌طلبان و کاسبان تحریم نریزیم. عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد کشور، این دور ازمذاکرات را «سازنده» خوانده بود و گفته بود ایران مواضع خود را درباره لزوم رفع تحریم ها به اطلاع اعضای توافق هسته ای رسانده است. 

پیش از آغاز این مذاکرات، مجید تخت روانچی، نماینده کشورمان در سازمان ملل، در صفخه توئیترش نوشت: ایران و گروه 1+4 مذاکرات هسته ای را در وین از سر می‌گیرند. برغم سنگ اندازی‌های که در داخل صورت گرفت این مذاکرات آغاز شد و اکنون هم باید بدون توجه به این سنگ اندازی‌ها، تنش ها به حداقل رسد تا فرصت جدیدی که برای دیپلماسی فراهم شده به نتیجه برسد.

نماینده روسیه، میخائیل اولیانوف نیز این مذاکرات را موفقت آمیز خوانده بود و  آن را گامی، هرچند زمان‌بر، در راه رسیدن به احیای برجام دانست. به هرحال باید توجه داشت که همانطور که سخنگوی اتحادیه اروپا گفته، روند مذاکرات پیچیده و طولانی است و در مورد نتیجه آن هنوز نمی‌توان قضاوت کرد، به ویژه آن که با تصریح ایران برعدم آمادگی برای مذاکره با آمریکا، چه بطور مستقیم یا غیر مستقیم، اتحادیه اروپا نقش میانجی را دراین مذاکرات بازی می کند که این امر همچون گذشته با چالش های خود روبروست و بازی پیغام و پسغام به سود ایران نیست.

این درحالی است که چندی پیش دکتر ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفته بود مذاکره با آمریکا نیاز به اجماع و توافق نظر در داخل ایران دارد که درحال حاضر چنین وحدت نظری وجود ندارد. با توجه به دشواری ها و سوءتفاهمات تعامل غیرمستقیم با آمریکا، بنظر می‌رسد که مقام معظم رهبری باید در این زمینه ورود کنند و مانع از افزایش هزینه‌های جبران ناپذیر انزوای سیاسی و اقتصادی ایران شوند و اجازه گفتگوهای مستقیم با آمریکا را صادر فرمایند. در موضوع سندهمکاری ایران و چین شاهد بودیم که که این اراده سیاسی از سوی مقام معظم رهبری اعمال شد که انشاالله در آینده نزدیک شاهد ثمرات آن باشیم.

در راستای مذاکرات وین، دو نشست کارشناسی بین اعضای کمیسیون مشترک برجام به منظور بحث و مشاوره در مورد جزئیات مسائل هسته ای و لغو تحریم‌ها نیز تشکیل شد. به گفته عباس عراقچی، رفع تحریم‌های آمریکا اولین و ضروری‌ترین اقدام جهت احیای برجام است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد به محض رفع تحریم‌ها و پس از راستی‌آزمائی آن، اقدامات جبرانی هسته‌ای خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام برگردد. این درحالی است که هر دو طرف می گویند پس از برداشتن نخستین گام از سوی طرف مقابل به تعهدات خود باز خواهند گشت، به ویژه آنکه رهبر انقلاب با اعلام سیاست قطعی ایران درمورد بازگشت به تعهدات هسته ای، آن را منوط به برداشتن عملی تحریم ها و راستی آزمائی آن دانسته اند.

نشست بعدی مذاکرات که به گفته یک مقام آمریکائی با پیشنهادات جدی و سازنده ای همراه بود در سایه اعلام راه اندازی خط تولید سانتریفیوژه ای جدید قرار گرفته است، اما اقدامات احتمالی تلافی جویانه ایران در رابطه با تاسیسات نطنز، سایه‌ای از تردید برخوشیبنی کارشناسان بین المللی و مقامات اروپائی نسبت به سرنوشت مذاکرات افکنده است. البته بنظر می‌رسد که گفتگوها و تلاش‌های گروه‌های کاری برای رفع تحریم‌ها همچنان ادامه داشته باشد. به هر حال بهبود وضعیت اقتصادی کشور باید اولویت اول حاکمیت باشد و در این راستا ادامه مذاکرات و تنش زدایی و رفع تحریم‌ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: