به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ایجاد 44 مرکز برای کودکان با شرایط دشوار در اقصی نقاط کشور،  ساخت 20 مدرسه در مناطق محروم، اشتغالزایی برای برای صدها زن، نجات بیش از 50 نوجوان محکوم به قصاص و بازگردان آنان به زندگی سالم، تنها گوشه از خدمات هزاران داوطلب جمعیت خیره امام علی (ع) است. در مقابل، وزارت کشور این گروه را متهم به سیاه نمایی و انحراف از اهداف خیریه کرده و خواستار انحلال این نهاد مردمی مستقل شده است.

جمعیت امام علیبرغم تمامی مخالفت‌هایی که در مبانی فکری و عملیاتی می‌توان با مسئولان ارشد جمعیت امام علی داشت، ولی در شرایط کنونی که این نهاد مستقل، مورد هجمه انحصارطلبانه حاکمیت قرار گرفته، باید از آن حمایتی تمام عیار کرد. آباداتی ایران در گرو رشد و بالندگی نهادها و مجموعه‌هایی مستقل از دولت و حاکمیت است. از این زوایه، فعالان بخش خصوصی و واقعی و فعالان جامعه مدنی در کنار هم قرار می گیرند و دشمن مشترک هر دو گروه، انحصارطلبی حاکمیتی است.

سخنان اخیر تقی رستم وندی، معاون وزیر کشور، در تشریح وضعیت کنونی آسیب‌های اجتماعی در ایران مبنی بر اینکه وجود خیریه‌ها برای رسیدگی به اقشار ضعیف مثبت است، یادآوری از فعالیت‌های متعدد موسسه های خیریه در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، روانشناسی، پزشکی، اشتغالزائی، آموزشی و بسیاری زمینه‌های دیگر با تمرکز بر منافع بشر‌دوستانه است که باید در برطرف نمودن مشکلات نیازمندان و حمایت از ناتوانان نقش بسزائی ایفا کنند. آسیب‌های اجتماعی، به ویژه در سال‌های اخیر بیش از همیشه در کشور نمایان بوده و افزایش میزان افسردگی و اضطراب، طلاق، بیماری، خودکشی، کودک آزاری، بیکاری و فقر تنها قطراتی از دریای مشکلاتی است که بسیاری از افراد اجتماع با آن روبرو هستند و به نظر می‌رسد فعالیت‌های این موسسات غیرانتفاعی باید بیش از همیشه مورد توجه باشد.

به این رغم، اما بنیاد خیریه جمعیت امام علی، که یک موسسه مردم نهاد غیر دولتی و مستقل است به دستور وزارت کشور و توسط دستگاه قضائی در آستانه انحلال قراردارد. این بنیاد خیریه در اطلاعیه ای نوشته است: «بر اساس ابلاغیه واصله، وزارت کشور دادخواست انحلال جمعیت امام علی را در مرجع قضایی مطرح کرده که موعد رسیدگی آن ۱۲ اسفندماه سال جاری تعیین شده است.»  جمعیت امام علی که از زمان تاسیس خود درسال 1378 به فعالیت های خیریه و ارائه خدمات حمایتی بسیاری به ویژه برای کمک به کودکان و زنان آسیب‌پذیر در زمینه‌های آموزشی، سلامت، معیشت و اشتغال مشغول بوده، نهایتا در دهمین سال فعالیت خود توانست به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد درآید و در راستای رسیدن به اهداف ماموریت خود بیش از 6000 کودک در سراسر کشور را تحت پوشش خدماتی خود قرار دهد.

در سال‌های اخیر اقدامات بسیاری برعلیه این بنیاد خیریه صورت گرفته که بعضا موجودیت، اهداف و صداقت بنیان گذار و کارکنان این موسسه را مورد سئوال قرار داده است، و از فعالیت‌های بشر دوستانه این بنیاد د ررسانه ها با عناوینی چون «شبکه سازی برای نفوذ در افکارعمومی»  و «ترویج فرهنگ التقاطی»  در«پوشش اقدامات عام المنفعه» و در«سایه اجرای برنامه های شبه فرهنگی-اجتماعی»  یاد شده است. ولی واقعیت این است که مشکل نظام با جمعیت امام علی ریشه در ترس از نهادهای مستقل مردم نهاد دارد که در صورت قدرت گرفتن، انحصار حاکمیت در اموال عمومی و خصوصی را به چالش می کشد.

دستگیری بنیان گذار این موسسه خیریه در تابستان سال جاری که به گفته جمعیت امام علی با شکایت قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران و در سایه اتهاماتی چون اقدام برعلیه امنیت ملی صورت گرفت، با واکنش کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل و نگرانی در مورد کودکان تحت پوشش خدمات این بنیاد در صورت تهدید های بیشتر به مدیران و کارکنان این موسسه روبرو شد. به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، تعطیل کردن این بنیاد دخالتی غیرقانونی در فعالیتهای جامعه مدنی و نوع شدیدی از محدود کردن حق آزادی تشکل‌ها بشمار می‌رود.

به طور کلی تلاش موسسات خیریه برطرف کردن مشکلات افراد نیازمند و ارتقای سطح زندگی اقشار آسیب‌پذیر از طریق ارائه خدمات در زمینه‌های مختلف است، به ویژه آنکه دسترسی به چنین خدماتی در کم ترین زمان ممکن و بدون طی مراحل پیچیده و کاغذ بازی های اداری صورت می گیرد. بسیاری از موسسات و بنیادهای خیریه مستقل در کشور با کمک نیکوکاران خیّر تاکنون قادر به ارائه کمک‌های تحصیلی به هزاران دانش آموز، کمک های پزشکی به هزاران کودک و بزرگسال بیمار، توزیع پول و کالا بین افراد نیازمند، ارائه مشاوره رایگان در زمینه‌های مختلف و خدمات دیگر بوده اند، و کمک‌هائی که خیریه های مستقل مانند جمعیت امام علی پس ازحوادث طبیعی مانند زلزله و سیل در کشور به مردم ارائه کرده‌اند، حاکی از توانائی این بنیادها در مدیریت چنین بحران هائی است.

البته حمایت از جمعیت امام علی به معنی نادیده گرفتن آسیب شناسی نهادهای خیریه نیست. در واقع در جائی که 65 درصد از سازمان‌های غیر دولتی کشور با مجوز خیریه از سوی نیروی انتظامی، وزارت کشور و سازمان بهزیستی فعالیت می کنند، نمی‌توان امکان سوء استفاده های مالی و مالیاتی را (که به نام خیریه انجام می شود) نادیده گرفت. واقعیت ناراحت‌کننده اما اینجاست که حاکمیت مشکلی با این سوءاستفاده‌ها ندارد و بلکه مشکل زمانی آغاز می شود که یک موسسه خیره همچون جمعیت امام علی با موفقیت عمل می‌کند نظام، نگران قدرت گرفتن و محبوبیت یک نهاد مستقل می‌شود.

در حال حاضر آمار دقیقی از شمارخیریه‌ها درکشور دردست نیست، اما به گفته ای شاید بین 20 تا 30 هزار خیریه وابسته فعال وجود دارد که با استفاده از یارانه و رانت و با عدم شفافیت مالی، و با وجود خلاء قانونی و در نبود نظارت صحیح به فعالیت های خود مشغولند. میزان رویش این خیریه ها در سال های اخیر در حالی افزایش است که فعالیت نهادهای مدنی و خیریه‌های مستقل و مردم نهاد با محدودیت، چالش های بیشتر و برخورد نهادهای امنیتی مواجه شده است و دست کمک این خیریه‌ها به سوی آسیب دیدگان، بیماران، نیازمندان و اقشار ضعیف جامعه به «نفوذ دشمن»، «مدل براندازی غرب» و یا «سوء استفاده از بیچارگان» تعبیر می شود.

نامه سرگشاده جمعیت امام علی (ع)

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

اولویت نظام در سال ۱۴۰۰ چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: