به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

درحالی که کشورهای دنیا در تکاپوی تهیه و خرید واکسن کرونا برای ایمن کردن شهروندان خود و پایان دادن به این پاندمی مرگبار هستند، سیاستمداران ما همچنان در خیالات خود سیر می‌کنند و رویکرد عقلگرایانه برای تهیه واکسن ندارند. واکسیناسیون مقابله با کرونا مدتی است در کشورهای اروپائی، آمریکا و کشورهای آسیائی آغاز شده و درمیان خریداران این واکسن نام بسیاری از کشورهای منطقه مانند عربستان، بحرین، امارات، عراق، و کشورهای دیگری مانند پاناما، قزاقستان، ونزوئلا، اکوادور و بسیاری دیگر به چشم می خورد.  طبق گزارش هائی دراین زمینه، بیش از 80 کشور جهان واکسن کرونا خریده اند و کوواکس نیز مبلغی حدود 7 میلیارد دلار صرف خرید واکسن کرونا کرده است.

رویکرد ایران در تهیه واکسن کووید19 به نمادی از سیاست‌ خارجی کشورمان تبدیل شده که از یک سو به انزوای کشور انجامیده، و از دیگر سو، به علت همین انزوا، به وادادگی در قبال معدود شرکای باقی مانده برای ایران منجر شده است. دکتر ظریف در سفر به مسکو و دیدار با همتای روس خود گفت مذاکرات خوبی در خصوص خرید واکسن روسی داشته‌ایم و امیدواریم که روند خرید واکسن «اسپوتنیک» به سرعت پیش رود. سوال اینجاست که چرا باید واکسن روسی را که هیچ شفافیتی درباره روند تحقیق و توسعه آن وجود نداشته به واکسن فایزر و مدرنا ترجیح دهیم؟ و آیا روس ها، با علم به اینکه ما همه درها را بر روی خرید واکسن اروپایی و آمریکایی بسته‌ایم،  واکسن اسپوتنیک را با قیمت گزاف‌تری به ما غالب نخواهند کرد؟

سهم شهروندان ایرانی تا به حال تنها وعده و وعید و امید واهی به آینده ای نا معلوم برای تهیه واکسن بوده است.  اوائل پائیز بود که توافقنامه سازمان غذا و داروی کشور با همکاری وزارت بهداشت برای خرید واکسن کرونا به اتحادیه کوواکس فرستاده شد. در همان زمان وزیر بهداشت نیز وعده داد که افزون بر کوواکس، واکسن کرونا از طریق قرارداد با دو شرکت خارجی نیز تامین خواهد شد، اما به رغم داشتن مجوز برای خرید واکسن کرونا توسط ایران و نبود هیچگونه مانع قانونی، عبدالناصرهمتی ترس بانک‌های اروپائی از تعامل با ایران به دلیل تحریم های آمریکا را مانعی برای تاخیر در خرید واکسن عنوان کرده بود.  اوائل ماه گذشته، اما رئیس کل بانک مرکزی ضمن دادن وعده دیگری به شهروندان برای دسترسی به واکسن کرونا به نحوی مبهم و بدون ذکر جزئیات از «دریافت موافقت اولیه» برای انتقال از حساب «یک بانک» و صدور دستور پرداخت وجه لازم سخن گفت.       

همچنین، اوائل ماه گذشته علی ربیعی با تاکید بر پیگیری دولت برای خرید واکسن کرونا خاطر نشان کرد که مسئولان وزارت بهداشت در هماهنگی با سایر دستگاه های مربوطه به تلاش خود در این زمینه ادامه می‌دهند، و به گفته وی به رغم باورهای بسیاری از شهروندان که به دلیل کمبود بودجه تا به حال دولت قادر به تهیه واکسن کرونا نبوده است، قرارداد با سازمان بهداشت جهانی پا برجاست، اما نقل و انتقال پول با مشکلاتی روبروست. پیشتر نیز ربیعی مشکل اصلی را موانع انتقال پول ذکر کرده بود؛ به باور وی نپيوستن به اف ای تی اف آثار خود را در تراكنش‌های مالی نشان داده است، چرا كه انتقال پول به سازمان بهداشت جهانی با مسائلی روبه‌ رو شده كه باعث ناتوانی در خريد واكسن شده است.  پیش ازآن نیزعلی مطهری گفته بود که به دلیل قرارداشتن در لیست سیاه اف ای تی اف ما نتوانسته ایم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت را برای 8 میلیون ایرانی منتقل کنیم و به همین دلیل سهمیه ایران باطل شد.

آقای روحانی مکررا وعده دسترسی به واکسن کرونا را به مردم داده اند و با عباراتی مانند «در زمینه کرونا هیچ نگرانی برای تولید و تهیه واکسن نداریم»، «مردم نگران واکسن کرونا نباشند»، و «در زمینه خرید واکسن از خارج، بانک مرکزی و وزارت بهداشت و درمان همه توان خود را به کار گرفتند» امید مبهم خرید واکسن در «هفته های آینده» را در دل مردم زنده نگاه داشته اند. آقای روحانی حتی در گامی فراتر، اخیرا تاکید کرده که دولت مصمم است ظرف هفته های آینده و با ورود اولین محموله واکسن خریداری شده عملیات واکسیناسیون را در کشور مطابق جدول طراحی شده از جامعه آغاز کند؛ اما به رغم صحبت از «پایان بهمن ماه» این بار نیز معلوم نیست منظور از «هفته های آینده» واقعا پایان بهمن است یا خیر،  و اولین محموله واکسن قرار است اسپوتنیک روسی باشد؟

چندی پیش مدیرعامل بانک صادرات عوامل بسیاری را به عنوان موانع ورود واکسن کرونا به ایران ذکر کرده بود، اما به گفته وی مهم‌ترین آنها حضور ایران در فهرست سیاه اف ای تی اف است.  درست است که خرید دارو از تحریم معاف است، اما حجت الله صیدی بر این باور است که بانک های اروپائی حتی اگر بخواهند نقل و انتقال پول واکسن کرونا برای ایران را انجام دهند ناچارند هزینه زیادی برای شناسایی منشا پول ایران و ردیابی آن انجام دهند تا مشمول برخورد اف ای تی اف نشوند و طبیعی است که آنها زیر بار چنین هزینه‌ای نمی‌روند. پیشتر نیز افشین کلاهی، رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی، گفته بود کشورهایی که در لیست سیاه اف ای تی اف هستند باید برای تمام تراکنش‌های کسانی که مربوط به شرکت‌های آنها هستند مبدا و منشا پول و علت واریز را با سند مشخص کنند و جزییات هر پرداخت و دریافت به شدت پیگیری و گاه حتی مانع می‌شوند.

با وجود شواهد موجود و تاکید بسیاری از مسئولان و کارشناسان درباره موانع بانکی ورود واکسن کرونا به دلیل رد اف ای تی اف، یک کارشناس تحریم، اف ای تی اف را مانع خرید واکسن نمی‌داند و علت اصلی را متوجه تحریم‌ها می‌کند، و تحلیلگر دیگری بر این باور است که اف ای تی اف تنها بهانه ای عوام فریبانه است و عدم دسترسی ایران به واکسن کرونا ضعف مدیریتی و رایزنی است، زیرا کشورما «دیپلماسی التماسی» را جایگزین «دیپلماسی انقلابی» کرده است.  متاسفانه، این مورد نیز به رغم اهمیت حیاتی آن برای شهروندان، مانند بسیاری موارد دیگر در کشور درگیر مسائل جناحی و باورهای ایدئولوژیکی شده است و اهمیت جان انسان ها در مقابل جانب گیری های گروهی به هیچ انگاشته میشود. 

در حال حاضر که بیشتر کشورهای جهان با دسترسی به واکسن توانسته اند تعدادی ازجمعیت خود را واکسینه کنند و برخی کشورها با گذشتن از فازهای اولیه نزدیک به پوشش حتی جوانترین قشر جمعیتی خود هستند، معلوم نیست ما تا چه وقت باید در انتظار بمانیم و آیا نهایتا دست بسته باید از روس ها التماس کنیم؟ آقای روحانی ابراز امیدواری کرده اند که واکسن ساخت ایران تا ماه های آینده به تولید برسد، و دست اندرکاران تهیه این واکسن نیز از احتمال دسترسی به آن تا اوائل تابستان خبرداده اند، با این حال باید دید سیاست های دولت درچه مسیر، تا چه حد ودرچه مدت زمان قادربه یافتن راه حلی برای حفظ جان شهروندان درمقابله با ویروس کرونا خواهد بود.    

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: