به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به دنبال موافقت مقام رهبری با تمدید مهلت بررسی لایحه اف ای تی اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهارات ضد و نقیض اعضای این مجمع حاکی از تضاد عقاید تصمیم گیران در تعیین سرنوشت این لایحه و به تبع آن مسیر تعاملات اقتصادی کشور است. در این میان اظهارات فعالان اقتصادی و مقام های اجرایی، حکایت از عمق مشکلات ناشی از نپیوستن به FATF دارد.

ربیعیعلی ربیعی، سخنگوی دولت، در پاسخ به سؤالی درباره برخی اظهارات مطرح‌شده درباره "مشکلات عدم پیوستن به FATF برای خرید واکسن و نقل و انتقال پول" گفت: در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله امکان انتقال پول با مشکل مواجه شد و با موانعی روبه‌رو بودیم. به‌طور کلی نپیوستن به FATF و در لیست سیاه قرار گرفتن آثار خود را بر تراکنش‌های مالی و تأمین مالی نشان داده است و حتی در مواقعی هم که تحریم مانع نمی‌شود متأسفانه FATF این بهانه را ایجاد می‌کند.

دری نجف آبادی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید برعدم اطلاع از بررسی مجدد لایحه اف ای تی اف در مجمع گفت: «برخی تصور می کنند که احتمال بررسی مجدد اف ای تی اف به معنای تائید و تصویب نهائی این لایحه است، در حالی که بررسی مجدد به معنای بحث و بررسی های بیشتر در این باره است و لزوما به معنای تصویب یا عدم تصویب آن نیست.»  عضو دیگرمجمع تشخیص مصلحت، احمد توکلی، نیز با اظهار بی اطلاعی ازاین خبر تصریح کرد هرزمان که این موضوع به طور قطع به مجمع ابلاغ شود، به ما اعضا نیز گفته خواهد شد.  این در حالی است که عضو دیگرمجمع، مجید انصاری، با تائید خبرموافقت رهبری اظهار داشت که تمدید بررسی، فرصتی ایجاد کرده تا مجمع با درنظر گرفتن شرایط و نگاه به منافع ملی، امکان تصویب لوایح اف ای تی اف را داشته باشد، حال آن که مجتهد شبستری تاکید کرد، «لوایح اف ای تی اف از دستور کارمجمع تشخیص خارج شده و بعید است مجددا بررسی شود.». 

برهیچ ناظر بی طرفی پوشیده نیست که انزوای مالی و بانکی ایران زیان ها و خسارات زیادی به اقتصاد کشور وارد کرده و عملا هیچ موسسه مالی نمی‌خواهد هیچگونه تعامل تجاری با کشور ما داشته باشد. اقتصاددانان، اعضای اتاق های بازرگانی و فعالان اقتصادی بارها از زیان انزوای بانکی سخن گفته‌اند و طی سال ها به درستی معلوم شده که ریشه مخالفت با اف ای تی اف تنها به ریشه در تقابل های سیاسی و پافشاری بر منافع جناحی خاص دارد. مخالفت های اخیر برخی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نیز پیش از بررسی مجدد این لایحه در مجمع نشان می دهد که یا اعضای محترم حقیقتا از تبعات نپیوستن به این کنوانسیون بین المللی بی خبرند، و یا می خواهند حفظ جان شهروندان را به بهانه ایجاد «محدودیت اقدامات قانونی کشور درسطح بین المللی» و یا «بستن دست ایران در کمک به گروه های مقاومت در منطقه» نادیده بگیرند، و به نظر می‌رسد که طبق پیش بینی مجتبی ذوالنوری هیچگاه لوایح اف ای تی اف درمجمع تصویب نخواهند شد.

به گفته لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور، تمهید لوازم ارتباط مالی و بانکی بین‌المللی یک نیاز بنیادین کشور برای فعالیت‌های تجاری و اقتصادی بخش خصوصی، عمومی و دولتی است. به همین دلیل، دولت که وظیفه اداره کشور، تسهیل تجارت و رشد و توسعه اقتصادی را برعهده دارد، باید پیگیر موضوع  اف ای تی اف باشد. جنیدی می افزاید، ماندن در لیست سیاه  اف ای تی اف مراودات تجاری و مالیِ ما را بیش از حد محدود و هزینه مراودات را زیاد کرده و رونق تجاری، ترویج کسب و کار، اشتغال و توسعه اقتصادی را متأثر خواهد ساخت.ئبا این حال، هستند کسانی که موضوع اف ای تی اف را پیچیده و پر ابهام می دانند و آن را با جنبه های امنیتی می سنجند و براین باورند که تنها شورای عالی امنیت ملی می تواند این لایحه را بررسی کند. حشمت الله فلاحت پیشه فضای سیاسی مجلس تشخیص را در شرایط فعلی برای بررسی لایحه اف ای تی اف مناسب نمی داند و می گوید تا اراده سیاسی در سطح کلان کشور شکل نگیرد، روند بررسی این لایحه همچنان با اشکال روبرو خواهد شد.  

از سوی دیگر، آنقدر تحریم ها را برای وضعیت بد اقتصادی کشور سرزنش کرده ایم که خودمان هم باورمان شده که تنها تحریم ها هستند که باعث مشکلات تولید، صادرات، معیشت، بیکاری و سایر مشکلات دیگر شده اند، اما فراموش کرده ایم که در زمان تحریم، عدم پذیرش اف ای تی اف نیز عامل دیگری برای محرومیت از روابط بانکی با دنیا است، و حتی اگر تحریم ها نیز برداشته شوند بازهم مشکلات روابط بانکی باقی خواهد ماند و همانطور که رئیس کل بانک مرکزی گفته است عدم تعیین تکلیف اف ای تی اف می تواند در نبود تحریم ها نیز مانعی برای سیستم بانکی کشور در انجام مبادلات بانکی بین المللی باشد. افزون برآن، درحالی که برای تهیه دارو و به ویژه درحال حاضر برای دریافت واکسن کرونا هیچگونه مشکل تحریمی وجود ندارد، به دلیل عدم عضویت در کنوانسیون اف ای تی اف نتوانسته ایم حتی نیم گامی در راه نجات جان شهروندان خود برداریم. در روزهای اخیر، علی مطهری درتوئیتی نوشت که به دلیل قرارگرفتن در لیست سیاه اف ای تی اف نتوانسته ایم واکسن کرونا را از سازمان بهداشت جهانی تهیه کنیم و به دلیل عدم توانائی در انتقال پنجاه میلیون دلار سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان بهداشت جهانی، این سهمیه باطل شده است. آیا مجمع تشخیص مصلحت نظام نباید پاسخگو باشد؟ 

افشین کلاهی، رئیس کمیسون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران نیز با تاکید بر زیان همه حوزه های اقتصادی به دلیل نپیوستن به این کنوانسیون بین المللی می گوید، در حوزه دارو مشکل تحریم نداریم، اما مشکل اف ای تی اف داریم، و هرتراکنشی باید مورد مداقه قرار گیرد تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود، و این روال کاری را سخت تر و بازه زمانی را طولانی تر می کند و گاها بانک ها ترجیح می دهند در چنین تراکنشی وارد نشوند. کلاهی با انتقاد از نگاه سیاسی به اف ای تی اف آن را تنها نوعی تصورمی خواند و می گوید نپذیرفتن اف ای تی اف فقط کار بازرگانان و دولت ایران را سخت تر می کند و یک مهره بازی نیست که بخواهیم ازآن درمیدان سیاست استفاده کنیم. 

دکتر ظریف گفته بود علت انزوای ایران اینست که ما خود انتخاب کردیم که اینگونه زندگی کنیم. ولی شاید قضیه برعکس باشد و هماطنور که علی بیگدلی یادآور شده «ما باید انتخاب کنیم که آیا می‌خواهیم با کشور‌های مختلف دنیا مبادله آزادانه مالی داشته باشیم یا خیر، آیا می‌خواهیم کالا‌های خود را بفروشیم و پول آن را دریافت کنیم، آیا می‌خواهیم از کشور‌ها و شرکت‌های مختلف خارجی کالا‌هایی نظیر واکسن کرونا را بخریم یا خیر. اگر پاسخ به این سؤالات مثبت است، باید عضو اف ای تی اف شویم.»

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: