به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چند هفته‌ای است که برنامه اتمی ایران بار دیگر خبر ساز شده و بنظر می‌رسد برای اختلافات ما با جامعه بین‌الملل پایانی متصور نیست. کشورهای موسوم به تروئیکای اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) در بیانیه‌ای مشترکی، نسبت به گزارش‌های جدید در خصوص عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی طی یک سال و نیم گذشته ابراز نگرانی کرده و بر تلاش این کشورها برای حفظ برجام تاکید نموده‌اند و فعالیت‌های اتمی ما را در تقابل با منافع اروپا ارزیابی کرده‌اند. غنی‌سازی اورانیم در تاسیسات فوردو و بکارگیری سانترفیوژهای پیشرفته در نیروگاه نطنر از جمله نگرانی‌های تروئیکای اروپایی است.

گروسیپیشتر آژانس در گزاش ماه نوامبر اعلام کرده بود ایران 2442.9 کیلوگرم اورانیم با غنای پائین داشته و حجم ذخایر اورانیم غنی شده کشور به 12 برابر سقف توافق شده در برجام رسیده است. سوال اینجاست که آیا فعالیت‌ها براساس پافشاری بر اصل اقتدار صورت گرفته و یا توجیهی عملگرایانه داشته؟ آیا ما می‌خواهیم از افزایش ذخایر اورانیم بعنوان اهرم فشاری برای مذاکرات آتی استفاده کنیم؟ در هر سناریویی، باید توجه داشت که این فعالیت‌ها اجماع بین‌المللی علیه ما را تقویت می‌کند و مذاکرات آتی با تروئیکای اروپایی را بیش از پیش دشوار خواهد کرد. با توجه به مشکلات شدید اقتصادی در کشور، رفع تحریم‌ها و امکان جذب سرمایه‌گذاران اروپایی به کشور باید یک اولویت باشد، ولی بنظر نمی‌رسد فعالیت‌های یک سال و نیم گذشته ایران در تقابل با این روند عمل کرده است.

درهمین حال رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است «ایران همچنان باید به طور کامل و به سرعت درباره فعالیت‌هایی که در مکان اعلام نشده به آژانس انجام می‌دهد، توضیح دهد تا نگرانی‌ها درباره صحت و کامل بودن توافقات پادمانی برطرف شود. ایران باید اطلاعات موثقی به آژانس ارائه دهد». به گفته گروسی، بر اساس یافته های بازرسان آژانس، کارخانه غنی‌سازی سوخت در نطنز از وضعیت آزمایشی به آماده بهره‌برداری تبدیل شده، اما هنوز فعالیتی صورت نگرفته است. وی با بیان اینکه این مسئله فراتر از تعهدات ایران در برجام است، خاطر نشان کرد این تحول در برآیند فعالیت‌های هسته‌ای ایران چندان چشمگیر به شمار نمی‌رود.

در واکنش به این تحولات، کاظم غریب آبادی، سفیر کشورمان در سازمان ملل گفت: پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، این کشورها نیز در عمل تعهداتشان را ذیل برجام اجرا نکردند. از این رو، فراخواندن ایران برای اجرای کامل تعهدات خود با علم به این واقعیت که منافع مشروع ایران از توافق محقق نشده است و اقدامی نیز برای اصلاح وضعیت انجام نشده است، نه منطقی است و نه عملی.

ابراز نگرانی‌های آژانس و تروئیکای اروپایی در ظرف کمتر از سه ماه از سفر رافائل گروسی به تهران صورت می‌گیرد که با هدف اجازه دسترسی به دو سایت اتمی کشورمان صورت گرفته بود. هرچند در آن زمان گروسی از تمایل ایران برای افزایش این همکاری‌ها با آژانس ابراز خوشنودی کرده بود، ولی اکنون بنظر می‌رسد که مقام‌های آژانس صبر گذشته را ندارند و خواستار افزایش همکاری‌ها هستند. به هر حال باید توجه داشت که با تحولات جدید بین‌المللی، احتمالا در ماه های آینده شاهد افزایش هماهنگی‌ها میان قدرت‌های جهانی خواهیم بود، و تروئیکای اروپایی با سهولت بیشتری خواهد توانست بدبینی خود نسبت به برنامه اتمی ایران را به روسیه و چین منتقل کرده و اجماع جدیدی علیه کشورمان حاصل کند.

در بحث برنامه اتمی ایران، ما همواره دو موضوع را مورد توجه قرار داده ایم: از یک سو، با نیات عملگرایانه در پی افزایش توان کشور برای تولید انرژی بوده ایم و از سوی دیگر، با استفاده از برنامه اتمی تلاش کرده ایم تا نظم حاکم بر جهان معاصر را به چالش بکشیم. هرچند برنامه اتمی ایران چالشی برای جامعه بین‌الملل بوده، ولی بیش از آن، ما عملا کشور را با چالش‌های بزرگتری روبرو کرده‌ایم و  متاسفانه در بحث امنیت و رشد اقتصادی، به حداقل‌ها راضی شده‌ایم. اکنون با توجه به بحران اقتصادی و اجتماعی کشور، حقیقتا جایی برای اشتباه محاسبه و ایجاد چالش‌های بیشتر امنیتی و اقتصادی برای کشور وجود ندارد، و در همین راستاست که تعامل حداکثری با آژانس و تروئیکا منطقی به نظر می‌رسد.

 

 

 


 

 

 

 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: