به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به دنبال اعلام اخیر شرکت داروئی فایزر (Pfizer) از نتایج مثبت آزمایش های انجام شده در مورد تاثیر 90 درصدی واکسن ساخت این شرکت در جلوگیری از ویروس کرونا، شرکت بیوتکنولوژی مدرنا (Modern) نیز اعلام نمود که واکسن کرونای ساخت این شرکت به میزان 94.5 درصد در جلوگیری از ویروس کرونا موثر خواهد بود.  این خبرها برای دنیا که طی حدود 10 ماه گذشته شاهد انتشار این ویروس مرگبار در 6 قاره، ابتلای بیش از 50 میلیون نفر به این بیماری و از دست رفتن جان 1.3 میلیون از جمعیت جهان بوده، نویدی از امید به آینده است.

در حالی که طی هشت ماه گذشته، شرکت های آمریکایی و اروپایی با بهره‌گیری از توان عملی و در بستر انتقاد آزاد و سریع اطلاعات، موفق به ساخت واکسن کووید 19 شدند، ما در کشورمان شاهد امتزاجی از سوءمدیریت و درونگرایی بودیم. از یک سو آمار بالای تلفات و سوء مدیریت جمعیتی و شهری، و از سوی دیگر اظهارات بی‌اساس در خصوص یافتن درمان کووید 19، حکایت از یک آشفتگی فرهنگی و سیاسی دارد که تنها به افزایش انزوای کشور می انجامد. اظهارات آقای قاضی زاده نمونه‌ای از این انزوا طلبی‌ها است. این نماینده مجلس گفته اگر بی تعهدی‌های دولت نبود، واکسن کویید 19 را خودمان می‌ساختیم. وی بدون اشاره به اینکه ایران به برنامه WHO برای تامین واکسن کووید19 پیوسته است، افزوده: اکنون هم رقابت تولید محدود و گران این واکسن در جهان و رقابت‌ جهانی باعث می‌شود ایرانیان از واکسن خارجی محروم باشند.

شرکت داروئی فایزر که با همکاری یک شرکت آلمانی و همکاری ده‌ها کارشناس از ملیت‌های مختلف پس از ماه‌ها پژوهش و آزمایش بالینی و به دنبال آن بازبینی رسمی توسط یک نهاد مستقل موفق به کشف واکسن کرونا شد، نهایتا با اعلام خبر موفقیت خود در تلاش برای تولید انبوه این واکسن و دریافت مجوز از موسسات مسئول دولتی برای توزیع آن می باشد. از سوی دیگر، شرکت بیوتکنولوژی مدرنا نیز دسترسی خود به واکسن کرونا را یک موفقیت تاریخی می داند و سرپرست امور پزشکی این شرکت لحظه کشف این واکسن را یکی از بهترین لحظات دوران کاری خود خوانده است.   

موفقیت این دو شرکت داروئی آمریکائی مدیون همکاری پژوهشگران و کارشناسان پزشکی و زیست پزشکی این شرکت ها با همتایان خود در صحنه بین‌المللی و تعامل با شرکت‌ها و موسسات خصوصی و مستقل برای انجام آزمایش‌های مربوط به میزان تاثیر واکسن در جلوگیری از کووید 19 است. در سوی دیگر دنیا، در هند نیز شاهد تلاش های پیگیری برای کشف واکسن کرونا هستیم. موسسه سرم هندوستان ( Serum Institute of India )  که یکی از تولیدکنندگان عمده داروهای مصونیت بیولوژیکی است، آمادگی خود را برای گام نهادن در این عرصه و ایفای نقش در این تلاش بین المللی اعلام کرده است. به باور این موسسه، رهائی از ویروس کرونا و اثرات مرگبار آن نیاز به همیاری و مشارکت همه کشورها دارد و نمی توان آن را منحصر به یک کشور کرد، زیرا با پدیده جهانی شدن، کشورها بیش از همیشه به هم نزدیک و در تعامل با یکدیگرند و هیچ کشوری نمی تواند درهای خود را به روی دنیا ببندد و امیدوار باشد با این عمل ویروس کرونا را مهار کرده است.  در حقیقت، دراین تلاش همه جانبه، کشورها با استفاده از منابع مورد نیاز برای رسیدن به یک هدف مشترک توانسته اند به دور از هر گونه محدودیت سیاسی و اقتصادی به موفقیت علمی کم نظیری دست یابند که منافع آن تنها مختص به یک کشور نخواهد بود، و شکی نیست که بدون امکانات محیطی و آزادی در مبادله اطلاعات چنین دستاوردی امکان پذیر نمی‌بود.     

با شتاب گرفتن شمار مبتلایان و از دست رفتگان کرونا در دنیا، ما نیز در کشورمان هر روز با رکورد تازه‌ای روبرو هستیم که به نسبت جمعیت در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا آمار بالائی است، آماری که حتی برخی از مسئولان در صحت آن شک دارند، زیرا در کمتر مواردی بوده که اطلاعات و آمارصحیح در کشورما منتشر شود. از همین روست که به رغم داشتن منابع ارزشمند انسانی، به علت نبود شفافیت و فضائی آزاد برای تبادل اطلاعات نتوانسته ایم در مجامع علمی دنیا موضع معتبری داشته باشیم، و متاسفانه بسیاری از مسئولان کشور همچنان بر طبل درونگرایی و انزوا می کوبند. این درحالیست که در بسیاری از کشورهای دنیا برنامه‌ریزی های منظم و هماهنگی برای مقابله با شیوع کرونا صورت گرفته ولی درکشورمان شاهد بی نظمی و عدم اعتماد مردم به آمار و به دولت، عدم هماهنگی میان مسئولین امنیتی و سیاسی و تشدید مشکلات در روابط خارجی بوده ایم. افزون بر آن، سایه افکنی سیاست و ایدئولوژی بر تصمیماتی که باید در راستای توسعه گرفته شود، با توجیهاتی مانند مغایرت با امنیت ملی، ما را در موضع انزوائی از چرخه پیشرفت به دور نگاه داشته است.

از سوی دیگر، پاندمی کرونا به ما و به همه دنیا نشان داد که با دشمنی بیگانه روبرو هستیم که توانست بدون داشتن ماهیت نظامی خسارات مالی و جانی فراوانی به بار آورد و ما بدون داشتن سازو برگ و مهمات برای دفاع از خود شاهد ویرانی و تخریب حاصل از آن بودیم، زیرا نگاهمان به امنیت کشور تنها از دریچه امنیت نظامی بوده است و با گسترش و تمرکز تنها بر جنبه نظامی امنیت همواره در تلاش برای توسعه آن بوده ایم و با غفلت از جنبه های دیگر، فراموش کرده ایم که حفظ امنیت کشور تنها با استفاده ازقدرت نظامی امکان پذیر نیست و حتی قوی ترین ارتش دنیا نیز نمی توانست کرونا را شکست بدهد.  از این منظر هنوز ما در تفکر دهه های گذشته درجا می زنیم و فراموش کرده ایم که در دنیای امروز مفهوم امنیت، به ویژه آنچه امنیت ملی و تلاش در حفظ آن می نامیم، فراتر از مقابله با تهدید نظامی عوامل خارجی است، زیرا اهداف ملی هر کشور که به نوعی با اهداف بین المللی نیز گره خورده است، منوط به توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و پیشرفت های تکنولوژی برای حفظ امنیت فردی، امنیت اجتماعی، امنیت حقوقی، امنیت اقتصادی، امنیت سیاسی، امنیت زیست محیطی و موارد دیگر مربوط به حیات انسانی است، و در این حوزه‌ها است که کشور باید با مدیریت صحیح آماده حفظ  منافع ملی خود باشد. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: