به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

براساس گزارش ماه نوامبر آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران 2442.9 کیلوگرم اورانیم با غنای پائین داشته و بر این اساس حجم ذخایر اورانیم غنی شده کشور به 12 برابر سقف توافق شده در برجام رسیده است. در پی خروج آمریکا از برجام، فشارها در داخل کشور برای پایان دادن به تعهدات برجامی افزایش یافت و متاسفانه دولت هم درگیر این جو روانی شد. شهریور ماه بود که سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: بطور قطعی تمامی موارد پنج گام کاهش تعهدات برجام به صورت کامل اجرا شده است.


برغم افزایش بیش از 1200 درصدی میزان اورانیم توافق شده در برجام، اکنون رئیس جمهوری کشورمان تاکید می‌کند که ایران همواره به تعدات خود با 5 به علاوه یک پایبند بوده و اکنون هم مشکلی برای ادامه تعهدات ندارد. این در حالیست که همزمان با خروج آمریکا از برجام، بسیاری از کارشناسان تاکید کرده بودند که ایران نباید در اقدامی انفعالی از تعهدات خود عدول کند و اکنون هم که تحولات بین‌المللی ممکن است وارد فاز جدیدی شود، تاکیدها بر بازگشت ایران به ظاهر و باطن توافق‌های صورت گرفته با قدرت‌های جهانی است.

بر اساس آخرین گزارش آژانس، اکنون ذخایر اورانیم غنی شده ما 337.5 کیلوگرم بیشتر از رقمی است که در 25 آگوست امسال اعلام شده بود. آژانس پیشتر گزارش داده بود که ایران طی سه ماه تابستان، ذخایر اورانیم غنی شده خود را از 1571 کیلوگرم به 2105 کیلوگرم رسانده بود. بر این اساس، ما از آغاز تیر ماه تاکنون، ذخایر اورانیم غنی شده خود را بیش از 50 درصد افزایش داده  و در کل، به 12 برابر میزان توافق شده در برجام رسانده‌ایم.


در همین حال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده ایران کماکان به غنی‌سازی ایران در سطح 4.5 درصد ادامه می‌دهد که از سقف 3.67 درصد تعیین‌شده در برجام بالاتر است. با توجه به افزایش مشکلات اقتصادی کشور و نیاز به یک گشایش دیپلماتیک، توصیه‌ اکثر ناظران سیاسی بر بازگشت به تعهدات برجامی و تلاش برای از سرگیری مذاکرات است.

گزارش راستی‌آزمائی آژانس که در آگوست گذشته پس از سفر رافائل گروسی به ایران منتشر شد، حاکی از این بود که همکاری کشورمان با این نهاد بین‌المللی در سطح خوبی قرار دارد و این به باوری نشان از حسن نیت تهران برای حفظ برجام و پایبندی به مفاد آن بود. با این حال، پس از خروج آمریکا از برجام، ایران نیز با برداشتن گام‌هائی به منظور کاهش تعهدات خود به بالا بردن درصد غنی سازی و از میان برداشتن محدودیت در تعداد سانتریفیوژها پرداخت. بطور کلی، سفر گروسی به ایران در تابستان گذشته بیش از هر چیز با گمانه‌زنی‌هائی درباره اهداف و پیامدهای احتمالی آن، به ویژه درمیان مسائلی چون مکانیسم ماشه، در هاله‌ای از تردید و ابهام همراه بود و اینکه آیا هدف، تنها تنش‌زدائی و کاهش بی‌اعتمادی و یا کسب موافقت ایران برای بازدید از دو مرکز هسته‌ای بود؟  البته آقای ظریف همان موقع رابطه سفر گروسی با مکانیسم ماشه را به کلی رد کرد، اما در همان حال کارشناسان امور بین المللی و علوم سیاسی ارتباط حضور گروسی با برجام و مکانیسم ماشه را تائید کرده بودند و در این زمینه، حمید رضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران نیز گفته بود که هدف از سفر گروسی، مجاب کردن ایران برای بازگرداندن تعهدات برجامی است که به دلیل بدعهدی آمریکا به حالت تعلیق درآورده است.

با وجود تاکید کاظم غریب آبادی، سفیر ایران درآژانس بین المللی انرژی اتمی، مبنی براین که تعاملات ایران با آژانس با هدف حل و فصل نهائی همچنان ادامه دارد و باید از هرگونه اظهار نظر عجولانه پرهیز کرد، نیاز به ایجاد روابط دیپلماتیک برای رسیدن به زمینه‌ای مشترک و از سرگیری تعهدات برجام در شرایط کنونی کشور بیش از پیش احساس می‌شود، به ویژه با عنایت به سخنان اخیر رئیس جمهور مبنی براین که هدف ما برای لغو تحریم‌ها و تعامل سازنده با جهان است و هر جا و هر فرصتی برای این کار مهیا باشد اقدامات خود را انجام خواهیم داد.       

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: