به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در پی ماه ها روند نزولی ارزش تومان، بازار ارز با کاهش قیمت دلار روبرو بوده و امید به آینده برای بهبود وضعیت کل اقتصادی بیشتر شده است. این امر ناشی از امید است که در بازار برای کاهش فشارهای بین المللی پیش آمده و تاحدی تاثیر روانی خود را بر بازار گذاشته است. البته با گذشت زمان واقعیت‌ها جای گمانه‌زنی‌ها و واکنش‌های روانی را خواهد گرفت و اصول حاکم بر اقتصاد حرف آخر را خواهد زد. در این راستا فعالان و کارشناسان اقتصادی باید به حاکمیت یادآوردی کنند که از فرصت های پیش آمده استفاده کرده و با افزایش تعامل و نیز پذیرش هنجارهای اقتصادی و بانکداری بین‌الملل، اقتصاد کشور را به ریل باز گردانند.  

همکنون بسیاری از کارشناسان ارزی معتقدند که این روند کاهشی تا زمان رسیدن به قیمت واقعی ادامه خواهد داشت و احتمال افت قیمت دلار تا زیر 20 هزار تومان نیز دور از تصور نیست. ولی همانطور که اشاره شد، نهایتا این واقعیات سخت بازار است که خود را بر اقتصاد ما تحمیل خواهد نمود. در این مورد، مجید رضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین می گوید ریزش نرخ ارز و بورس در روزهای اخیر حبابی است که در شرایط کنونی ترکیده است و نباید ملاک واقعی قرار گیرد. حریری و دیگر ناظران اقتصادی و سیاسی تاکید دارند که ایجاد تعادل در اقتصاد کشور، منوط به از میان رفتن مشکلات سیاسی و اقدام مدبرانه و با درایت مسئولان کشور است.

برغم پیش بینی های انجام شده، توجیه ها و باورها، اما نرخ ارز متاثر از متغیرهائی است که هرگونه پیش بینی و گمانه زنی را به ویژه برای آینده در سایه ای از ابهام قرار می دهد.  با این که گفته های اخیر عبدالناصر همتی حاکی از ورود نرخ ارز به مرحله نزولی، محو شدن آثار فشار حد اکثری، و نزدیک شدن به پایان روزهای دشوار است، فراتر از نتایج انتخابات آمریکا آنچه در آینده اقتصاد کشور نقش عمده ای بازی خواهد کرد مشکلات متداومی مانند تورم، افزایش نقدینگی، موانع تولید، افت صادرات، عدم تعامل فعال در صحنه بین الملل، و نیز رد لایحه FATF  است. این بی‌عملی‌ها در شرایطی است که یکی از علل عمده افزایش نرخ ارز، ناممکن بودن بازگشت ارزهای صادراتی به کشور آن هم به دلیل انزوای بانکی ما و اصرار بر جدا ماندن از FATF است. حتی در صورت رفع تحریم ها نیز، تا زمانیکه ما در لیست سیاه FATF قرار داریم، امکان تعامل درست بانکی با کشورهای جهان را نخواهیم داشت.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی مانند مرتضی سامتی بر این باورند که عدم پیوستن به FATF صادرات را محدود کرده، صادرکننده را با مشکلات عدیده روبه رو نموده، فعل و انفعالات مالی و اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده و دلیلی برای عدم بازگشت پول های ایران در برخی از کشورها است.  حسین سلاح ورزی معتقد است که عدم پذیرش لوایح مربوط به عضویت در FATF ایران را در مواجهه با یک خطر جدی اقتصادی و انزوای مالی قرار می دهد. به باور وی، درست است که ممکن است عضویت در این گروه برای کشور محدودیت هائی به همراه داشته باشد، اما آنچه در نهایت به دست خواهد آمد کسب منافع ملی و اقتصادی است. سلاح ورزی نیز مانند بسیاری از فعالان اقتصادی دیگر ارتباط تجاری موثر با جهان را بدون ارتباطات بانکی تقریبا غیر ممکن می داند و می گوید بدون ارتباط تجاری موثر با جهان، تامین رشد پایدار اقتصادی بی نهایت دشوار خواهد شد و اگر مشکلات مربوط به رشد اقتصادی پایدار در آینده نزدیک ترمیم نشود، تبعات اجتماعی بسیار جدی در پی خواهد داشت.  

پیوستن به FATF و قبول لوایح آن نیاز به قبول شفافیت در عملکردهای اقتصادی دارد. بسیاری از کشورهای دنیا پیش از ما منافع و مضرات آن را سنجیده و نهایتا تصمیم به پیوستن به آن گرفته اند، زیرا منافع اقتصادی تعامل گسترده مالی با دنیا برای بسیاری از تصمیم‌گیران سیاسی و اقتصادی در راستای کسب منافع ملی قابل توجیه است. متاسفانه پذیرش وجود فساد در کشور و بی میلی برای برداشتن گام‌هائی در راستای ریشه کن نمودن آن ما را در شرایطی قرار داده که حتی ترجیح می دهیم نسبت به عمق و شدت آن بی توجه بمانیم، و درحالی که چشمان خود را به روی ناکارآمدی سیاست های داخلی بسته ایم و خود را در حصاری از انزوا راضی می پنداریم و از قبول مسئولیت‌های حضور در صحنه بین المللی سر باز می زنیم، چگونه توجه بیش از حد به جهت گیری انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر بازار ارز و قیمت کالاها در کشورمان را توجیه می کنیم؟ 

ممکن است در کوتاه مدت شاهد کاهش قیمت دلار باشیم، اما تا زمانی که پیوستن به FATF و به طور کلی تعامل نزدیک و سازنده با بازیگران اقتصاد بین الملل را مغایر با امنیت ملی می‌دانیم و در شرایط کنونی، اقتصاد را به دست فراموشی سپرده و تنها سیاست جناحی را در راس امور قرار داده ایم، وقتی هیجانات بازار فروکش کند، باز ما می مانیم و مقررات شکست خورده صادرات و مشکلات همیشگی مالی در تعاملات بانکی با دنیا. به گفته محسن جلیلوند، استاد حقوق بین الملل، باید این واقعیت را بپذیریم که ایران چاره ای جز قبول FATF ندارد، زیرا معاملات بانکی ایران روز به روز به صفر می رسد و حتی شرکای اصلی تجاری ما مثل چین و روسیه نیزمی گویند ما باید FATF را قبول کنیم؛ زیرا اگر تمام تحریم ها نیز برداشته شوند بدون پیوستن به این کنوانسیون بین المللی روابط بانکی همچنان دچار مشکل خواهد بود.          

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

مهمترین مطالبه بخش خصوصی از مجلس یازدهم چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: