به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ارز دیجیتالاین روزها با افزایش استفاده مردم از صرافی‌های ارز دیجیتال، بعضی از کارشناسان می گویند این روند، میزان خوبی برای سنجش میزان بی‌اعتماد مردم به ریال است. زهرا امینی، یکی از معروفترین ماینرهای بین کوین در ایران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «کوین دسک» گفت: به تازگی یک مردم 70 ساله از من خواسته است که سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را برایش توضیح بدهم که دلیل این پرسش آن بود که وی دیگر نمی خواست به ریال متکی باشد.

امینی می‌گوید وقتی وقتی اشخاص مسن به سرمایه‌گذاری در واحد مالی به جز ارز ملی فکر می‌کند، این امر یکی از نشانه‌های کاهش اعتماد جامعه به ارز ملی است...البته اکنون سالهاست که اتکای بازار ایران به دلار است و همین امر نشانه بی اعتمادی به ارز ملی است ولی اکنون به نظر می رسد که ارز دیجیتال هم به عنوان رقیب قدرتمندی در برابر ریال ظاهر شده است.

اکنون قیمت دلار آمریکا در بازارهای ایران از 30 هزار تومان نیز گذشته و این در حالی است که سیاست‌های پولی بانک مرکزی به سردرگمی و ناامنی بازار می افزاید و تقاضا برای دلار آمریکا را بالاتر هم می برد. کامران نادری، اقتصاددان، در خصوص کاهش اعتماد مردم به ارز ملی می گوید: «مشکلاتی که در بخش عرضه پیش آمد دلیل افزایش قیمت دلار بود و با وجود اینکه واردات کنترل و محدود به کالاهای اساسی شده است اما همچنان قاچاق کالا انجام می شود، بخشی از مردم ارز را یک کالای سرمایه‌ای می دانند و برخی دارایی‌های خود را به شکل ارز از کشور خارج می کنند.» بنظر می رسد با گذشت زمان، مردم همین منطق را برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال بکار بگیرند.

برغم افزایش خبرهای وسوسه انگیز درباره ارز دیجیتال، بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند آینده این ارز هنوز قابل پیش بینی نیست و سرمایه‌گذاری در آنها و یا استفاده از صرافان تأیید نشده (صرافان غیر متمرکز) با خاطرات فراوانی همراه است. در ایم میان، ماینرهای ارز دیجیتال، مانند زهرا امینی، تأکید می‌کنند که یکی از دلایل علاقه‌مندی مردم به ارزهای دیجیتال (مثل بیت کوین) این است که این ارزها تحت کنترل هیچ دولتی نیست، بنابر این مشکلات ناشی از تغییر سیاست داخلی - خارجی و یا دیپلماسی در یک کشور را به همراه ندارد و از این زاویه، تأثیرات چندان زیادی بر نرخ قیمت ارز دیجیتال وارد نمی‌شود.

شایان ذکر است که یکی از سوالات اصلی کاربران ارزهای دیجیتال این است که چه تقاوتی بین صرفای متمرکز و صرافی غیر متمرکز وجود دارد و اینکه سرمایه‌گذاری در کدام صرافی بهتر است؟ جواب این سؤال، بسیار طولانی و تخصصی است که در یک مقاله کوتاه نمی‌گنجد، اما بطور کوتاه می‌توان گفت در صرافی متمرکز، کنترل حساب مالی در دست گروه مدیران آن صرافی است اما در صرافی غیر متمرکز، اکثرا کنترل حساب مالی، در دست خود صاحب حساب است. این خصوصیت باعث محبوبیت این نوع صرافان و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل در برابر ارزهای دینجیتال دولتی است.

امینی علناً طرفدار بیت کوین است و به شوخی می گوید که بدش نمیاد با مردم در خیابان در مورد بیت کوین صحبت کند. ضیا صدر که اصطلاحا یک «بین کوین ماکزیمالیست» است می‌گوید: بهترین راه حفط ارزش پول در ایران سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال است. خلاصه کلام این است که برخلاف ریال، دلار در طول 50 سال گذشته و یورو در 20 سال گذشته ثابت باقی مانده‌اند و نکته اینجا است که نرخ قیمت تقریباً همه ارزهای دینجیتال در صرافان بین المللی بر مبنی دلار تأیید می‌شود. 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: