به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بر اساس برآورد بانک جهانی، اقتصاد عراق با رشد منفی 9.7 درصدی روبروست. ادامه بی‌ثباتی سیاسی و پاندمی کرونا از عوامل رشد منفی اقتصادی عراق بوده ولی این کشور از مشکلات ساختاری رنج می‌برد و به گفته بانک مرکزی، عراقی‌ها باید با تمرکز بر بخش خصوصی، ظرفیت های تولید خود را بالفعل کنند. این وضعیت آشفته امنیتی و سیاستگذاری، بر روی صادرات ما به عراق هم تاثیر گذاشته است. در پنج ماه نخست سال جاری، عراق یکی از اصلیترین خریداران سیمان ایران بود (صادرات کشورمان به عراق 33 هزار و 560 تن کالای استاندارد و مبلغی بیش از 2.4 میلیارد دلار اعلام شده است). در روزهای اخیر اما، اعلام ممنوعیت صادرات 29 کالای کشاورزی به عراق در عین حال که نشانی از تلاش آن کشور برای تقویت اقتصاد خود دارد، یادآور چالشهایی است که ما در تعامل تجاری با عراق خواهیم داشت.

آل اسحاقعراق شریک تجاری مهمی برای ما محسوب می شود و به گفته رئیس اتاق مشترک ایران و عراق، هنوز بسیاری از کالاهای ایرانی در بازار عراق رقیبی ندارند. گفته یحیی آل اسحاق، برای جبران کالاهائی که عراق دیگر به آن ها نیاز ندارد ایران باید به سمت صادرات محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر و صادرات خدمات فنی و مهندسی برود. در کنار این تدابیر، ما باید به فکر متنوع سازی شرکای تجاری خود نیز باشیم تا وابستگی کمتری به صادرات به عراق داشته باشیم.

بازار آزاد عراق میزبان رقبای تجاری کشورهای مختلف، از ترکیه گرفته تا هند و مصر بوده است که همگی قبل از ایران با آن کشور روابط تجاری داشتند. روابط تجاری ایران با عراق نیز در سطحی نه چندان گسترده وجود داشت، اما به طور خاص پس از بازگشت تحریم‌ها بود که روابط تجاری عراق با ما گسترش یافت و عراق به یکی از شرکای تجاری اصلی ایران تبدیل شد. در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری، یحیی آل اسحاق درباره آینده صادرات به بازار عراق پیش بینی کرده بود که به رغم افت واردات کالا توسط عراق به دلیل کاهش میزان درآمدهای آن کشور، وضعیت غیر مترقبه‌ای در بخش صادراتی ایران رخ نخواهد داد و صادرات ما به عراق حدود 10 میلیون دلار خواهد بود.

به گفته حمید حسینی، عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق، آمار 2.4 میلیارد دلاری صادرات ایران در 5 ماه نخست سال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که این مبلغ 3.9 میلیارد دلار بود حاکی از کاهش ماهانه 250 میلیون دلار صادرات ایران به عراق است. البته دکتر حسینی بر این باور است که هیچگونه نگاه سیاسی پشت ماجرای ممنوعیت اخیر ورود کالا به عراق وجود ندارد و این یک ممنوعیت کلی وارداتی است. اما نگاهی به توصیه‌های بانک جهانی و فشارهایی که  کاهش قیمت و تقاضای نفت بر اقتصاد عراق وارد کرده، نشان می‌دهد که محدودیت خرید کالاهای ایرانی احتمالا ناشی از یک سیاستگذاری درازمدت است.

به رغم نگرانی‌های فعلی فعالان بازار عراق، به ویژه با اعلام لغو پروازهای میان دو کشور تا اواسط مهرماه توسط سازمان هواپیمائی عراق، تحلیلگران بر این باورند که مشترکات قومی و تاریخی میان ایران و عراق همیشه آن کشور را به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد صادراتی ایران حفظ خواهد کرد. حسن دانائی فر، سفیر سابق ایران در عراق می گوید اینکه عراق یک کشور مصرف کننده است که پول هم در اختیار دارد، بازار عراق را برای صادرات ایران مناسب کرده است. ولی همانطور که آقای دانائی‌فر یادآور شده، در اقتصاد عقد اخوتی وجود ندارد. با ادامه ناآرامی ها در عراق و کاهش تقاضا برای نفت، بازار عراق از جذابیت گذشته خود برخوردار نخواهد بود. در این راستاست که اهمیت بحث متنوع‌سازی شرکای تجاری برای ما بسیار پررنگ می‌شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: