به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هشدار اخیر سازمان ملل در مورد امکان سقوط  176 میلیون نفر دیگر در سراسر جهان به زیر خط فقر به دلیل مشکلات مالی ناشی از شیوع بیماری کرونا، زنگ خطری را برای دولت‌ها و رهبران دنیا به صدا درآورده، و نیازبه مقابله با افول کنونی اقتصاد جهانی که ازرکود سال های 1930 میلادی تا کنون بی سابقه بوده را بیش از پیش نمایان می‌سازد. اولیویه دوشوتر، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشرسازمان ملل متحد، در گزارش خود در این زمینه اقدامات دولت‌ها برای محافظت از مردم را کوتاه مدت و بودجه آن را ناکافی خوانده و از رهبران جهان می‌خواهد اقدامات موثرتری برای ازمیان بردن فقر و کاهش نابرابری‌ها انجام دهند.

بر اساس برآورد سازمان ملل، خط فقر مطلق برای خانوار چهار نفره، 3.20 دلار در روز، معادل 10 میلیون تومان در ماه می‌باشد که کشورما را در شرایط بحرانی تشدید فقر قرار می‌دهد. همانطور که دکتر داود سوری به‌درستی پرسیده «مگر چند خانوار در کشور درآمد ماهیانه بالاتر از 10 میلیون تومان دارند؟» به گزارش مرکز آمار ایران، متوسط درآمد و هزینه ماهانه خانوارهای شهری در سال 98، به ترتیب حدود  4.5 میلیون و 3.9 میلیون تومان بوده است. درهمین حال گزارش‌ها حاکیست در پی پاندمی کرونا، در فصل بهار سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل، حدود 2 میلیون نفر از بازار کار کشور خارج شده‌اند. متاسفانه در این میان انزوای سیاسی و اقتصادی کشور هم مزید بر علت شده و به طور روزافزونی شاهد کاهش سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و از میان رفتن بیشتر فرصت‌های شغلی می‌باشیم.

اختلاف فاحش میان حقوق دریاقتی کارگران و خط فقر، چه کارگران در حال کار و چه کارگران بازنشسته، آنها را در شرایط بحرانی قرار داده و با مشکلات زیادی مانند معیشت و مسکن روبرو نموده است، و بر این اساس طبق یافته‌های کارشناسان در سه ماهه نخست سال، 70 درصد از خانوارهای کارگری کشور زیرخط فقر قرار دارند. با این که در حال حاضر، اطلاعات دقیق و به روزی از این که کووید 19 دقیقا چند نفر را در کشور فقیر نموده و اثرات میان مدت و بلند مدت آن برکسب و کارها چه خواهد بود در دسترس نیست، به گفته یک فعال کارگری، تاثیر منفی کرونا بر اشتغال باعث افزایش فقر شده است. کاظم فرج اللهی با اشاره به این که کووید 19 به سه تا شش میلیون شغل ضربه زده و حدود 1 میلیون کارگر بیمه تامین اجتماعی را بیکار کرده است می‌گوید اقدامات فقرزدائی دولت برای جبران خسارت‌ها ناکافی بوده و بنظر نمی‌رسد اراده جدی در این زمینه وجود داشته باشد.

آمارهای کشور حاکی از بیکاری 2 میلیون نفر در سه ماه نخست سال جاریست و شکی نیست که خط فقر در کشورمان درحال پیمایش روند فزاینده ای است. در اوائل سال گذشته، خط فقر 8 میلیون تومان اعلام شده بود، اما یک سال پس از آن، یعنی در سه ماه نخست سال جاری، این میزان برای یک خانواده چهار نفره به 9 میلیون تومان رسید، حال آنکه بسیاری از دستمزدها حتی به دو میلیون هم نمی‌رسد. پیش از این، سازمان برنامه و بودجه در برنامه عملیاتی خود برای سال های 1899-1400، درآمد سرانه خانوارهای ایرانی را 8.4 میلیون تومان پیش بینی کرده بود، اما با افت اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، این درآمد به 6.4 میلیون تومان کاهش خواهد یافت، گو این که حتی پیش از پاندمی کرونا و تبعات اقتصادی آن،  آمار فقر و بیکاری در کشورما تکان دهنده و قابل تامل بود و درآمد سرانه خانوارهای ایرانی با روندی کاهشی روبرو بود، و از 7 میلیون تومان در سال 90 به حدود 5 میلیون تومان در سال 98 و 4.8 میلیون در سال 99 رسیده بود.               

گزارش ماه مه 2020 بانک جهانی حاکی از افزایش تدریجی فقر در ایران پس از سال 2013 میلادی بوده، و این سازمان بین‌المللی همچنان پیش‌بینی می‌کند که تبعات کرونا و وضعیت نابسامان اقتصادی در کشور، میزان فقر را به مراتب افزایش خواهد داد مگر آن که سیاست‌های دولت بتواند از میزان خسارات وارده تا حدی بکاهد. تابستان سال گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی پیش‌بینی نمود که درطول یک سال، 23 تا 40 درصد جمعیت کشور زیر خط فقر مطلق قرار گیرد، ولی اگر مبنا را استانداردهای سازمان ملل قرار دهیم، با رقم بسیار بالاتری روبرو خواهیم شد. سیاست‌های اشتباه پولی، مشکل تورم را وخیم‌تر کرده و انزوای سیاسی و اقتصادی کشور در کنار پاندمی کرونا باعث تعمیق معضل بیکاری شده است.

متاسفانه فقرچرخه بی رحمی است که پیامدهای ناخوشایند آن مانند وضعیت نامطلوب مسکن، عدم دسترسی به آموزش و پرورش، مشکلات بهداشتی، افزایش بیماری و تنش‌های اجتماعی گریبان نسل‌های آینده را نیز می‌گیرد. به گفته رئیس بانک جهانی، ویروس کووید 19 می‌تواند 100 میلیون نفر در دنیا را به کام فقر مطلق بکشاند، افزون برآن که میلیاردها شغل در دنیا نیز در خطر نابودی قراردارند. از سوی دیگر، گزارش اخیر موسسه خیریه بیل و ملیندا گیتس حاکی از آن است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، فقر مفرط در دنیا 7 درصد افزایش یافته و قرارگرفتن میلیون‌ها نفر در معرض بیماری مهلک و به تبع آن فقر، پیشرفت‌های بهداشتی و سلامت در دنیا را به میزان 25 سال به عقب رانده است. کنشگران سازمان ملل نیز راه رسیدن به اهداف توسعه پایدار این سازمان برای پایان بخشیدن به فقر تا سال 2030 میلادی را در رویاروئی با تشدید فقر در دنیا دشوار و پرمانع می دانند

 

https://twitter.com/DavoodSouri/status/1305448813516279808?s=20

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: