به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به دنبال افزایش بیش از 77 درصدی بهای املاک مسکونی طی سال گذشته که توجیه آن از جانب وزیر راه و شهر‌سازی افزایش قیمت ارز و بیماری کرونا بود، دستور محمد اسلامی به معاونت مسکن و ساختمان وزارتخانه خود  برای عدم انتشار آمار و اطلاعات ماهانه بازار مسکن برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت با واکنش‌های تندی روبرو شد. حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر نیاز به شفاف‌سازی در این زمینه بر این باورست که  اطلاعات بازار مسکن باید در هر ماه برای مردم انتشار یابد و دلائل رشد نامتعارف قیمت‌ها برای مخاطبان واکاوی شود، زیرا عدم شفافیت در بازار مسکن سبب ایجاد رانت، گلوگاه و موانع بر سر راه تولید مسکن خواهد شد.

مالیاتیکی از راهکارهایی که برای کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن توصیه شده، اصلاحات واقعی مالیاتی است. پیگیری جدی مالیات بر ملک و خانه خالی همراه با دریافت مالیات معنادار از ارزش افزوده فروش زمین و مسکن می‌تواند تاثیر مثبتی بر قیمت ها داشته باشد. متاسفانه اما بنظر می‌رسد که یک لابی قوی از سوی ابرسرمایه‌گذاران در حوزه ملک و مسکن وجود دارد که باعث شده این سیاست‌های اصلاح مالیاتی هیچگاه عملی نشود.

توقف اعلام آمار و اطلاعات قیمت مسکن، اما برگ برنده دیگری به دست دلالان و فرصت‌طلبان داده که با قیمت‌های ساختگی آشوب بیشتری در بازار مسکن برپا کنند و خریداران و فروشندگان ملک هیچ راهی برای سنجش و مقایسه قیمتها نداشته باشند، زیرا به باور کارشناسان بازار مسکن، در چنین شرایطی فروشنده‌ها به دلیل عدم اطلاع از قیمت ها از فروش املاک خودداری می کنند، و خریداران و مستاجران نیز حاضر به پرداخت قیمت های ساختگی نجومی نیستند.  افزون برآن، آخرین گزارش بانک مرکزی حاکی از افزایش 175 درصدی قیمت مسکن در ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته است و به اعتقاد فعالان اقتصادی توصیه نخریدن خانه در چنین شرایطی به دلیل وجود دلالان نتیجه‌بخش نخواهد بود. 

با اینکه محمد اسلامی اخیرا برای سومین بار اعلام کرد که به دلیل وجود حباب در بازار مسکن و اینکه افزایش نرخ های فعلی واقعی نیست مردم نباید برای خرید خانه عجله کنند تا این بازار سرو سامان یابد، کارشناس مسکن محمد حمید زاده می گوید افزایش تقاضا و به دنبال آن افزایش تعداد معاملات عوامل جدی در افزایش قیمت مسکن است. حمیدزاده همچنین بازدهی بالای بازارهای سرمایه‌ای موازی را یکی از دلائل افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت در بازار مسکن می داند. واقعیت این است که بدون ایجاد ثبات در این بازارها، سخن گفتن از ثبات قیمت ها در بازار مسکن بی معنی است. در همین راستا، مصطفی قلی‌خسروی، رییس اتحادیه املاک گفته است قیمت مسکن وابسته به نرخ طلا، بازار بورس و نوسان نرخ ارز است، که به گفته حمید زاده کنترل نشدن رقم نرخ ارز نیز شرایط را برای افزایش قیمت مسکن فراهم نموده است. افزون برآن، تا زمانی که اخذ مالیات بر خانه‌های خالی  و عایدی املاک عملا صورت نگیرد همچنان شاهد سوء استفاده سودجویان و افزایش قیمت در بازار مسکن خواهیم بود.   

اکنون سالهاست که شواهد نشان می‌دهد، اقدامات دستوری دولت، کمکی به کنترل قیمت‌ها نمی‌کند، ولی متاسفانه بنظر نمی‌رسد که مسئولان درکی از ماهیت روند قیمت‌ها داشته باشند. در خرداد ماه گذشته بود که رئیس جمهور با اشاره به اجاره‌ها و قیمت‌های بالای مسکن گفته بود دستور داده مسئولین مربوطه همه طرح های ممکن برای مهار این مساله را مورد نظر قرار دهند. پس از آن، در تیرماه، محمد اسلامی اعلام کرد که به زودی وام ودیعه مسکن برای مستاجران واجد شرایط اجرائی می شود، و به دنبال آن نیز آقای روحانی در جلسه هیات دولت از ابلاغ سریع مقررات وام ودیعه مسکن مستاجران به بانک ها خبر داد. در حال حاضر، اما به رغم ثبت نام بیش از 100 هزار نفر برای این منظور، تنها 317 مورد وام پرداخت شده، و از 10 بانک مورد نظر، تنها 3 بانک بخشنامه این وام را دریافت کرده اند و هنوز اشکالاتی در مکانیزم پرداخت این تسهیلات وجود دارد. به گفته حسام عقبائی، هرچند دولت از چند سال قبل موظف به ساخت مسکن اجاره‌ای بوده، درحال حاضر و با توجه به این که بسیاری از مردم توان پرداخت اجاره مسکن ندارند، دولت باید به تکلیف خود عمل کند.

اما وعده های بی فرجام دولت هنوز به عرصه عمل نرسیده و معلوم هم نیست که سرانجامی برای آن ها وجود داشته باشد.  در حالی که آمارها حکایت از روند صعودی قیمت در بازار مسکن دارند و تنها در شهر تهران از ابتدای سال جاری حدود 8 میلیون تومان به میانگین قیمت مسکن افزوده شده است، نشانه امیدوار کننده مبنی بر کاهش سیر صعودی قیمت‌ها دیده نمی شود و به گفته کارشناس بازار مسکن، احمد رضا سرحدی، روند صعودی قیمت ها در ماه های آینده نیز ادامه خواهد یافت.        

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

اولویت نظام در سال ۱۴۰۰ چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: