به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سفر رافائل گروسی به تهران برای نخستین بار پس از انتخاب به عنوان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و درحالی که آمریکا به دنبال فعال کردن مکانیسم ماشه است، با هدف اجازه دسترسی به دو سایت اتمی کشورمان صورت گرفت. گفته می‌شود مقام های کشورمان، بازرسی از این دو سایت را مشروط به مختومه شدن سوالات آژانس درباره فعالیت‌های گذشته اتمی کشور کرده اند. گروسی گفته ملاقات‌ها برای رسیدن به توافق‌هایی برای بازرسی‌های پادمانی آژانس بوده و از تمایل ایران برای افزایش این همکاری‌ها ابراز خوشنودی کرده است.

هرچند موافقت ما با دسترسی به دو سایت‌ درخواستی آژانس می‌تواند تهدیدها علیه ایران را در نشست سپتامبر شورای حکام خنثی کند، ولی نباید فراموش کرد که این توافق‌ها، تنها تمهیداتی موقت است و تقابل‌های بنیادین همچنان ادامه خواهد داشت. ما همواره تلاش کرده ایم تا نظم کنونی بین الملل را مستقیما به چالش بکشیم ولی عملا برای کشور و نظام چالش ایجاد کرده ایم و عملا در بحث امنیت و رشد اقتصادی، به حداقل‌ها راضی شده ایم. در واقع در حوزه سیاست خارجی، با یک نگاه حداقلی نسبت به امنیت و رشد برخورد کرده ایم و مبنا را بر حفظ نظام گذاشته ایم و نه اعتلای نظام و رشد اقتصادی.

بیش از دو ماه پیش بود که رافائل گروسی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای، با ابراز نگرانی از عدم اجازه ایران برای دسترسی به دو سایت اتمی و امتناع از پاسخ به سئوالات آژانس و تاکید بر این که راستی‌آزمائی برای عدم انحراف از برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد داشت، خواهان همکاری کامل ایران با آژانس و دسترسی به سایت های هسته ای شده بود. هم اکنون در آستانه تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه، وزیران خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا با تاکید برپایبندی به برجام، از ایران خواسته‌اند، تعهدات برجامی خود را به نحوی کامل اجرا کند و تلاش های گروسی هم در همین راستا بوده است.

فعال کردن مکانیسم ماشه که هزینه های سنگینی برای ما خواهد داشت، با تفسیرهای مختلف سیاسی و حقوق روبرو شده و هنوز معلوم نیست چه آینده‌ای خواهد داشت. دکتر ظریف گفته است مکانیزم اسنپ بک غیر قانونی و غیرقابل پذیرش است. با این حال درصورت پایان برجام، خطر تحریم ها بار دیگر بر سر کشور سایه خواهد افکند. وزیران خارجه سه کشور اروپائی نیز در بیانیه مشترکی اقدام آمریکا را مغایر با تلاش های خود برای حفظ توافق هسته‌ای خوانده‌اند و در همین راستا از نزدیک تعاملات ایران و آژانس را پیگیری می کنند.

در حالی که اجماع کشورهای اروپایی از تحکیم لازم برخوردار نیست، متاسفانه در داخل هم اجماع لازم برای حفظ تعهدات برجامی وجود ندارد و کاسبان تحریم همچنان ماجراجویی های گذشته خود را پیگیری می کنند. در این میان اظهارات وحید جلال زاده، عضو کمیسیون خارجی و امنیت ملی مجلس امیدوار کننده بود. وی در ارزیابی از وضعیت برجام و امکان فعال شدن مکانیسم ماشه گفته که کمیسیون متبوعش، هم مانند وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی در رابطه با این موضوع فعال و مشغول بررسی است. جلال زاده با تاکید بر موضع مجلس در جایگاه نظارتی بر دولت، افزوده که برای مقابله با فعال شدن مکانیسم ماشه، مجلس آمادگی دارد هر قانونی که دولت لازم داشته باشد را تصویب کند.

به هر حال همانطور که در ابتدا نیز اشاره شده، راه حل اصولی، تغییر نگاه نسبت به مقوله امنیت و رشد است که این امر در حوزه سیاست خارجی، مستلزم تغییر نگاه نسبت به نظم جهانی و عادی سازی تعاملات بین المللی است. دکتر ظریف گفته بود اینکه ما یک کشور عادی نیستیم انتخاب خودمان بوده. اکنون باید پرسید هزینه این انتخاب چقدر بوده و آیا اینگونه نگاه و انتخاب، به نتیجه مورد توجه ما رسیده است یا نه؟ 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

اولویت نظام در سال ۱۴۰۰ چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: