به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سنگاپور که یکی از کوچکترین کشورهای جهان است، اخیرا پنجاه و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت؛ کشوری که با توسعه زیرساخت‌های اقتصادی، گذار از اختلافات نژادی و قومی، و فسادزدائی توانست تا پایان قرن بیستم، از یک کشور درحال توسعه به یکی از توسعه یافته‌ترین کشورهای جهان اول تبدیل شود.

سنگاپورپانزده سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، کشور سنگاپور به شکل کنونی‌اش شکل گرفت و کمتر از سه دهه، این جزیره 683 کیلومتر مربعی، به یکی از پیشرفته‌ترین کشورها و یکی از پاک‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شد. این در حالیست که اکنون برخی برای توجیه فساد سیستمی در کشورمان، می‌گویند حکومت مولای متقیان (ع) هم مملو از اختلاس بود! بجای ایجاد قرینه‌های مغلطه آمیز تاریخی، باید از سنگاپور بیاموزیم که چگونه با آزادسازی اقتصادی و حکومت قانون، طلایه‌دار پیشرفت و مدنیت شد. سنگاپور در شاخص ادراک فساد، در مقام چهارم قرار دارد و ایران در مقام 146.

جمهوری سنگاپور که تا پیش ازقرن نوزدهم تنها یک جزیره مردابی و باتلاقی بود، اکنون با داشتن یکی از توسعه یافته ترین و رقابت پذیرترین اقتصاد های بازار آزاد دنیا، به یک مرکز عمده تجاری تبدیل شده، و با کمترین میزان فساد در جهان و بالاترین رتبه در سهولت انجام کسب و کار و مالیات‌های کم، در فهرست سه کشور دنیا با بیشترین تولید ناخالص داخلی سرانه از لحاظ برابری قدرت خرید درآمده است. برقراری تعادل میان صادرات و واردات یکی دیگر از رمزهای موفقیت اقتصادی سنگاپور بوده است و این کشور از طریق صادرات اصلی خود یعنی محصولات دانش بنیان و نیز مدیریت ثروت توانسته منبع درآمدی برای نیازهای وارداتی خود یعنی مواد اولیه و منابع طبیعی که از آن ها بی بهره است فراهم نماید.

با این که شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی در شش ماهه نخست سال جاری میلادی اقتصاد سنگاپور را نیز بیش از 40 درصد کوچک کرد و آن را به عمیق ترین رکود تاریخی خود سوق داد، اما بخش تولید این کشور توانست با افزایش تولید در صنایع داروئی و محصولات پزشکی شاهد رشدی 2.5 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل باشد، و با سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی آن کشور، دولت سنگاپور توانست با تزریق بیش از 70 میلیارد دلار برای مقابله با تبعات اقتصادی ویروس کرونا گامی درمسیر حفظ بزرگترین اولویت خود درشرایط کنونی یعنی حفظ مشاغل و جلوگیری از بیکاری بردارد.

علت پیشرفت اقتصادی سنگاپور و قرارگرفتن در جایگاه نخست جهان در شاخص رقابت پذیری سال 2019 مجمع جهانی اقتصاد و رتبه نخست در شاخص آزادی اقتصادی سال 2020 موسسه بین المللی هریتیج، به باوری مدیون حکمرانی خوب، کارآئی بخش خصوصی، شفافیت اقتصادی و دیدگاه انعطاف پذیر و درازمدت دولت و از آن مهم تر سطح بسیار پائین فساد است. افزون برآن، ساختار ژئوپولیتیکی، توسعه سازمانی، و تشویق دولت به سرمایه گذاری به ویژه در بخش صنعت و بنادر، نقشی اساسی در پیشرفت این کشور داشته است.  از سوی دیگر، نظام مالیاتی، آینده نگری، سیاست های کاهش نابرابری در کشور و توزیع عادلانه ثروت که فرصت کمتری برای رانت خواری به وجود می آورد، در جهش اقتصادی سنگاپور نقش عمده ای داشته اند.

شاید، اما آنچه اقتصاد سنگاپور را به یکی از موفق ترین ها در جهان تبدیل نموده، اراده سیاسی حکمرانان آن برای از میان برداشتن عوامل عقب افتادگی اقتصادی، و ایجاد اصلاحات اداری بوده است. این اراده سیاسی در مبارزه با فساد در آن کشور که تا چهار دهه پیش غرق در رشوه و اختلاس بود به خوبی هویدا است، و تا زمانی که حکمرانان به خود نیامده بودند که توزیع ناعادلانه ثروت، قوانین نارسا، عدم پاسخگوئی مسئولین، عدم توجه به شایسته سالاری و ترویج عادت های بد فرهنگی عامل ایجاد فساد در کشور است، گامی در این مسیر برداشته نشده بود.

هم اکنون یکی از بزرگترین مولفه های اقتصادی سنگاپور بخش تولید آن است که شامل الکترونیک، محصولات شیمیائی، زیست پزشکی، و مهندسی حمل و نقل است، و پس از آن خدمات مالی است که به دلیل حمایت های بانکی آن کشور از کسب و کارها، سنگاپور را به یکی از قطب های سامانه های مالی دنیا تبدیل کرده است. صنعت پتروشیمی سنگاپور در چند دهه گذشته در حال گسترش بوده و با توسعه زیرساخت های مورد نیاز، جذب سرمایه خارجی و حمایت دولت که شامل سرمایه گذاری، آموزش نیروی انسانی، ایجاد نهادهائی برای ارائه خدمات صنایع شیمیائی، و تسهیل قوانین برای جذب نیروی انسانی از خارج از کشور می باشد، از این منطقه به عنوان یک مرکز نفتی و پتروشیمی نام برده می شود.    

سنگاپوربا دستاورد های اقتصادی، تجارت شکوفا، زیرساخت های برنامه ریزی شده، تسهیلات سلامتی و بهداشت برای شهروندان، بخش دولتی کارآمد و بازار کاری که در صدر کشورهای جهان قرار دارد سال گذشته با رتبه 85 از 100 در فهرست مجمع جهانی اقتصاد به عنوان بهترین و موفق‌ترین اقتصاد دنیا جای گرفت و این موفقیت به ویژه در سه بخش ثبات اقتصاد کلان، کاهش بدهی دولت، و مهارت های نیروی کار بیشتر آشکار بود. البته به گفته یکی از مسئولین این مجمع ، هنوز برای رسیدن به حد کمال باید تلاش کند؛ ازاین روست که سنگاپور برای حفظ موقعیت خود در سطح جهانی و افزایش شکوفائی اقتصادی درسال های آینده، گام هائی در مسیر پیشبرد نوآوری، تشویق کارآفرینان و آموزش نیروی انسانی برداشته است.

در کشوری که نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن براساس انظباط و احترام به قانون قرار دارد، و رفتارهای روزانه‌ای که در بسیاری از کشورها عادی تلقی می شوند (مانند عبور غیرقانونی عابرپیاده از چهارراه، زباله اندازی درخیابان ها، سیگارکشیدن و حتی جویدن آدامس) با مجازات های شدید همراه است، شاید با قاطعیت نتوان گفت که کدامیک از سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی سنگاپور نقش مهمتری در پیشرفت شگفت‌انگیز این کشور داشته، اما آنچه واضح است همان اراده سیاسی و تاکید بر اقتصاد رقابتی بوده که آینده درخشان را برای سنگاپوری ها تضمین کرده است.      

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

مهمترین مطالبه بخش خصوصی از مجلس یازدهم چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: