به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

خبرها و اظهارنظراتی که اخیرا در خصوص قطع ارتباط بانکی چین و روسیه با ایران اظهار شد، بار دیگر این سوال را مطرح ساخت که حقیقتا چرا پذیرفتن لایحه اف‌ای‌تی‌اف به خط قرمز نظام تبدیل شد؟ در ظاهر، بهانه سپاه و حزب الله لبنان بود ولی درواقع، مخالفت با پیوستن به FATF را جریان‌هایی رهبری کردند که از برملا شدن نوع و حجم پول‌شویی در کشور نگران بودند. اگر حقیقتا نگرانی مجمع از ارتباط مالی با حزب الله لبنان بود، می‌توانستیم به اف‌ای‌تی‌اف بپیوندیم و زمانیکه سازمان ملل حزب الله را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد، از اف‌ای‌تی‌اف خارج شویم. ولی دلواپسان که اراده خود را به عنوان «تصمیم نظام» به کرسی نشاندند، به بهانه احتمال یک خطر موهومی در آینده، کل اقتصاد کشور را به سراشیبی سقوط کشاندند.

پولشوییدر این شرایط که مافیای پول‌شویی خط قرمز خود را روشن کرده، مردم و فعالان اقتصادی هم باید خط قرمز خود را مشخص کنند، و پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنند و به مجلس یادآوری نمایند که اگر اقتصاد کشور با همین سرعت سقوط کند، کلیت کشور و نظام با یک مخاطره جدی و حیاتی روبرو خواهد شد.

قصد سیاه نمایی نیست، ولی حقیقتا وضعیت اقتصادی کشور در شرایط وخیمی قرار دارد. اکنون تجارت حتی در چین با شناسنامه ایرانی عملا غیرممکن شده و مقام های پکن شرکت‌های چینی را از سرمایه گذاری در ایران ممنوع کرده‌اند. البته این مسئله قابل پیش بینی بود و فعالان اقتصادی نسبت به آن هشدار داده بودند. مجیدرضا حریری می‌گوید بعد از برجام ایران حتی تحریم سوئیفت، تحریم آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا را هم نداشت. یعنی بعد از برجام تحریمی نداشتیم اما با این حال باز هم امکان نقل و انتقال پول به سایر کشورها وجود نداشت؛ علت این موضوع عدم نقل و انتقال پول از شبکه بانکی بود که قواعد FATF نپذیرفته بودیم. برای حضور در جهان باید تمام قواعد بین‌المللی را رعایت کرد، نمی‌شود یک قواعدی را رعایت کنیم اما قاعده دیگری را نپذیرفت.

مقام های کشورمان برای ماه ها از نگاه به شرق سخن گفتند و تاکید کردند که ما منزوی نشده ایم، ولی جالب اینجاست که درآستانه به سررسیدن آخرین مهلت ایران در بهمن ماه گذشته، چین و روسیه هیچ یک مانع اجماع برای قراردادن ایران در لیست سیاه نشدند و اکنون ما هیچ مبادله بانکی با این دو کشور نداریم، زیرا به دلیل قرارگرفتن در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف و مظان پولشوئی، هیچ بانکی حاضر به همکاری با ما نیست. 

ایران درطول سال های اخیر چند بار مهلت پیوستن به اف ای تی اف را از دست داد و به رغم هشدارهای فعالان اقتصادی مبنی بر لزوم اصلاح و تغییر قوانین داخلی و همراستائی با مقررات بین المللی در زمینه پولشوئی و تامین مالی تروریسم، با قرارگرفتن در لیست سیاه عملا از انجام هرگونه تراکنش مالی با بانک های جهانی محروم شدیم. مافیای پولشویی خط قرمز خود را مشخص کرده، ولی مردم و فعالان اقتصادی هم باید خط قرمز خود را مشخص کنند و مجلس را وادار به طرح دوباره لایحه FATF کنند.

توجیه مجمع تشخیص مصلحت نظام از نپذیرفتن عضویت در اف ای تی اف که آن را مخالف با منافع ملی کشور می‌داند نه تنها از جنبه اقتصادی بلکه از جایگاه تعامل جهانی، غیرکارشناسی است، و طرح نگرانی هایی همچون «دادن اطلاعات مالی به دشمن»، «کوتاه آمدن در مقابل مستکبران»، «محاصره بیشتر دشمن»، «ممانعت از پیشرفت» و «کاهش قدرت دفاعی» تنها بهانه‌هایی است برای پنهان کردن انگیزه های اصلی. بر فعالان اقتصادی و مدنی است که این انگیزه های اصلی را بر ملا کنند و کشور را از سقوط کامل اقتصادی نجات دهند.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

مهمترین مطالبه بخش خصوصی از مجلس یازدهم چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: