به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، طی فصل اول سال 1399، به 484 شرکت دانش بنيان مبلغ 36.6 هزار ميليارد ریال تسهيلات پرداخت شده است. البته بر اساس همین گزارش، در سه ماهه آخر سال 98، این کمک‌ها بالغ بر 53.8 میلیارد ریال بوده است. این در حالی است که در خصوص شناسنامه این چندصد شرکت شفاف سازی نشده و بسیاری از فعالان حوزه استارتاپ نسب به این تسهیلات ابراز بی اطلاعی می‌کنند.

همتی ستاریهرچند ارائه تسهیلات برای شرکت های نوپا ضروری است، ولی باید توجه داشت که حامی اصلی و نهایی هر شرکتی، مشتری های آن شرکت است و بر این اساس، تسهیلات باید بر اساس قابلیت کارآفرینی و تولید شرکت ارائه شود. متاسفانه اما بحث رانت های ارتباطی در رابطه با شرکت های دانش بنیان و ارائه تسهیلات به آنها وجود دارد و در مقابل، بسیاری از استارتاپ های مستعد از نبود سرمایه اولیه و بی‌توجهی صندوق نوآوری و شکوفایی گله مند هستند.

زمانی که اولین شرکت دانش بنیان (شرکت پویا) در سال 1361 آغاز به کار کرد، هنوز ایده شرکت‌های دانش بنیان شناخته شده نبود و  دولت هم حضوری در این حوزه نداشت. در واقع در نیمه دوم دهه هشتاد بود که دولت تصمیم به حمایت از شرکت های دانش بنیان گرفت و در سال 1393 نخستین تسهیلات مالی به شرکت‌های متقاضی پرداخت شد. همکنون تعداد شرکت‌های دانش بنیان به بیش از 5000 واحد رسیده است و با قدرتمند شدن این حوزه، تصدی گری دولت هم افزایش می‌یابد.

اهمیت حوزه شرکت‌های دانش بنیان برای دولت به میزانی بوده که معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور مسئولیت حمایت از این شرکت‌ها و موسسات شده است. به هر حال باید توجه داشت که شرکت‌های دانش بنیان از ظرفیت‌های بالایی برای اشتغال زایی برخوردارند. تا نیمه سال 1398، جمعیت شاغل در شرکت های دانش بنیان 300 هزار نفر بود و مجموع درآمد شرکت های دانش بنیان در سال 97 به 90 هزار میلیارد تومان رسید، بدین معنی که بطور متوسط هر شرکت دانش بنیان بیش از 22 میلیارد تومان درآمد داشته است.

ضمن استقبال از تسهیلات دولتی برای استارتاپ‌ها، باید مراقب رانت های ارتباطی در این زمینه بود و بر شفاف‌سازی درخصوص دریافت کنندگان تسهیلات تاکید کرد.  بر اساس آمارهای بانک مرکزی، طی سه ماه اول سال 1399، 484 شرکت دانش‌بنيان مبلغ 36.6 هزار ميليارد ریال تسهيلات بانکی دریافت کرده اند. شفاف‌سازی در این زمینه ضروری است و صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند نقش مهمی ایفا کند. البته تسهیلات دولتی به سال جاری محدود نبوده و در نیمه اول سال گذشته نیز به گفته عبدالناصر همتی، نزدیک به 70 هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته است. همان زمان قراردادی نیز میان بانک ملت و صندوق نوآوری و شکوفائی برای پرداخت 1500 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان به امضا رسید و طبق گفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفائی، در سال 1398 مبلغ 2800 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان پرداخت شده است.

در اواخر سال 97 بود که علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفته بود: «تنها تا شش ماهه اول سال 1397 ،بانک‌های ما 3500 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های استارت‌آپی پرداخته‌اند.» پیشتر، سورنا ستاری نیز اعلام کرده بود شرکت‌های دانش‌بنیان حدود 60 هزار میلیارد تومان درآمد سالیانه دارند و از طرفی ماهانه 500 میلیارد تومان وام دریافت می‌کنند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

مهمترین مطالبه بخش خصوصی از مجلس یازدهم چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: