به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

یکشنه شب دست‌اندرکاران جمعیت خیره امام علی (ع) خبر دادند شارمین میمندی نژاد، موسس، مرتضی کی‌منش، مسئول رسانه‌ای، و کتایون افرازه، بازرس علی‌البدل جمعیت امام علی (ع) بازداشت شده‌اند. مقام‌های قضائی علت بازداشت‌ها را مشخص نکرده‌اند ولی مسئولان جمعیت امام علی (ع) این بازداشت‌ها را به علت شکایت قرارگاه ثارالله و به اتهام‌ اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقام معظم رهبری عنوان کرده‌اند. در همین حال مقام‌های وزارت کشور می‌گویند دستگیری ها براساس حکم مرجع قضایی صورت گرفته ولی دفاتر جمعیت امام علی(ع) بسته نشده است. افزایش فشارها به این موسسه خیره طی کمتر از دو ماه پس از حمله سایبری به حساب‌های اعضای این جمعیت در شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد.

جمعیت امام علیبه راستی افزایش فشارها علیه موسسه‌ای که به وضعیت اقشار آسیب‌پذیر و به حاشیه‌رانده می‌پردازد چیست؟ آیا آنطور که سردار نجات گفته بود، حاکمیت نگران است که براندازی «با تکیه بر افراد فرودست...که محصول حاشیه‌‌نشینی و بی‌سواد هستند» صورت گیرد؟ و یا نگرانی مطالبه‌گری‌های موسسه‌ای است که بعلت استقلالش، لزوما خط ایدئولوژیک حاکمیت را دنبال نمی‌کند؟ بارها گفته‌ایم که علت العلل مشکلات کشور وجود انحصار است؛ این انحصار گاهی به شکل تصدی‌گری دولت بروز می‌کند، گاهی به شکل نبود شفافیت و رقابت در واگذاری‌ها، و گاهی در دشمنی با سازمان‌های مردم‌نهاد همچون جمعیت امام علی (ع).

جمعیت امام علی (ع) بعنوان یک موسسه خیره مردم نهاد، مستقل، غیرسیاسی و غیردولتی در سال 1378 بصورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و 10 سال پس از آن به عضویت شورای اموراقتصادی و اجتماعی سازمان ملل درآمد و طی دو دهه بعنوان یکی از بزرگترین نهادهای غیر دولتی ایران، با بیش از ده هزار عضو و 10 نمایندگی فعال در دانشگاه شریف و دانشگاه تهران به ایفای ماموریت اصلی خود یعنی کمک به نیازمندان مشغول بوده است. در میان فعالیت‌های این گروه می‌توان به تلاش برای نجات برخی کودکان محکوم به اعدام، تاسیس خانه‌هایی برای حمایت از کودکان نیازمند، پوشش هزاران کودک گرسنه در مناطق محروم کشور، برگزاری مسابقات فوتبال برای کودکان در محله های محروم و اقداماتی در جهت کمک به مناطق سیل زده اشاره نمود.

اما چرا شارمین میمندی نژاد و دو مسئول دیگر این نهاد بازداشت شدند؟ خبرگزاری تسنیم بدون ذکر نام میمندی نژاد، تشکیل موسسه خیریه توسط فردی به نام ش.م را «در پوشش اقدامات عام المنفعه، اقدام به شبکه سازی برای نفوذ در سطوح مختلف افکار عمومی» دانسته و گفته این فرد «با هدف تحت فشار قرار دادن کشور و ملت ایران، اقدامات گسترده‌ای را علیه جامعه ایرانی رقم زده است» و عناصر اصلی این موسسه علاوه بر توهین به مقدسات و ترویج تفکرات انحرافی ضددینی، با رسانه‌های معاند و بیگانه همکاری دارند. سال گذشته نیز کمک اعضای داوطلب این جمعیت به اهالی مناطق سیل زده چند استان کشور و ارتباط آنها با فیلمی که توسط یک تیم از فعالیتهای امدادی تهیه و در سانه های خارجی منتشر شد، منجر به تهمت جاسوسی و نفوذ بیگانگان به این نهاد شد.  پاسخ مدیر عامل جمعیت امام علی، زهرا رحیمی، به این تهمت ها وجود حساسیت های فراوان روی این نهاد و ایراد تهمت های اخلاقی به اعضای آن بود زیرا به گفته وی «شاید این جمعیت روی مباحثی دست گذاشته که به مذاق عده ای خوش نمی آید...و عده ای به دنبال حذف این جمعیت هستند».  رحیمی در همان زمان از فشار «برخی نهاد های خاص» سخن گفته بود و از کارشکنی‌های پشت پرده علیه جمعیت امام علی (ع) خبر داده بود.  

جمعیت امام علی (ع) طی سال های فعالیت خود، گستره ای از مسائل و مشکلات اجتماعی را پوشش داده و گزارش هائی منتشر نموده که حاکی از اشکالات ساختاری در سیاست ها و فشارهای اجتماعی به دلیل ناکارآمدی در اجرای بسیاری از قوانین کشوراست، که شامل موارد مربوط به کودکان و زنان محروم، فقر، اعتیاد نوزادان، و آزارهای جنسی بوده، و شدیدا به «سیاه نمائی» و ترویج خرافات، و به ادعای مخالفان، «فعالیت های ضد حکومتی» و «توهین به باورهای جمهوری اسلامی» متهم شده است. واقعیت این است که به علت از دست رفتن سرمایه اجتماعی، حاکمیت به شدت نگران بحران مشروعیت است و از همین رو نسبت به فعالیت‌ها و گزارش‌هایی که از واقعیات جامعه پرده بر می دارد، نگران است و از همین رو آستانه تحملش نسبت به فعالیت موسسات خیریه هم پایین می‌آید.

از سوی دیگر،  هشدار اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر این که «برخی دشمنان دنبال این هستند که درقالب امور خیریه، مجموعه‌هائی را برپا کنند که ریشه خیرخواهی و توجه به مردم ندارد و اهداف بدخواهانه پشت آن است» می‌تواند نشانی از آغاز حذف موسسات خیریه مستقل باشد. چنین انحصار گرائی هائی است که به گفته مدیر عامل جمعیت امام علی، تیشه به ریشه نهاد های مدنی می زند و باعث کشتن سرمایه های اجتماعی می شود و این در حقیقت بزرگ ترین جنایت اجتماعی است. در این شرایط، وظیفه انسانی و شهروندی همه فعالان مدنی و اقتصادی است که نسبت به این فشارها هشدار دهند و اطلاع رسانی کنند تا حداقل‌هایی که از فعالیت‌های موسسات مردم‌نهاد باقی مانده به فنا نرود.    

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: