به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

شورای حکام طی قطعنامه ای از ایران خواست اجازه بازدید از دو سایت که خارج از دسترس بازرسان آژانس می باشد را بدهد. پیش تر، مقام‌های فرانسه و آلمان و بریتانیا  خواستار افزایش فشار علیه ایران شده و ایران را متهم کرده بودند در دو سایت، آزمایش‌های مشکوکی انجام شده است. در قطعنامه شورای حکام که تنها با مخالفت روسیه و چین همراه بود، تاکید شده که ما باید از طریق ایجاد دسترسی به دو سایت فوق الذکر، در راستای اجرای توافق جامع پادمان و پروتکل الحاقی عمل کنیم. در قطعنامه تاکید شده این همکاری ها برای اعتماد سازی و اثبات اینکه برنامه اتمی ایران صلح آمیز می باشد، ضروریست.

شورای حکام قطعنامهقطعنامه شورای حکام  علیه کشورمان ادامه روندی نامیمون در منزوی کردن ایران است که هرچند شاید به تقابل نظامی منتهی نشود، ولی قظعا فشارهای اقتصادی علیه ایران را شدیدتر خواهد کرد. شایان ذکر است حتی کشورهایی همچون پاکستان و هند به قطعنامه شورای حکام رای مثبت داده اند. سوال اینجاست که ما تاکجا می توانیم به انزوای بین المللی کنونی که تبعات شدید اقتصادی و سیاسی برایمان دارد ادامه دهیم؟ حتی میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس هم با لحنی محتاطانه به قطعنامه اشاره کرده و گفته تصمیم شورای حکام ممکن است کارآمد نباشد.

باید توجه داشت که در سیاست خارجی و روابط بین الملل نمی‌توان به دنبال عدالت و انصاف بود و بلکه باید در پی اعتمادسازی و اجماع بود. ما سالهاست که سعی می کنیم به اثبات حقانیت ایران بپردازیم و اولویت را نه بر اعتمادسازی، بلکه بر تقابل با نظام سلطه قرار داده ایم. اکنون بعد از چهار دهه آزمون و خطا، آیا نباید به رئال پلتيك در سیاست خارجی بازگردیم؟ دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیش تر در توئیتی نوشته بود: شورای حکام نباید اجازه دهد دشمنان برجام، منافع عالی ایران را به خطر اندازد و سه کشور اروپایی که به وظایف خود در برجام عمل نکرده‌اند، نباید آلت فعل (این کار) باشند...  بعد از تصویب قطعنامه، دکتر ظریف در توئیت جدیدی به انتقاد از سه کشور اروپایی پرداخت و آنان را تنها فرمان برداران آمریکا و اسرائیل دانست.

آیا دکتر ظریف از دیپلماسی خسته شده؟ آیا رهبر معظم انقلاب نباید با تغییر در استراتژی «نه جنگ و نه مذاکره»،  شرایط را برای ابتکار عمل دکتر ظریف و وزارت امور خارجه فراهم نمایند؟ در شرایطی که کشورمان از لحاظ اقتصادی و سیاسی روز به روز منزوی تر می شود، امتناع از مذاکره تنها به سود کاسبان تحریم و آن دسته از سیاستمدارانی تمام خواهد شد که سیاست را به سر دادن شعارهایی توخالی تقلیل داده اند و تمایلی به گرفتن تصمیم های سرنوشت ساز ندارند.

ضمن تاکید بر حقانیت ایران در مجامع بین المللی، در داخل باید امکان طرح این سوال فراهم باشد که چرا برغم تعامل های سازنده با آژانس، بازرسان این سازمان از امکان دسترسی به سایت های مورد نظرشان محروم بوده اند.  نباید فراموش کرد که ابراز نگرانی جدی رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، از این که ایران اجازه دسترسی به دو سایت اتمی را نداده، مقدمه تحرکات اروپایی‌ها شد. گروسی در بیانیه آغازین خود در نشست شورای حکام آژانس گفته بود من با نگرانی جدی اشاره می‌کنم که به مدت بیش از چهار ماه است که ایران برای ما دسترسی به دو محل را ایجاد نکرده است و به مدت تقریبا یک سال است که از هر گونه گفت و گو برای شفاف سازی و توضیح درباره سوالات ما در ارتباط با مواد هسته‌ای اعلام‌نشده محتمل و فعالیت‌های هسته‌ای خودداری کرده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان این که ایران همچنان در حال ادامه غنی سازی اورانیوم با غلظت 4.5 درصد و بیش از حد مجاز در قرار داد برجام است، از ایران خواسته بود فورا امکان دسترسی به دومکان ذکرشده را برای بازرسان آژانس فراهم کند.

در حالی که فشارهای بین المللی علیه ایران افزایش می یابد، صداهایی در داخل همچنان خواستار بازگشت ایران به وضعیتی پیش از برجام هستند. سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در توئیتر نوشت: «بدتر از فشار اقتصادی دشمن، آن است که کسانی در داخل کشور با آنکه شاهد این دشمنی آشکار هستند، می‌گویند اگر لازم باشد مجددا مذاکره خواهیم کرد؛ مگر دفعات قبل که لازم دیدید، چه فرجامی را به ارمغان آوردید؟» این اظهارات تند جلیلی درحالی مطرح شد که وزیر خارجه در گفتگویی تاکید کرده بود «من طرفدار منافع ملی ایران هستم و اگر منافع ملی ایران و مردم مستلزم این باشد که مذاکره بکنیم، مذاکره می‌کنم. در هیچ مذاکره‌ای شما نمی‌توانید به طرف مقابل‌تان اعتماد کنید. روابط بین‌الملل بر اساس بی‌اعتمادی است. برای همین است اگر قرار بود به کسی اعتماد کنیم، برجام ۱۵۰ صفحه نمی‌شد بلکه دو صفحه می‌شد که ما می‌گفتیم ما سلاح هسته‌ای نمی‌خواهیم و آنها هم می‌گفتند تحریم‌ها را برمی‌داریم. » ظریف تاکید کرده بود «با اعتماد در روابط بین‌الملل سازگاری ذهنی ندارم. با ضد این و آن بودن موافق نیستم. معتقدم منافع ملی را باید دنبال کنیم و اگر روزی این منافع ملی مستلزم آن است که مذاکره کنیم، این کار را انجام دهیم؛ البته بعد از اینکه همه مقام‌های کشور مذاکره را تایید کردند.  »

مقام های آژانس تاکید می‌کنند این نهاد بین‌المللی بر اساس تحلیل علمی فعالیت می‌کند و تاکید می‌کنند بررسی اطلاعات و گزارش های تحلیلی روشمند بخشی از رویکرد استاندارد آژانس است و هیچگونه ابهام قانونی در این زمینه وجود ندارد. با این حال سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با رد رویکرد کنونی آژانس می‌گوید ایران تاکنون همکاری‌های سطح بالایی با آژانس داشته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید این همکاری‌ها را قدر بداند. سید عباس موسوی با اشاره به آنچه به گفته وی ادعای اسرائیل و دسترسی به اسنادی است که مربوط به سالها قبل می‌باشد، گفته است گزارش آژانس باید متقن باشد و در مورد مسائل تخصصی بی طرف بماند. آقای ظریف نیز با این هشدار که اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی بخواهد از روش های غیر منظقی استفاده کند برخورد مناسبی خواهیم داشت، گفته بود اجازه نخواهیم داد آژانس ابزاری برای نابود کردن برجام توسط آمریکا شود.

باید توجه داشت که پیش تر نیز آژانس از شناسائی سه سایت در ایران و ادامه فعالیت های هسته ای در آن ها بدون نظارت بازرسان بین المللی خبر داده بود و گفته بود سئوالاتش را طی سه نامه جداگانه برای ایران فرستاده، اما پاسخ مناسبی دریافت نکرده بود و تنها پاسخ این بوده که ایران هر گونه ادعائی در باره فعالیت های گذشته اش را به رسمیت نمی شناسد و خود را موظف به پاسخگوئی به چنین ادعاهائی نمی داند. در عین حال، آژانس بین المللی انرژی اتمی طی گزارش هائی که منتشر کرده بود از آینده برجام و احتمال فروپاشی آن ابراز نگرانی کرده بود. 

با وجود ضعف هائی که در ساختار اقتصادی کشور وجود دارد، آثار زیان بار تحریم ها بر رکود، بیکاری، صادرات، سرمایه گذاری خارجی، روابط بانکی و بسیاری دیگر از فعالیت های اقتصادی غبر قابل انکار است. افزون بر آن، فشارهای روانی و تاثیرات منفی اجتماعی که به دلیل چالش های اقتصادی بر کشور سایه افکنده و به نوبه خود فقرو محرومیت، نابرابری، مشکلات ارزی، و تخلفات در تجارت خارجی، سوداگری، رانت خواری و سوء استفاده های بیشماری را به وجود آورده به دلیل ناتوانی کشور در بهره گیری از روابط مناسب اقتصادی و سیاسی در سطح جهانی است که ناشی از وجود تحریم ها و محدودیت روابط با کشورهای دنیا است. در حال حاضر با تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران و تلاشها برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه کشورمان، باید با اتخاذ رویکردی جدید در سیاست خارجی، از شعار «نه مذاکره، نه جنگ» گذار کنیم و وارد وادی  رئال پلتيك شویم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: