به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دیمتری کولبا وزیر خارجه اوکراین به خبرگزاری ار.بی.سی. اوکراین گفته اگر تلاش‌ها برای دریافت و بررسی جعبه سیاه هواپیمای پرواز 752 بی‌نتیجه بماند، کشورش به دادگاه‌های داوری بین‌المللی مراجعه خواهد کرد. پیشتر هم معاون آقای کولبا گفته بود اگر مذاکره با ایران به بن‌بست برسد، دولت اوکراین به دیوان بین‌المللی دادگستری مراجعه خواهد کرد. در همین حال، الکساندر راوین، رئیس تحقیقات هوایی اوکراین اعلام کرده براساس بررسی اجساد، مشخص شده مسافران پیش از اصابت اولین موشک از روی صندلی‌های خود بلند شده بودند که این امر با توجه به ارتفاع پایین هواپیما، نشان از وضعیتی غیرعادی در هواپیما داشته است. 

هواپیمای اوکراینیهرچند ایران مهمترین بخش از ماجرا (یعنی مسئولیت شلیک به هواپیمای اوکراینی) را پذیرفته، ولی مقاومت‌های غیرقابل توجیهی برای ارسال و بررسی جعبه سیاه صورت گرفته که این امر هزینه‌های سانحه پرواز 752 را برای کشور و نظام افزایش می‌دهد. همیشه مسئولانی بوده‌اند که به غلط، رسوایی خود را معادل رسوایی نظام جلوه داده‌اند و با همین بهانه‌ها، مانع از رسیدگی به بسیاری از پرونده‌ها شده‌اند. بنظر می‌رسد در ماجرای پرواز 752 نیز همین روند در جریان است که متاسفانه هزینه این کارشکنی‌ها را نظام سیاسی و اقتصادی کشور می‌پردازد.

وزیر خارجه اوکرین تاکید کرده کشورش برای پیگیری پرونده پرواز 752، با کشورهای کانادا، انگلستان، سوئد و افغانستان در تعامل است و اگر تلاش‌ها برای توافق فوری با ایران با شکست مواجه شود، اوکراین ناچار است به دادگاه‌های داوری بین‌المللی مراجعه کند و هرچند این مسیر طولانی خواهد بود، اما در عین حال روندی موثر برای پیگرد قانونی پرونده پرواز 752 است. به گفته کولبا، پیشنهاد دولت کی‌یف به تهران، رسیدن به «توافقی آبرومندانه» بوده ولی درخواست‌ها برای بررسی جعبه سیاه با تعلل ایران روبرو شده است.

در همین حال، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در مورد آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی گفته است این پرونده در سازمان قضائی نیروهای مسلح در حال رسیدگی است. وی همچنین از بازداشت یک نفر و تحقیق در مورد افراد دیگر در جریان رسیدگی به این پرونده خبر داده و افزوده، بخشی از این پرونده در گرو اقداماتی است که باید وزارت راه و شهرسازی در خصوص جعبه سیاه هواپیما نظر بدهند.

از سوی دیگر، به گفته حجت الاسلام بهرامی، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح کشورمان، از زمان ارجاع پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به این سازمان، تحقیقات دقیق و گسترده‌ای در دادسرای نظامی تهران صورت گرفته است. به گفته وی چندین گروه کارشناسی کار بررسی جنبه‌های مختلف این سانحه را بر عهده دارند و تعداد زیادی از خانواده‌های قربانیان به سازمان متبوع وی شکایت کرده‌اند. این در حالی است که خانواده‌های بیش از 100 تن از قربانیان هواپیمای اوکراینی، از دادخواهی در داخل ناامید شده‌ و در تلاشند پرونده پرواز 752 را در مجامع بین‌المللی مطرح کنند. اخیرا نیز در یک ملاقات اینترنتی، معاون وزیر خارجه اوکراین خطاب به بستگان قربانیان گفت دولت کی‌یف تمام تلاش ها را برای اجرای عدالت و مجازات مسئولین انحدام پرواز 752 انجام خواهد داد.

هرقدر که بیشتر وضعیت پرونده پرواز 752 نامشخص بماند، نظام سیاسی و اقتصادی کشور هزینه بیشتری پرداخت خواهد کرد. در فاصله سقوط هواپیمای اوکراینی تا شروع پاندمی کرونا شاهد بودیم که چگونه این پرونده روی صنعت گردشگری کشور تاثیر منفی گذاشت. متاسفانه بنظر می‌رسد با توجه به قدرت گرفتن اجماع بین‌المللی در خصوص این پرونده و افزایش ظن‌ها و اتهامات علیه ما، هزینه کم کاری‌ها بالاتر نیز خواهد رفت. همیشه در کشورمان افراد و گروه هایی بوده اند که به غلط، رسوایی خود را معادل رسوایی نظام جلوه داده‌اند و با استفاده از این بهانه‌ها، مانع از رسیدگی به بسیاری از پرونده‌ها شده‌اند. سپاه با پذیرفتن مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی، بیشترین هزینه را پرداخت کرد و نباید گذاشت که اختلافات گروهی و سوءمدیریت‌های موردی به پای سپاه و نظام نوشته شود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

مهمترین مطالبه بخش خصوصی از مجلس یازدهم چه باید باشد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: