به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کروناهرگاه سخن از مشکلات اقتصادی به میان می‌آید، مسئولان اجرایی کشور به تحریم‌ها اشاره می‌کنند، و عملاً علت العلل ناکامی‌های اقتصادی خود را فشارهای بین‌المللی معرفی می‌دانند. شکی نیست که در بحث جذب سرمایه‌گذاری خارجی و یافتن شرکای صادراتی، ما با چالش تحریم‌ها روبروئیم و رفع این فشارهای بین‌المللی، شرط لازم برای توسعه پایدار است. ولی آیا در موردی همچون بحران کرونا، می‌توان تحریم‌ها را مقصر دانست؟

دکتر ظریف در نامه به دبیر کل سازمان ملل، به خسارات سنگین کرونا اشاره کرده و خواستار رفع تحریم‌ها شده. نماینده ایران در سازمان ملل هم تحریم‌های آمریکا علیه بخش پزشکی ایران را مانع مهمی برای مهار ویروس کرونا دانسته است. منتقدان دکتر روحانی اما می‌گویند، مشکل اصلی در بحران کرونا، سوءمدیریت دولت بوده و تحریم‌ها هیچ ارتباطی با کاهش تعداد مبتلایان و مدیریت بحران نداشته است.

استفاده از اپیدمی کرونا برای ایجاد کارزار ضدتحریم می‌تواند اقدامی هوشمندانه باشد ولی درضمن باید مراقب بود که اینگونه بهره‌برداری ابزاری از بحران کرونا می‌تواند اثر معکوسی نیز در داخل داشته باشد و بدبینی نسبت به فرافکنی‌های دولت و استفاده ابزاری از تحریم‌ها (برای کم رنگ کردن سوءمدریت و فساد داخلی) را بیشتر کند.

هرچند مسئولان کشورمان بر مشکلات ورود دارو دست گذاشته اند، ولی واقعیت این است که چالش های پیش روی کشور در مقابله با ویروس کرونا بسیار گسترده‌تر و پیچیده‌تر از کمبود دارو و لوازم پزشکی است. در واقع حتی اگر مشکل دارو و تجهیزات پزشکی حل شود، ما منابع کلان مالی و مدیریت صحیحی برای اعمال تدابیری مانند قرنطینه شهرها، منع عبور و مرور و در نهایت مهار ویروس را نداشته ایم. هرچند تحریم‌ها، راه‌های دسترسی به بسیاری از منابع مالی را به روی ما بسته است، اما به هر حال نمی توان منکر شد که پیش از اعمال دور جدید تحریم‌ها نیز، زیرساخت های اقتصادی و مدیریتی ما بسیار شکننده بود و آمادگی مقابله با چنین بحرانی را نداشت.

در واکنش به اظهارات مقام‌های وزارت امور خارجه کشورمان، آمریکایی ها تاکید می کنند که ایران از نظر پزشکی و داروئی تحریم نیست و شواهد حاکیست که درماه‌های دی و بهمن، شرکت‌های بهداشتی ایران قادر به واردات بلامانع کیت‌های تست وده اند. آقای تخت روانچی اما ادعای عدم محدودیت کالاهای بشر دوستانه را خلاف واقعیت می‌خواند و می گوید حتی کانال مالی که برای تسهیل چنین معاملاتی برپا شده قابل دسترسی نیست، چرا که نه تنها موسسات مالی نگران اقدامات تنبیهی آمریکا هستند، بلکه اساسا انتقال ذخایر مسدود ارزی ایران به بانک های خارجی با دشواری های فراوان روبرواست. به این رغم، رضا جعفر زاده، سخنگوی سازمان هواپیمائی کشوری، اخیرا اظهار داشت جهت تامین نیازهای فعلی کشور و برای مبارزه با ویروس کرونا و بنا بر سفارشات وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌ها، در هفته حدود 10 پرواز و روزانه با ظرفیتی حدود 40 تن اقلام بهداشتی ازچین به کشور وارد می‌شود.   

افزون بر چین، تا به حال چندین محموله حاوی تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونا توسط یونیسف، امارات، ازبکستان، کویت، ژاپن و چند کشور دیگر به ایران ارسال شده است، با این حال مسئولین کشور همچنان بر مشکلات تحریمی که مانع از دریافت دارو و لوازم بهداشتی می شوند تاکید کرده و خواستار لغو تحریم ها هستند. از طرف دیگر، اخیرا شنیدیم که رئیس سازمان غذا و دارو از تولید اکثر داروهای کرونا در داخل کشور خبر داد و گفت بخش اعظم این داروها یا در داخل کشور تولید می‌شوند یا امکان تولید آن را داریم؛ البته به دلیل تحریم‌ها در روزهای اول برای خرید مواد اولیه به شدت با مشکل مواجه شدیم اما این مشکل برطرف شد و این اقلام در اختیار داروخانه‌ها قرار گرفته است. محمد رضا شانه ساز همچنین در زمینه تولید لوازم مورد نیاز دیگر اطمینان خاطر داد که تولید ماسک بهداشتی، لباس های مخصوص، محلول ها و ژل های ضد عفونی کننده نیز افزایش چندین برابری داشته و کمبود خاصی از این نظر در کشور وجود ندارد.

از ابتدای شیوع ویروس کرونا، وزیر امور خارجه کشورمان با صحبت از نیازهای فوری ایران برای دریافت دارو و لوازم بهداشتی در مقابله با کرونا، در دفعات مکرر و به روشهای مختلف خواستار کمک های بین المللی و لغو تحریم ها شده اند و افزون بر آن، لیستی نیز از 30 نیاز کشور ارائه نمودند که با توجه به ابهامات موجود قابل تامل و سئوال برانگیزاست، بویژه که آمار اخیر وزارت صمت نشان می‌دهد تا به حال بیش از 16 میلیون انواع ماسک وارد کشور شده و بیش از 15 میلیون نیز در کشور تولید شده است. افزون بر آن، روپوش های حفاظتی و الکل نیز در میان واردات اقلام بهداشتی و تولید داخلی بوده و تاکنون، ارز مورد نیاز واردات اقلام بهداشتی از محل تهاتر به مبلغی بیش از 600 میلیون یورو تامین شده و آمادگی تامین ارز تا میزان 30 میلیون یورو نیز وجود دارد. این امر نشان می دهد که راه‌هایی را برای واردات تجهیزات پزشکی می‌توان یافت و باید در این خصوص ابتکار عمل داشت.          

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: