به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به دنبال آنکه بانک جهانی از دسترسی به کمک 12 میلیارد دلاری و صندوق بین‌المللی پول از در نظر گرفتن 50 میلیارد دلار برای مقابله با اپیدمی کرونا خبر داد، عبدالناصر همتی طی نامه‌ای به صندوق بین المللی پول خواستار کمک مالی 5 میلیارد دلاری صندوق شد. همتی تاکید کرده که با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشورمان و با توجه به میزان سهمیه ایران در صندوق، ما باید از تسهیلات تامین مالی سریع (RFI) درحدود 5 میلیارد دلار بهرمند شویم.

همتیابزار سریع مالی یا تامین مالی سریع یکی از تسهیلاتی است که صندوق بین المللی پول برای کمک به کشورها در رویاروئی با بحران‌ها در نظر گرفته است. برای اعطاء چنین وام‌هایی به کشورهای عضو، نیازی به ارائه یک برنامه کامل اقتصادی نیست و پرداخت سریع آنها می تواند در حل بحران‌هائی مانند اپیدمی کرونا بکار گرفته شود. دسترسی به این ابزار معادل 50 درصد سهمیه کشورها در سال یا 100 درصد مجموع آنست. سهم ایران در صندوق بین المللی پول حدود 3.5 میلیارد واحد پول صندوق (SDR) است که معادل 5 میلیارد دلار می شود. ما می‌خواهد از صددرصد این سهمیه استفاده کند. طی مدت همکاری کشورمان با صندوق بین المللی پول، ایران تنها دوبار از وام‌های صندوق استفاده کرده که در نسبتا کوتاه مدت نیز آنها را بازپرداخت نموده زیرا به دلیل درآمدهای نفتی هیچگاه با مشکل برای پرداخت مواجه نبوده است. اما اکنون که پس از سالها درخواست وام از صندوق میکنیم، در شرایط اقتصادی و سیاسی وخیم‌تری قرار داریم و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF نیز مزید بر انزوای سیاسی ایران شده و کمک‌های نقدی به کشورمان را با چالش‌های جدی روبرو کرده است. بنظر می‌رسد که اگر صندوق بین المللی پول با درخواست ایران موافقت کند، کمک‌ها غیر نقدی خواهد بود.

برخی باورها براین است که ورود ایران به لیست سیاه FATF مانعی برای کمک صندوق بین المللی پول به ایران نیست، زیرا این صندوق یک نهاد بین المللی است و توصیه های گروه ویژه اقدام مالی شامل نهاد های بین المللی نمی شود.  با این حال، برخی از ناظران اقتصادی معتقدند که دریافت این وام به سادگی میسر نخواهد بود و تاکید می کنند که قرار گرفتن ما در لیست سیاه FATF، مانع بزرگی برای انتقال منابع مالی به کشور خواهد بود. حسین سلیمی، رئیس انجمن سرمایه گذاری خارجی اتاق بازرگانی ایران نیز تنها راه ممکن برای دریافت وام از صندوق بین المللی پول را ایجاد یک حساب بانکی در خارج از کشور برای واریز پول، آن هم تنها برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی می داند زیرا امکان پرداخت وجه نقد به ایران وجود ندارد.

دریافت کمک های مالی از صندوق چالش های داخلی خود را هم دارد. سید محمود نبویان، منتخب مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس، در توئیتی از درخواست وام 5 میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول توسط دولت بدون تصویب مجلس انتقاد کرده است، و در حالی که شاهد ابراز نگرانی یک تشکل دانشجوئی درباره اخذ وام از صندوق بین المللی پول نیز هستیم، به برخی باورهای دیگر، شرایط دریافت وام از صندوق بین المللی پول در سال‌های اخیر باعث شده کشورها از این صندوق وام نگیرند. یکی از توجیهات این رویکرد انزواگرایانه، تاکید بر این سناریوست که کشور به سیاست های صندوق بین المللی پول وابسته خواهد شد و راه برای اجرای دستورات اقتصادی این نهاد در سایه چنین تسهیلاتی باز خواهد شد، زیرا یکی از شرایط این نوع وام، افزون بر کمک‌های اضطراری، ارائه کمک های فنی صندوق دراجرای سیاست های جامع کلان به منظور ساختن ظرفیت کشور است که می تواند شامل سازماندهی موسسات مالی، ظرفیت های مالیاتی و عملیات ارزی باشد و در چنین شرایطی می توان انتظار فشارهای سیاسی و اقتصادی بیشتری بر کشور را داشت.

در حالی که کشورهای دیگر با اقدامات شدید بهداشتی و اقتصادی هم زمان به دنبال جلوگیری ازشیوع فراتر این ویروس و نجات اقتصاد خود هستند و با بسته های حمایتی، تزریق پول و یا اقدامات مالی و مالیاتی در تلاش برای رساندن کشتی اقتصاد در این دریای طوفانی به ساحل نجات هستند، نهادهای مسئول ما متاسفانه هنوز به یک اجماع بهداشتی و اقتصادی نرسیده اند و حتی در جائی که هم جان انسان‌ها و هم اقتصاد کشور با مخاطره ای عظیم روبروست، همچنان سیاست‌بازی های جناحی همچنان منانع حکمرانی خوب شده است. درسایه اختلاف نظر میان دولت و مجلس بر سر تقاضای وام و در حالی که حتی معلوم نیست صندوق بین المللی پول با درخواست کمک مالی دولت موافقت کند و هنگامی که پیمایش مسیرهای انتقال پول با وجود تحریم ها و موانع نپیوستن به FATF سخت و غیر ممکن به نظر می رسد، آیا بازهم می خواهیم به انزوای اقتصادی که نتیجه آن عدم توانائی در اداره چنین بحرانی است ادامه دهیم؟            

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: