به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در حالی که همه تمرکزها به بحران کرونا است، تحولاتی در سطح بین‌الملل درجریان است که می‌تواند اجماع جهانی علیه ما را مستحکم‌تر کند. درحالی که دبیر کل آژانس انرژی اتمی از «فعالیت مشکوک هسته‌ای ایران» سخن گفته، رویکرد رسمی ما همچنان تاکید بر غیرقانونی خواندن سوالات و تشکیک های آژانس است. در شرایط کنونی اما، بنظر نمی رسد که به چالش کشیدن وجاهت حقوقی سوالات آژانس به جایی برسد و با کاهش تعهدات برجامی ما و سیاسی‎تر شدن رویکرد آژانس، فشارها بر ما بیشتر خواهد شد. در همین حال باید توجه داشت که رهبران غربی از اشتباهات فاحشی که در خصوص شیوع کرونا در ایران رخ داد، کمال استفاده را خواهند کرد و اکنون می‌توانند با دستی بازتر در مقابل افکار عمومی مردم خود عمل کنند و برنامه اتمی ایران را خطری برای امنیت جهانی به تصویر بکشند.     

دبیر کل آژانس انرژی اتمی عنوان کرده که آژانس ذراتی از اورانیوم را در برخی از سایت‌ها کشف کرده و تاکید کرده که این امر مستلزم همکاری فوری و کامل ایران با آژانس است. در واکنش به این تحولات، نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین المللی گفته که درخواست روشنگری از سوی آژانس مغایر با نظام راستی آزمائی است. کاظم غریب آبادی در واکنشی دیگر تاکید کرده که درخواست آژانس برای توضیح و دسترسی به دو مکان، بر اساس اسنادی است که از طریق «رژیم اسرائیل، بواسطه به اصطلاح یک عملیات مخفی به دست آمده اند.»

امضای برجام و تعهد پذیرش موارد پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی که مشروط بر دسترسی و نظارت آژانس به همه تاسیسات اتمی کشور بود منجر به خروج ایران از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا و آغاز بازرسی مراکز هسته ای ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی شد . از زمان امضای برجام تا کنون، آژانس هر سه ماه گزارشی در زمینه فعالیت‌های هسته ای ایران منتشر کرده که در بسیاری از آنها تعهد ایران به توافقنامه تائید شده است، و البته در مواردی، مقام های آژانس در شفافیت این گزارش ها تشکیک هایی را مطرح کرده اند یوکیا آمانو، مدیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی، که تعهدات برجامی ایران را یک دستاورد مهم برای راستی آزمائی هسته ای می‌دانست، با اشاره به وجود محدودیت بازرسی سایت‌های نظامی ایران از امضا کنندگان برجام خواسته بود تا بخش مربوط به استفاده از فناوری درساخت بمب‌های هسته ای را در این توافق روشن کنند.       

به دنبال اعمال دوباره تحریم های آمریکا، مقامات کشورمان با اخذ تصمیم برای لغو تعهدات برجامی درپنج گام، اعلام نمودند که برداشتن این گام‌ها به معنای خروج از برجام نیست و اگر اروپا به وعده‌های اقتصادی خود عمل کند ایران به محدودیت‌های قبلی باز خواهد گشت. در همین حال محمد جواد ظریف نیز تاکید نمود که ایران همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی را ادامه خواهد داد.  انتصاب گروسی به عنوان مدیر کل جدید آژانس، اما آغاز فصلی جدید در روابط این نهاد نظارتی با ایران است و به نظر می رسد که کاهش تعهدات برجامی ایران، آژانس را بیش از گذشته ملزم به نظارت و بازرسی فعالیت‌های هسته ای کشورمان کرده است.

آمانو برغم اصرار بر دسترسی سریع بازرسان آژانس به سایت‌های هسته ای ایران، کمتر مایل به مقابله و رسانه‌ای کردن مشکلات بود و در گذشته بارها تاکید کرده بود که فعالیت آژانس بیشتر فنی است تا سیاسی. اما با روی کارآمدن رافائل گروسی که بیشتر در بخش فنی آژانس انرژی اتمی فعالیت داشته و بنظر می‌رسد سختگیری بیشتری بر ایران اعمال خواهد کرد، نظارت و بازرسی‌ها رنگ دیگری به خود می گیرد. 

گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت هسته ای کشور که شامل موارد اجرای تعهدات هسته ای ایران و راستی آزمائی در این زمینه است حاکی از فعالیت در زمینه رآکتورآب سنگین، فعالیت‌های غنی سازی، تعداد سانترفیوژها، ذخایر اورانیوم و به طور کلی شفاف سازی از طریق دسترسی بازرسان آژانس به سایت های هسته ای است. به دنبال این گزارش که وجود ذرات اورانیوم درسایت های گزارش نشده به آژانس را تاکید می کند، گروسی گفت چنانچه ایران از پاسخگویی به آژانس در مورد فعالیت‌های گذشته اتمی خود در سه سایت ذکر شده در گزارش فصلی جدید خودداری کند، با بحران جدیدی مواجه خواهد شد.

واکنش مقام های کشورمان به فشارهای جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، بیشتر تاکید بر بی اعتباری اسناد جدید آژانس است، ولی در شرایط کنونی بنظر نمی رسد که به چالش کشیدن وجاهت حقوقی سوالات آژانس به جایی برسد و با کاهش تعهدات برجامی ما و سیاسی‎تر شدن رویکرد آژانس، فشارها بر ما بیشتر خواهد شد. در همین حال باید توجه داشت که رهبران غربی از اشتباهات فاحشی که در خصوص شیوع کرونا در ایران رخ داد، کمال استفاده را خواهند کرد و اکنون می‌توانند با دستی بازتر در مقابل افکار عمومی مردم خود عمل کنند و برنامه اتمی ایران را خطری برای امنیت جهانی به تصویر بکشند.  عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید هر ادعای پوچی که هر رژیم و فردی مطرح کرد نباید مبنای سئوال آژانس باشد و بنا نیست ایران به هر ادعا و سئوال بی مبنا و پایه ای که توسط آژانس مطرح می شود پاسخ دهد. علاءالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گزارش جدید آژآنس انرژی اتمی را ساخته و پرداخته دولت اسرائیل و فشار آمریکا و فاقد هرگونه ارزش علمی و فنی می داند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: