به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به گفته مقامات سازمان جهانی بهداشت، وضعیت شیوع کرونا در ایران و کره جنوبی و ایتالیا نگران کننده است. تدروس ادهنوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، نسبت به شیوع تصاعدی ویروس کرونا در خارج از چین اظهار نگرانی کرده و البته یادآور شده که هنوز هم امکان کنترول شیوع این بیماری وجود دارد. البته این امر مستلزم اطلاع‌رسانی‌های دقیق و رعایت پروتکل‌های سازمان جهانی بهداشت است.

متاسفانه در کشور ما، پنهانکاری‌ها به فرسایش اعتماد عمومی منجر شده و حتی در مواردی که دولت اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام می‌دهد، کسی حرف های مطرح شده از تریبون‌های رسمی را باور نمی‌کند. اکنون مسئولان التماس میکنند که مردم حرفشان را باور کنند، اما پنهانکاری‌های همیشگی دولت، باعث ظهور پدیده اینفواپدمی (information+epidemic) و باورپذیری شایعات شده است.

در پی ادامه شیوع تصاعدی کرونا در کشورهایی همچون ایتالیا و ایران، مقامات سازمان جهانی بهداشت، در مورد کمبود و قیمت بالای تجهیزات پزشکی هشدار داده‌اند و از شرکت‌ها و دولت‌ها خواسته اند تا 40 درصد تولید خود را افزایش دهند. خوشبختانه با هماهنگی‌های صورت گرفته سازمان جهانی بهداشت، 7.5 تن تجهیزات پزشکی و همچنین 1000 کیت آزمایش ویروس کرونا به ایران ارسال شد. واقعیت این است که شیوع بیماری کرونا نشان داد که در دنیای امروز، هیچ کشوری نمی‌تواند خود را جزیره‌ای منزوی و بی نیاز از جامعه جهانی تلقی کند و ما هم از این قاعده مستثی نیستیم.

متاسفانه همکنون بیش از 80 درصد کیس‌های کرونا در خارج از چین، تنها در چهار کشور از جمله ایران است و ما به علت اطلاع‌رسانی‌های دیرهنگام درباره این بیماری، سهم عمده ای در شیوع کرونا داشته‌ایم. مسئولان ما در پیگیری‌های اولیه برای اطلاع رسانی درباره ویروس کرونا تعلل کردند و زمانی که در 30 بهمن، وزارت بهداشت از شیوع کرونا پرده برداشت، باز هم دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت مورد توجه قرار نگرفت و محدودیت‌های ضروری برای رفت آمدها و قرنطینه مراکز شیوع کرونا اعمال نگردید.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه روز چهارم مارس خود که از سوی خبرگزاری تسنیم هم منتشر شده، بر خطر شیوع کرونا در ایران و کره جنوبی و ایتالیا تاکید نموده است و افزوده، بر اساس برآوردها، درصد تلفات جانی ناشی از کرونا 3.4 درصد می‌باشد که این رقم بسیار بیشتر از بیماری آنفولانزای فصلی است. به گفته علی رضا رئیسی، تاکنون بیش از 8532 نفر مشکوک به کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند و تعداد فوتی ها 92 نفر اعلام شده است. این در حالی است که آمارهای غیررسمی بسیار فراتر از اینهاست. مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس با اشاره به اینکه آمار و ارقام دقیقی از مبتلایان به کرونا نداریم، گفته «من اگر جای وزارتخانه بودم روز اول قم را قرنطینه می‌کردم و اجازه نمی‌دادم بیرون بروند.»

اگر ارقام ارائه شده از سوی آقای رئیسی را درست فرض کنیم، درصد تلفات کرونا در کشورمان نزدیک به یک درصد است که البته این رقم منطقی بنظر نمی‌رسد. اگر فرض را بر این بگیریم که 3 درصد مبتلایان، جان خود را از دست داده‌اند، تعداد فوتی‌ها باید حدود 250 نفر خواهد بود. در همین حال گزارش‌های غیررسمی از تعداد فوتی‌ها بسیار بیشتر از این ارقام است. هرچند رسانه‌های نکردن تعداد واقعی مبتلایان ممکن است برای جلوگیری از وحشت عمومی باشد، ولی باید توجه داشت که وقتی بحث سلامت مردم در میان است صداقت از امید بهتر است.

ابتلای تعداد قابل توجهی از مسئولان کشور به کرونا هم باعث شده که ایران بیشتر زیر ذره بین قرار گیرد و اعتماد عمومی ایرانی‌ها به تدبیر و مسئولیت‌پذیری مسئولانشان بیش از پیش کاهش یابد. پس از ابتلای ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، به کرونا، اکنون برخی گزارش‌ها حاکیست محمد فرهادی، وزیر علوم نیز به کرونا مبتلا شده است. ابتلای درصد بالایی از مسئولان کشور که برخی مسئول حوزه بهداشت کشور هستند چه پیامی در داخل و خارج کشور دارد؟ برای غلبه بر اپیدمی کرونا، باید کل جامعه پرتوکل‌های سازمان جهانی بهداشت را رعایت کند ولی در این میان، مسئولان وظیفه خطیرتری دارند که متاسفانه تاکنون این وظیفه به‌گونه ای مسئولانه به اجرا در نیامده است.

پیشتر هم اشاره کرده بودیم که دولت‌ باید متولی کالای عمومی همچون امنیت اجتماعی و بهداشت عمومی باشد و وارد حوزه کالاهای خصوصی و انتخاب‌های شخصی نشود. در ایران اما، حاکمیت عادت کرده که در حوزه تنظیم کالای خصوصی وارد شود و برای مسائل فردی اشخاص و گروه‌ها تصمیم بگیرد. در مقابل، حاکمیت در تنظیم کالای عمومی به شدت ناکارآمد است. شیوع ویروس کرونا و ناتوانی در اجرای ابتدایی‌ترین راه‌کارهای بهداشت جمعی و روابط عمومی نشان داد که باید در نقش حاکمیت در کشورمان اصلاحات اساسی صورت گیرد. در همین حال با توجه به ماهیت فرامرزی ویروس کرونا، به ما یادآوری شد که نمی‌توانیم خود را جزیره‌ای منزوی و بی نیاز از جامعه بین‌الملل تلقی کنیم.   

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: