به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تاثیر بیماری کرونا  بر اقتصاد چین و اثرات زنجیره‌ای بر دیگر کشورها، نگرانی همه کشورهای جهان است. در سال 2003 و زمان شیوع بیماری «سارز» هم اقتصاد چین 40 میلیارد دلار زیان دید، ولی در آن‌زمان، چین کمتر از 2 درصد از تولید ناخالص جهانی را در اختیار داشت، ولی همکمون نزدیک به 15 درصد تولید ناخالص جهانی در دست چین است و همین امر تبعات اقتصادی ویروس کرونا را شدیدتر می‌کند. برخی گزارش ها حاکی است که زیان‌های گسترده اقتصادی در دنیا به 2 تریلیون دلار خواهد رسید.

کروناچین با مدیریت متمرکز توانسته شیوع ویروس کرونا را مهار کند ولی نگرانی کارشناسان بیشتر برای کشورهائی مانند فیلیپین، ویتنام و میانمار است که نزدیکترین رابطه تجاری را با چین دارند. به گفته رئیس صندوق بین المللی پول، چین به زودی به بازار مبادلات تجاری باز خواهد گشت، اما اقتصادهای کوچکی که وابسته به چین هستند، با دشواری‌ها و هزینه‌های بسیار بیشتری روبرو خواهند شد. متاسفانه این وضعیت شامل حال ایران نیز می‌شود. همانطور که پدرام سلطانی تاکید کرده، به دلیل نیاز نامتعادل ما به چین، خط هوائی خود را با آن کشور باز گذاشتیم و بدون توجه به تبعات بهداشتی آن، پذیرای ویروس کرونا شدیم و اکنون اقتصاد رنجور ما با بحران جدیدی روبرو شده که تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن تا مدت‌ها برجای خواهد ماند.

برخی برآوردها حاکیست شیوع کرونا، رشد اقتصادی چین را در فصل اول 2020 با کاهشی 4.5 درصدی روبرو خواهد کرد. در همین حال، نایب رئیس صندوق بین المللی پول، زیان اقتصادی چین را در دو ماه نخست سال 2020، معادل 185 میلیارد دلار اعلام کرده که به دلیل کاهش مصرف و وقفه در گردشگری می باشد. برای مثال، فروش خودرو در چین در دو هفته نخست ماه فوریه، 92 درصد کاهش داشت، و 30 درصد از شرکت‌های کوچک و متوسط چین گفته بودند تنها قادر به تامین هزینه‌های خود برای یک ماه هستند و پس ازآن قادر به ادامه کار نخواهند بود.

شیوع ویروس کرونا در کشورمان، بیش از پیش اقتصاد شکننده ما را در معرض بحران قرار داده و به طور خاص آسیب های جبران ناپذیری بر بنگاه های کوچک وارد کرده است. اولین قربانی، صنعت گردشگری و بخش‌های هم‌خانواده بوده ولی با ادامه شیوع کرونا، شاهد ضربه خوردن دیگر بخش‌ها نیز واهیم بود. به گفته رئیس اتحادیه هتلداران کشور، برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای جذب بیشترین میزان گردشگر به ویژه از چین با بن بست مواجه شده است.

با توجه به آسیب پذیری بنگاه‌های کوچک اقتصادی، کمک های مستقیم و غیرمستقیم دولت به این کسب و کارها بسیار حیاتی است. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نامه‌ای به رئیس جمهوری، از لزوم بخشودگی مالیات، حق بیمه تامین‌ اجتماعی و سایر عوارض (نظیر عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) برای کسب‌وکارهای تولیدی و خدماتی خرد تا انتهای اردیبهشت‌ماه سخن گفته و در ضمن خواستار امهال و تنفس شش‌ماهه وصول کلیه مطالبات بانک‌ها، دوایر دولتی و عمومی نظیر مالیات، حق بیمه تأمین اجتماعی و سایر عوارض (نظیر عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها) برای کسب‌وکارهای تولیدی و خدماتی خرد شده است.

بسیاری از دولت‌ها ارائه بسته کمک‌های مالی را آغاز کرده اند. ایتالیا یک بسته 3.5 میلیارد دلاری برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی در نظر گرفته و دولت کره جنوبی هم قصد دارد 9.8 میلیارد دلار برای کمک‌های مربوطه تخصیص دهد. با توجه به اینکه هزینه هر روز تعطیلی برای کشور بالغ بر 2458 میلیارد تومان است و برخی از کارشناسان ضربه اقتصادی کرونا به کشور را روزانه حدودا 100 میلیون دلار برآورد کرده‌اند، باید پرسید که چرا دولت صندوقی را برای کمک به کسب و کارهای کوچک ترتیب نداده است؟

باید توجه داشت که تشکیل صندوق حمایت کسب و کارهای خرد، فراتر از اراده دولت خواهد بود و مقام معظم رهبری و کلیت نظام باید به این خوزه ورود کند. دستوراتی که در گذشته از سوی مقام معظم رهبری برای برداشت هزینه از صندوق توسعه ملی صادر شده میتواند در برهه حساس و بحرانی نیز کارگشا باشد. باید توجه داشت که بحران کرونا و تاثیر ویرانگر آن بر کسب و کارهای خرد یک وجه امنیتی هم دارد و با توجه به این امر، تخصیص بودجه از صندوق توسعه ملی توجیهات عقلی و قانونی خواهد داشت.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: