به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سردار سلیمانیشهادت سردار رشید اسلام و ایران، سرتیپ قاسم سلیمانی، برای همه دلسوزان این مرز و بوم بسیار دردآور بود. در ساعت‌ها و روزهای آینده که هنوز داغ از دست دادن این فرمانده بزرگ ایران اسلامی تازه است، طرح بحث‌های کارشناسانه و به دور از احساسات بسیار دشوار است، ولی ما باید ضمن بزرگداشت یاد و خاطره و میراث شهید سلیمانی، با عقلگرایی به تحلیل وضعیت موجود بپردازیم و با الهام از گذشته، راه آینده را برای کشور و نظام ترسیم کنیم. در این راستا می‌توان به چند نکته اشاره کرد:

1- شهید سلیمانی هم در جریان جنگ تحمیلی و هم در جریان جهاد با تکفیری ها، فداکاری های بسیاری کرد و نقشی بسیار کلیدی داشت. ایشان هم از لحاظ روحی و هم لحاظ حرفه ای به شخصیت غیر قابل جایگزینی تبدیل شد که اکنون پر کردن جای خالی آن شهید بزرگوار برای نظام نه عملی است و نه مطلوب. در این شرایط، هجرت سپهبد سلیمانی را باید آغاز یک دوره جدیدی قرار دهیم و با نهادینه کردن دستاوردهای سردار سلیمانی و ایجاد تقسیم وظایف بیشتر، از اتکاء انحصاری بر یک مسئول و یا یک سردار فراتر رویم. در این راستا، شایسته است تعریف دقیق‌تری از مسئولیت‌های نظامی و مسئولیت‌های دیپلماتیک تعریف شود و تقسیم کاری کارشناسانه و تخصصی در این خصوص صورت گیرد. در سالهای گذشته، این دو حیطه امنیتی و دیپلماتیک با یکدیگر همپوشانی پیدا کرد و به خصوص در حوزه منطقه‌ای، شاهد بودیم وزارت امور خارجه آنچنان که باید و شاید سکاندار دیپلماسی کشور نبود. آیا اکنون وقت آن نرسیده که کار دیپلماسی منطقه‌ای به دیپلمات‌های حرفه ای سپرده شود؟

2- شهادت حاج قاسم داغ بزرگی بر دل همرزمان و هموطنان آن سردار بزرگوار نشانده و اکنون باید دید که چگونه می توان این اندوه و خشم را در مسیر سازنده برای مردم و نظام قرار داد. سردار سلیمانی در زمان حیات خود، هم عاملی برای صلح و امنیت کشور بود و هم عامل وفاقی بود میان نیروهایی که بعضا با هم در تقابل بوده و هستند. اکنون نیز شهادت سپهبد سلیمانی باید عاملی برای صلح و وفاق باشد. در شرایط کنونی که تقابل‌های حزبی و جناحی بر گفتمان سیاسی کشور سایه‌افکنده، لازم است گروه‌های مختلف، سلوک سردار سلیمانی و دیگر شهدای پاک انقلاب را سرمشق خود قرار دهند و اولویت خود را پیش از هر چیز، سربلندی ایران اسلامی و رفاه مردم خوب کشورمان قرار دهند.

3- نباید از هیچ تلاشی برای ناامید کردن جنگ‌طلبان خارجی و داخلی کوتاهی کرد. تعامل سازنده منطقه ای، ادامه تلاش برای حضور سازنده در عرصه‌های بین‌المللی و ناامید نشدن از مذاکره، باید مبنای عمل ما باشد. رهبر انقلاب فرموده بودند که نه جنگ خواهد شد و نه مذاکره. در شرایط کنونی که سایه شوم جنگ بر سر مردم ایران است، باید از خود بپرسیم که چه رویکردی در قبال مذاکره باید داشت و چگونه می توان از موضع قدرت، تلاش‌های دیپلماتیک را ادامه داد.

4- کشور ما بیش از هر چیز با یک تهدید اقتصادی روبروست. در این راستا، با اولویت قرار دادن رشد اقتصادی، باید از بروز تنش پرهیز کرد. نباید فراموش کرد که تولید ناخالص داخلی آمریکا بیش از 44 برابر ایران است و نباید فراموش کرد که با بالاگرفتن تنش‌ها و تقابل‌ها، ایران از لحاظ اقتصادی و نیز از لحاظ نظامی ضربات جبران ناپذیری خواهد خورد. تحولات یک سال گذشته نشان داده که ما حتی روی شرکایی همچون هند هم نمی‌توانیم حساب کنیم. در سالهای اخیر و به علت تنش‌های منطقه‌ای، ما تمرکز خود را بیشتر بر قدرت نظامی گذاشتیم و در این حوزه موفقیت‌های قابل توجهی هم داشته ایم. در این میان، ما در حوزه اقتصادی به شدت عقب مانده‌ایم که این امر، باعث شکست ما در جبهه‌های مختلف خواهد شد. پیش‌تر هم تاکید کرده‌ایم که تولید ثروت و تولید قدرت از هم جدا نیستند و تا زمانی که ما نتوانیم پایه‌های رشد اقتصادی خود را تحکیم کنیم، نخواهیم توانست پایه‌های قدرت خود را تحکیم نمائیم. در این راستا و برغم همه هجمه های نرم و سخت، باید مبنا را بر پرهیز از رویارویی و تلاش برای تنش زدایی قرار دهیم و مراقب اشتباه در محاسباتی باشیم که می‌تواند عواقب غیرقابل جبرانی برای ما داشته باشد.

با فاصله گرفتن از شهادت سردار سلیمانی، افراد و جناح‌های سیاسی مختلف سعی خواهند کرد که با مصادره به مطلوب، از شخصیت حاج قاسم به سود خود بهره‌برداری کنند، ولی ملت بزرگ ایران، سرتیپ سلیمانی را به عنوان سردار دلها به یاد خواهند سپرد که هیچگاه وارد جناح‌بندی‌های سیاسی نشد و در راه حفظ عزت و کیان ایران اسلامی از جان خود مایه گذاشت و آسمانی گشت.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: