به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

هنوز چند روزی بیشتر از شهادت سردار سلیمانی نگذشته که جنگ طلبان و کاسبان تحریم بار دیگر فعال شده و با مصادره نام و یاد آن شهید بزرگوار، به دعواهای داخلی بازگشته و از شرایط احساسی ایجاد شده استفاده کرده تا کشور را بیش از پیش منزوی کنند. روزنامه کیهان با تهمت به مدافعان لوایح FATF، آنان را همراه فتنه‌گران دانسته و به دستگاه‌های امنیتی و مراجع قضایی آدرس داده که کسانی که در پی شکستن انزوای سیاسی و اقتصادی ایران هستند باید حذف شوند.

اف ای تی اف  تاجراندرحالی که جنگ طلبان داخلی و خارجی از انزوای بیشتر ایران استقبال می کنند، به پایان آخرین مهلت برای پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی نزدیک می شویم و متاسفانه شاهد گشایشی در این حوزه نیستیم. تاچند هفته پیش که نمایندگان موافق لوایح FATF پیام های مشکوک دریافت می کردند، اکنون علنی‌تر تهدید می‌شوند. مخالفان اما راه بدیلی پیش پای اقتصاد کشور نمی گذارند و نمی خواهند قبول کنند که قرار گرفتن در لیست سیاه اف ای تی اف نه تنها به معنای انزوای کامل اقتصادی، بلکه نشانی ازعدم تمایل ما به شفافیت درقبال استانداردهای مبارزه با پولشوئی است که منجربه قطع رابطه اقتصادی ما باهمین چند شریک اقتصادی باقی مانده خواهد شد.

درحالی که  پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید تفاهم نامه مشترک و تشکیل سوئیفت سه جانبه با روسیه و چین جای اف ای تا اف را خواهد گرفت، به تائید عبدالناصر همتی اخیرا حتی چین و روسیه نیزگفته اند که قرارگرفتن ایران در لیست سیاه اف ای تی اف تاثیر منفی بر مبالات بانکی آن کشورها با ایران خواهد داشت و شرایط مبادلات تجاری با ترکیه و عراق نیز به همان نسیت دشوار و غیرممکن خواهد شد. افزون برآن، به گفته اقتصاددان جمشید پژویان، درست است که تا به حال اروپا گام عمده ای برای ایران برنداشته، اما عدم تصویب اف ای تی اف می تواند اروپا را نیز وادار به اعمال محدودیت ها و فشارهای بیشتری بر ایران کند.

انزوای اقتصادی  تاجرانمحمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق بازرگانی تهران، براین باور است که نمی‌توان به دور ایران، به عنوان یک جزیره دیوار کشید و بدون ارتباط با سایر کشورهای دنیا، انتظار داشت که در عرصه جهانی حضور یابیم. اینجاست که تهدید قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گروه اقدام مالی، خود یک خطر بزرگ است و اگر نام ایران را از فهرست خاکستری فعلی به سمت لیست سیاه تغییر دهند، ممکن است که حتی کشورهای دوست و پیرامونی که هم اکنون با ایران همکاری داشته و تبادلات تجاری انجام می‌دهند نیز، قادر به ادامه تجارت و ارتباط با ایران نباشند. لاهوتی می گوید حضور ایران در عرصه تجارت بین‌المللی و اقتصاد جهانی به خصوص با شرایط کنونی که نیاز به ارزآوری از تمامی کانال‌ها و مبادی برای اقتصاد ایران وجود دارد، نیازمند رعایت کردن قواعد بازی جهانی است که بخشی از آن، از طریق الحاق به گروه ویژه اقدام مالی حاصل خواهد شد. 

به رغم مخالفت‌هائی که لوایح اف ای تی اف را «خطرناک برای امنیت ملی»، «مسلخ به عوض محل نجات»، «دخالت در کار مجمع تشخیص مصلحت»، و «بدون دستاورد مانند برجام» می دانند، باید توجه داشت تبعات قرار گرفتن در لیست سیاه اف ای تی اف با تاثیر بر روابط بانکی، مالی و تجاری، گریبان همه نهادها و حتی افراد ایرانی در سراسرجهان را خواهد گرفت و دیگر راهی حتی برای دور زدن تحریم‌ها باقی نخواهد ماند و در تعاملات تجاری به روی کشور بسته خواهد شد. به گفته لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور، اقتصاد ایران نمی تواند از بانکداری بین المللی جدا بماند و اگر ما در لیست سیاه 200 کشور عضو اف ای تی اف  قرار گیریم، حتی با بانک‌های معمولی هم نمی‌توانیم مراوده داشته باشیم.

اف ای تی اف   تاجرانشکی نیست که یکی از پیش شرط های فعالیت در بازارهای بین المللی شفافیت مالی است که جاذب سرمایه های خارجی و به تبع آن پیشرفت اقتصادی خواهد بود که با ورود به لیست سیاه اف ای تی اف امکان پذیر نخواهد شد؛ به این رغم، اما عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، صفار هرندی، بر این باور است که در شرایط تحریمی کنونی ما باید پنهان‌کاری کنیم و نباید اطلاعات مربوط به تراکنش های مالی و معاملات نفتی را فاش کنیم.  آیا بخشی از این پنهان کاری به دلیل حمایت از گروه ها و جریانات دوست در منطقه نیست؟ یک وکیل و حقوقدان بر این باور است که نپیوستن به اف ای تی اف و خطر حتمی قرار دادن نام کشور در لیست سیاه، نه تنها یکی دو کشور نسبتا هم‌پیمان را در راستای منافع خود از ایران دور خواهد ساخت، بلکه عملا ما را در محاصره کامل اقتصادی قرار خواهد داد.  محمد رضا پاسبان در اشاره به تبعات منفی این امر و مشکلات جدی تری که در نقل و انتقال پول برای امور تجاری به وجود خواهد آمد، خاطرنشان می سازد که این مشکلات تنها به استیصال بازرگانان و تولید کنندگان ایرانی در معامله با شرکت های خارجی و پرداخت های سنگین به دلالان و یا ریسک از دست دادن پول در این جابجائی ها ختم نمی شود، بلکه نمونه های دیگر آن در مواردی مانند مشکلات پرداخت پول به مربی ورزشی و پیامد های حیثیتی آن برای ورزش کشور نیز بروز می کند.  وی همچنین یادآور می شود که رفتار دولت مالزی در بستن حساب‌های شهروندان ایرانی و توقف خرید نفت ایران از سوی هند نشان داد که در جهان امروز و در سیاست خارجی همه کشورها، این منافع ملی و رفاه شهروندان است که حرف آخر را می‌زند، رویکردی که چه در سیاست خارجی و چه در برنامه ریزی‌های داخلی ایران دیده نمی‌شود، در حالی که با پیوستن به اف ای تی اف چنین آسیب‌هایی به دلیل اتصال بانک‌های ایران به نظام بانکی بین المللی به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت. 

پیوستن به اف ای تی اف لازمه ایجاد استانداردهایی برای شفافیت مالی است که افزون بر تسهیل امور مالی و بانکی در عرصه بین المللی، منافعی مانند جلوگیری از فرار مالیاتی بنگاه های اقتصادی در داخل کشور را نیز به دنبال خواهد داشت.  افزون بر آن، به گفته مهدی پازوکی، اف ای تی اف از فساد و ورود پول‌های کثیف به کشور جلوگیری می‎کند. پازوکی بر این باور است که در کشوری که قاچاق، رشوه، فروش مواد مخدر و جرایمی از این دست وجود دارد، مبارزه با پولشویی از ضرورت بالایی برخوردار است. وقتی پول‎های کثیف به راحتی وارد کشور و چرخه اقتصادی می‎شود فرار مالیاتی هم با شرایط بهتر و راحت تری اتفاق می‌افتد چرا که شفافیتی در تبادلات اقتصادی وجود ندارد. با توجه به چنین دستاوردهایی است که سیاستگذاران به دنبال تصویب اف ای تی اف هستند و معتقدند که مسیر اقتصاد با تصویب آن وارد ریل درستی می‌شود. حال باید دید که آیا مجمع تشخیص مصلحت نظام با آگاهی از هزینه هائی که اقتصاد کشور را با بحران شدید تری روبرو خواهد کرد باز هم پذیرفتن اف ای تی اف را رد خواهد کرد و یا راهی در این تنگنای سیاسی جناحی گشوده خواهد شد؟  آیا سرنوشت لوایح اف ای تی اف را جنگ طلبان تعیین خواهند کرد و یا دلسوزان کشور و نظام؟

اف ای تی اف نماد بن بستی است که سیاست برای اقتصاد ایجاد کرده

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: