به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرات مختلفی در خصوص ریشه های ناآرامی های آبان ماه ارائه شده، ولی سوای این نظرات، همه ناظران حوزه تجارت متفق القول هستند که ماهیت اعتراضات و ناآرامی ها و نحوه برخورد دولت با این ناآرامی ها، به برند ایران ضربه زده و شدیدا به اعتماد سرمایه گذار آسیب رسانده است. متاسفانه خشونتی که در جریان ناآرامی ها هم از سوی معترضان و هم از سوی نیروهای امنیتی شاهد بودیم، نشان از یک نوع شکنندگی امنیتی دارد که مطمئنا تاثیر خود را بر حجم و جهت سرمایه‌گذاری نیز می‌گذارد.

شکاف اجتماعیطی ماه های گذشته، سوء مدیریت ها و تصویب قوانین خلق الساعه دست به دست فشارهای بین المللی داد و وضعیت بد امنیت سرمایه‌گذاری در کشور را بدتر و وخیم‌تر کرد. به رغم این سوءمدیریت ها، مقام‌های کشور همواره بر امنیت فیزیکی و ثبات سیاسی کشور تاکید داشته و این امر را مایه برتری کشور ما نسبت به همسایگانمان قلمداد کرده اند. ولی متاسفانه باید گفت که ناآرامی‌های آبان ماه و نحوه برخورد نظام با این ناآرامی‌ها، چهره دیگری از کشورمان را به نمایش گذاشت و بیش از پیش مایه بی اعتمادی بیشتر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی شد.

دور از ذهن نیست که همانطور که سرمایه گذاری خارجی در کشورمان رو به کاهش می‌گذارد، شاهد فرار بیشتر سرمایه ها و مغزها نیز باشیم. نمودار زیر، روند جستجوی کلیدواژه «مهاجرت» (Immigration) را در یک بازه زمانی سه ماه توسط کاربران ایرانی نشان می دهد. بر اساس این نمودار که در وبسایت گوگل ترندز قابل دسترسی است، جستجوی کلیدواژه «مهاجرت» پس از وصل شدن اینترنت در ایران، یعنی در روز 28 آبان، به بالاترین سطح خود رسیده و هرچند در روزهای بعدی، جستجوی این کلیدواژه روندی نزولی داشته، ولی همچنان بالاتر از روزها و ماه های پیش از ناآرامی های آبان ماه است.

مهاجرت گوگل ترندز

عکس العمل صرفا امنیتی دولت در خصوص برخورد با ناآرامی ها و قطعی اینترنت هم به شدت به برند ایران آسیب رساند و تعاملات در حوزه تجارت خارجی را دشوارتر از قبل کرد. افشین کلاهی، رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش‌بنیان اتاق ایران، با اشاره به اینکه خسارات مستقیم برآورد شده به کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت، روزانه 2 هزار و 650 میلیارد تومان بوده، گفت از بین رفتن سرمایه اجتماعی مهم‌ترین آسیب جبران‌ناپذیری بوده که در جریان قطعی اینترنت یک‌هفته‌ای اخیر برای کسب و کارهای آنلاین رقم خورده است.

اینترنتدر جریان قطعی اینترنت،  فعالان بخش خصوصی باز هم شاهد چهره کریه رانت‌خواری بودند. در یک هفته پس از ناآرامی ها، بیشتر صادرکنندگان مستقل، از دسترسی به اینترنت محروم بودند و امکان ارتباط با شرکای خارجی خود را نداشتند. این در حالی بود که دسترسی به اینترنت هم به یک رانت تبدیل شد و دولتی‌ها و خصولتی‌ها با مشکلی روبرو نشدند و از وضعیت غیررقابتی موجود حداکثر استفاده را کردند. باید از دولتی که ادعا می‌کند فعلان اقتصادی سرداران جنگ اقتصادی هستند، پرسید چگونه ممکن است به مدت یک هفته، راه‌های ارتباطی این سرداران را با دنیای خارج قطع کنند و باز هم از آنها توقع پیروزی داشته باشند؟

همانطور که علی شریعتی که خود از صادرکنندگان نمونه کشور است یادآور شده بود اطلاع از وضعیت بار، پیگیری وصول مطالبات، رصد بازار و ارتباط با مشتری همگی نیاز به اینترنت دارد و «در بحث مالی نیز وضعیت به همین گونه است جدا از نقل و انتقالاتی که توسط صرافی‌ها انجام می‌گیرد، ما امکان ارسال و دریافت پول را نداریم در واقع هیچ بانکی کارهای مالی که مبدا، مقصد یا به نوعی به ایران مرتبط باشد را انجام نمی‌دهد به طور کلی تجارت بین المللی برای یک تاجر ایرانی در شرایط فعلی سخت و پیچیده است و برای گذر از این شرایط نیاز به اینترنت است.»

حاکمیت اگر در بحث جذب سرمایه‌گذاری و اتکا به بخش خصوصی جدی است، باید به بازتعریف امنیت بپردازد و مطلقا نباید به آرامشی که پس از این بگیر و ببندها حاصل شده دل خوش کند. امنیت واقعی تنها در سایه توسعه پایدار اقتصادی حاصل می گردد که آن هم تنها از طریق امنیت حضور سرمایه های مادی و معنوی در کشور حاصل خواهد شد.  

بیشتر بخوانید:

قطعی اینترنت بدتر از جنگ تحمیلی

یارانه بنزین و دهک‌های فراموش شده

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: