به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سال گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری فرمودند : دعوا کردن راه اصلاح نیست، همچنانکه ایجاد تشکیلات و کار موازی با دولت نیز به صلاح و موفق نخواهد بود و تجربه ثابت کرده است کار باید به وسیله مسئولان آن، در مجاری قانونی انجام بگیرد...برغم سخنان مقام معظم رهبری، ما همچنان شاهد موازی کاری به شکلی آشکار و پنهان در کشور هستیم.

موازی کاریموازی کاری های آشکار، در شکل نهادها و سازمان های بروز می کند که از لحاظ موضوعی و کاری با هم همپوشانی دارند ولی به علت تفاوت های عمدتا ایدئولوژیک، در دو یا چند ارگان شکل گرفته اند. بنیاد مسکن در کنار وزارت مسکن و شهرسازی، اطلاعات سپاه در کنار وزرات اطلاعات، شواری هماهنگی تبلیغات اسلامی در کنار وزارت فرهنگ و وزارت آموزش و پرورش، قرارگاه خاتم النبیاء در کنار وزارت نیرو و وزارت نفت تنها نمونه هایی از موازی کاری است که به ایجاد یک اقتصاد موازی کمک کرده که از اقتصاد دولتی هم ناشفاف تر و رانت خوارتر است.

در چنین شرایطی دولت پنهان به جای اینکه ناقد و مکمل دولت آشکار باشد، به رقیب دولت منتخب تبدیل می شود. جوان در یادداشتی کنایه آمیز گفته که اگر دولت مستقر توفیقی در این سال‌ها داشته، به برکت دولت پنهان بوده. زیرا همه پروژه هایی که دولت به آن افتخار می کند - از راه‌آهن اینچه برون تا ستاره خلیج فارس، تا چند فاز پارس جنوبی و غیره - توسط قرارگاه خاتم النبیاء به انجام رسیده است.

متاسفانه ما شاهدیم که بحث موازی کاری حتی در حوزه سیاست خارجی ما هم ریشه دوانده. استعفای دکتر ظریف در اسفند ماه سال گذشته یادآور این بود که اکنون مدت هاست وزارت امور خارجه در برخی از مناطق استراتژیک و کلیدی حرف اول را نمی زند.

دولت پنهاناما در کنار موازی کاری های قانونی، ما با پدیده دولت پنهان هم مواجهیم که در واقع ادامه موازی کاری ها در شکلی غیر رسمی و غیر علنی است. پس از انتخابات ریاست جمهوری بود که سعید جلیلی گفت آن بخش از جامعه که به غیر از رییس جمهور منتخب رای داده باید بر نگاه و گفتمان خود تاکید کند و نباید به خاطر نتیجه یک انتخابات منفعل شد و به نظر می‌رسد امروز بیش از هر زمان دیگری به تشکیل یک دولت سایه نیازمندیم، یعنی دولتی که زبان گویای ملت برای مطالبه از دولت مستقر جهت رسیدن به وضع مطلوب باشد. ولی آیا تلاش های دولت سایه، در راستای طرح مطالبات مردمی بوده یا جناحی؟

در کشور ما عبارات «دولت در سایه» و «دولت پنهان» به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند ولی باید توجه داشت که دولت در سایه مفهومی است که در سنت سیاسی کشورهای غربی با سابقه طولانی فعالیت های حزبی ریشه دارد و سنخیتی با دولت پنهان ندارد. اخیرا مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به حاشیه هایی که در خصوص وزارت نفت ایجاد شده گفت، این تلاش ها را نمی توان به دولت سایه نسبت داد، زیرا دولت سایه باید در شکلی علنی عملکرد دولت را نقد کند و برنامه هایی برای اداره بهتر کشور ارائه دهد. حجت الاسلام انصاری افزود با توجه به اینکه ما اساسا حزب یا تشکیلاتی پایدار، فراگیر و قوی نداریم، اشخاص و جریان های مرتبط با قدرت، عملیات تخریبی خود را برای رسیدن به اهداف سیاسی و اقتصادی خود پی میگیرند و در این زمینه نیازی هم به پاسخگویی نمی بینند.

فعالان اقتصادی همواره از کوچک شدن دولت سخن می گویند، ولی واقعیت آن است که برای پیگیری اصلاحات اصولی تر، حاکمیت باید کوچکتر شود و ادغام نهادهایی با ماموریت های موازی در دستور کار باشد. موازی کاری های قانونی و غیر قانونی رابطه ای جاناشدنی با هم دارند و تنها در سایه وجود نهادهای موازی است که دولت پنهان می تواند به بدون پاسخگویی، در قدرت باشد. 

بیشتر بخوانید:

دولت پنهان، منافع ملی یا درگیری های جناحی

دولت پنهان، اقتصاد پنهان

دولت پنهان و موازی کاری های قانونی و فراقانونی

استعفای ظریف و دولت پنهان

 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: