به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

رئیس جمهوری که در سی‌امین جشنواره ملی قدردانی از کارگران نمونه کشور سخن می گفت با اشاره به شدت گرفتن تحریم ها علیه کشورمان گفت کارگران در خط مقدم مقابله با آمریکا قرار دارند. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چرا کارگران باید در صف مقدم این فشارها باشند و ثانیا اگر کارگران از این درجه اهمیت برخوردارند چرا جایگاهی در سیستم سیاسی کشور ندارند و از وجود تشکل های مستقل بی بهره هستد؟ گفته می شود به رغم افزایش 66 درصدی تعداد تشکل‌های کارگری طی پنج سال گذشته، همچنان 91 درصد کارگران از عضویت در تشکل‌های کارگری محروم هستند. آیا این محرومان از تشکل، سربازان خط مقدم هستند؟ چرا بیش از 70 درصد از آنها زیر خط فقر هستند؟  

حسن روحانی گفته اگر یک شیفت کار را تبدیل به دو شیفت کنیم یعنی ظرفیت را دوبرابر کرده‌ایم. این گفته یادآور دیگر اظهارات اخیر مقام های کشورمان است که به جای پرداختن به علت ها، بر معلول ها تمرکز کرده اند. دو برابر کردن شیفت های کاری تنها زمانی معنی دارد که شرایط دو برابر کردن تولید وجود داشته باشد و تا زمانی که تولیدکننده ما با سیاست های پریشان پولی و مقررات ضدونقیض و نظام ناکارآمد بانکی روبروست، نمی توان از دوبرابر کردن شیف های کاری سخن گفت. عدم سوق نقدینگی کشور به سوی تولید در کنار محدودیت های دسترسی به مواد اولیه و چالش های کسب و کار از یک سو و نصف شدن قدرت خرید کارگرانی که حتی پیش از سقوط ارزش پول ملی زیر خط فقر زندگی می کردند حلقه معیوبی را ایجاد کرده که در آن انتظار افزایش شیفت کاری غیر ممکن است.

اکنون حاکمیت برای حمایت از طبقه کارگر باید به جای شعار، در پی ریشه یابی مشکلات باشد. نبود بسترهای مناسب مدنی برای فعالیت های آزاد کارگری از یک سو، و بی توجهی به علل ریشه ای مشکلات معیشتی طبقه آسیب پذیر، عامل نارضایتی کارگران ماست و در تقابل قرار دادن کارگر و کارفرما، تنها دادن آدرس غلط است.  رئیس فراکسیون امید مجلس، دکتر عارف نیز در همین زمینه تأکید کرد که مسئولان نباید از افزایش تشکل های کارگری هراس داشته باشند. وی گفته بیشتر فشار اقتصادی متوجه کارگران است و با مطالباتشان برخورد بعضا امنیتی و قضایی می شود.

روز کارگردر بیانیه تجمع کارگری که در مقابل خانه کارگر برگزار شد، از دولت خواسته که سیاست‌های پولی و مالی را در جهت کنترل قیمت‌ها و حفظ قدرت خرید جامعه مزدبگیر به‌کار ببرد و از ایجاد شکاف اقتصادی بیشتر جلوگیری کند. به نظر می رسد که خانه کارگر هم به جای علت یابی در پی پرداختن به معلول هاست. تورم که باعث فقیر تر شدن مزدبگیران ما می شود ناشی از سیاست های غلط پولی دولت بوده و اینکه به کارگران بگوییم باید از کنترل قیمت ها سخن بگویند، دادن آدرس غلط است. ذکر این نکته لازم است که با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی موجود، مسئولان ضمن اداره بحران های داخلی ناشی از تحریم و سوء مدیریت باید مدیریت جهادی و روحیه انقلابی خود را صرف گذار از بحران دیپلماتیک موجود کنند که باعث اعمال تحریم ها شده است.

در بحث حداقل دستمزد هم دولت با انداختن توپ در زمین کارفرما، عملا از پرداختن اصولی به مسئله معیشت طفره می رود. هرچند قوانین کار ما بر اساس احقاق حقوق کارگران تنظیم شده و در واقع توجه لازم را به کارفرما نداشته، ولی به علت مشکلات ساختاری اقتصادی، همین قانون هم نمی تواند گره گشای مشکلات کارگران باشد. بر اساس ماده 41 قاتون کار، حداقل دستمزدها باید هر ساله بر اساس نرخ تورم تنظیم شود. ولی وضعیت لجام گسیخته تورم به هیچ وجه مجال این تنظیم دستمزدها را نمی دهد و در این میان تنها به تولیدکننده ای که خود برای تامین مواد اولیه با مشکل روبروست فشار وارد می شود.   

در کنار سیاست های عقلانی اقتصادی، فراهم کردن بستر مناسب فعالیت مدنی برای طبقه کارگر نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در شرایطی که برخی از تشکل های کارگری در مقابل خانه کارگر برگزار شد، استانداری تهران تجمع تشکل های مستقل کارگری مقابل مجلس را غیرقانونی اعلام کرده است و برخی گزارش ها، حاکی از دستگیری برخی از فعالان کارگری است. خانه کارگر که بیشتر یک تشکل سیاسی است و از استقلال لازم هم برخوردار نیست، نتوانسته سخنگوی مناسبی برای بدنه طبقه کارگر باشد. در همین حال نباید فراموش کرد که افزایش فشارها بر فعالیت های مستقل کارگری، تنها به رادیکال تر شدن مطالبات آنها خواهد انجامید. اجازه فعالیت به نهادها و تشکل های کارگری مستقل شرایط را برای تعامل سه جانبه میان دولت، کارگر و کارفرما به گونه ای سازنده تر فراهم خواهد کرد. همانگونه که پیشتر اشاره کردیم تنها کمتر از 10 درصد از کارگران در تشکل های کارگری فعال هستند یعنی چیزی حدود 13 میلیون کارگرعضو هیچ تشکلی نیستند.  آیا منطقی نیست که از خود بپرسیم این 13 میلیون نفر برای چه کسی و یا چه چیزی باید در خط مقدم مقابله با فشارهای بین المللی بایستند؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: