به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بیژن زنگه وزیر نفت کشورمان ضمن قدردانی از قوه قضائیه برای پیگیری پرونده فساد پتروشیمی گفت در این پرونده اسم برخی مطرح شده و اسم برخی مطرح نشده است. بر اساس اعلان ریاست دادگاه، حجم اختلالات ملی پرونده فاسد پتروشیمی به ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو می رسد. ولی زنگنه با تاکید بر اینکه اعدادی که در این پرونده از سوی برخی افراد مطرح شده، واقعی نیست گفته «بزرگنمایی در ارقام برای انحراف افکار عمومی عنوان می‌شود.» سوال اینجاست که چرا نام همه عاملان و امران مرتبط با پرونده ذکر نشده و آیا با آغاز ریاست حجت الاسلام رئیسی بر قوه قضائیه، می توان امید داشت که مبارزه با فساد سیستمی، از قطع شاخه ها به قطع ریشه ها بیانجامد؟

پتروشیمی حمزه لوحاشیه های زیادی در خصوص پرونده فساد پتروشیمی بوده و متاسفانه این شائبه را ایجاد کرده که طرح برخی نام ها و بی توجهی به دیگر اسامی نشان از فشار گروه های خاص به روند دادرسی و منحرف کردن پرونده دارد. باید یادآور شد که اگر رسیدگی به پرونده های فساد با روندی شفاف همراه نباشد، این پرونده ها تنها به فرسایش بیشتر اعتماد و امید اجتماعی خواهد انجامید.

در آخرین تحولات، محسن احمدیان هم که از سوی برخی از رسانه ها به سلطان پتروشیمی معروف شده، بعلت عدم پرداخت وثیقه بازداشت شد. بر اساس کیفرخواست احمدیان، وی حدود ۵۰۰ میلیون دلار و ۲۰۰ میلیون درهم از ارزهای حاصل از فروش صادراتی محصولات پتروشیمی دولتی را در خارج از کشور اختلاس کرده است. پیشتر گفته شده بود که متهمان به اخذ پورسانت از شرکت ایرانسل بابت انتقال حدود ۵۰۰ میلیون یورو و ۲۰۰ میلیون درهم از درآمدهای این شرکت در ایران به MTN اعتراف کرده ‌اند. برغم این اعترافات، درخصوص گمانه زنی ها در خوص دخالت برخی از زیرمجموعه های نهادهای نظامی در پرونده، شفاف سازی نشده است.

آقای زنگنه با انتقاد از عملکرد شرکت بازرگانی پتروشیمی در سال های گذشته گفته، این شرکت ابتدا دولتی و متعلق به شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود. شرکت ملی صنایع پتروشیمی کالاهای تولیدی خود را به این شرکت می‌داد و به دلیل گردش مالی بزرگ اعتباری برای این شرکت ایجاد شد. به گفته زنگنه، این شرکت در اقدامی عجیب در سال ١٣٨٨ خصوصی شد اما روال گذشته ادامه پیدا کرد. در این میان نزدیک به چهار میلیارد یورو در سال‌های ٩١ و ٩٢ بازنگشته و ارزی هم که بازگشته طبق ارز رسمی بوده در حالی که در آن سال‌ها ارز رسمی، مرجع و آزاد وجود داشته است.

این در حالیست که علی نقی خاموشی ، رییس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاران ایران هم که در مظان اتهام است گفته در آذر 88، 55 درصد سهام شرکت بازرگانی پتروشیمی توسط سازمان خصوصی‌سازی به‌مزایده گذاشته شد. شرکت سرمایه گذاری ایران نیز مانند سایر شرکت کنندگان در این مزایده پیشنهاد خود را مطرح کرد و از آنجایی که بالاترین رقم پیشنهادی مربوط به شرکت سرمایه گذاری ایران بود سازمان خصوصی‌سازی 55 درصد سهام را به این شرکت واگذار کرد اما انتقال سهام تا بهمن 88 به‌طول انجامید.

حمزه لوپرونده فساد پتروشیمی و حواشی که این پرونده ایجاد کرده است نباید ما را از اصل مسئله، یعنی فعالیت کاسبان تحریم دور کند و باید به یاد داشته باشیم که تا زمانی که ما نیازمند دور زدن تحریم ها هستیم، به واسطه هایی نیاز خواهیم داشت که در سایه حرکت کرده و به کسی هم پاسخگو نخواهند بود. ارقام نجومی پرونده فساد پتروشیمی در حالی فاش می شود که متهم ردیف اول پروند، یعنی رضا حمزه لو ، مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی، گفته وی و همدستانش با قبول ریسک به کشور و نظام خدمت کرده اند. حمزه لو افزوده اگر اخلالی شده شرکت ملی صنایع پتروشیمی فرار رو به جلو کرده است و اگر این شرکت در زمان مقرر واقعیات را به بازپرس اعلام می‌کرد اساسا این پرونده شکل نمی‌گرفت.

حمزه لو علاوه بر ریاست کمیسیون انرژی خانه اقتصاد، مدیر عاملی سازمان خیریه اسلامی (سخا) که از زیرمجموعه های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هست را نیز برعهده داشته. وی در جلسه دوم دادگاه گفت: به عنوان مدیرعامل بنده موظف بودم کمک کنم ال سی باز شود. هیچ راهی برای انتقال دیگر وجود نداشت. این ادامه پیدا کرد و ما پیگیری کردیم در بانک‌های دنیا و بانکی به نام کرلن در چین پیدا کردیم. من شاید اولین ایرانی باشم که وارد این بانک شدم. این بانک دو اتاق داشت که برگه نامش را هم پرینت شده به در زده بودند. ما در مرداد ٨٩ وارد این بانک شدیم.

وزیر نفت معتقد است در اعدادی که در پرونده فساد پتروشیمی مطرح شده، بزرگنمایی شده و این امر برای انحراف افکار عمومی است. زنگنه تاکید کرده «باید بدانید یک عده از دوستان بابک زنجانی می‌خواهند بعضی از اعداد را بزرگ کنند تا او را فراموش کنید، اما نگذارید بابک زنجانی تحت هیچ شرایطی فراموش شود.» جدای از اینکه چه دستهایی در کار است تا مسیر پرونده فساد پتروشیمی را منحرف کند، صحبت های زنگنه یادآور این واقعیت تلخ است که دوستان بابک زنجانی ها همچنان فعالند و با تیز تر شدن لبه تحریم ها، در فکر کاسبی ها پررونق تری نیز می باشند.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: