به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در حواشی قانون منع بکارگیری بازنشستگان صحبت های زیادی مطرح شده ولی اجماع کلی این است که اجرایی شدن این قانون برای وضعیت مدیریت و حکمرانی کشور مفید است. با خالی شدن صندلی های مسئولان و مدیران کهنه کار ، قرار است جا برای نسل جوان باز شود و روح جدیدی در کالبد مدیریتی و اجرایی کشور دمیده شود. امید این است که با به کارگیری مدیران و مسئولان جوان، افکار و رویکردهای جدید فضایی برای عمل پیدا کنند. تا اینجا ما یک قدم مثبت برداشته ایم ولی باید توجه داشته باشیم که تا زمانی که فرهنگ و ساختارهای لازم برای متنوع سازی رویکردها نداشته باشیم، تنها به بازتولید مدیران گذشته خواهیم پرداخت و آقازاده ای را جایگزین آقایی خواهیم کرد.

پس ازتصویب اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان توسط مجلس و تائید کلیات آن توسط شورای نگهبان بود که جزئیات و استثناهای این قانون به عنوان ایراداتی مورد بررسی قرار گرفت. به عنوان مثال یکی از این ایرادات در زمینه بازنشستگان نیروهای مسلح و استخدام دوباره آنها با اجازه مقام رهبری بود، اما جزئیات و شرایط آن مشخص نبود.  نمونه دیگر استثنای این قانون برای استخدام جانبازان 50 درصد به بالا بود که اخبار مربوط به آن برای روسای فدراسیون های ورزشی مدتی نقل محافل بود. مشکل دیگر در زمینه اجرای این قانون، نبود آمار دقیق از تعداد مدیران بازنشسته کشور است. بر اساس برخی از روایت ها، تعداد این مدیران 1700 تا 1900 نفر اعلام شده در حالی که به گفته جمشید انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی، این تعداد تنها 110 نفر است.     

دکتر روحانی   تاجرانتا به حال، در راستای اجرای این قانون، آقای روحانی با استعفای 10 تن از مقامات در نهاد ریاست جمهوری، از جمله علی یونسی و اکبر ترکان موافقت کرده اند، با این حال ماه گذشته رئیس کمیسیون حقوقی شورای عالی استان ها با ابراز عدم رضایت از محتوا، شیوه و زمان اجرای این قانون، ضابطه جوانگرائی آن را زیر سئوال برد. عبدالرزاق موسوی بر این باور است که تحولات مدیریتی ذکر شده در این قانون و هدف اصلی آن که کنار گذاشتن افراد کهنسال و گشودن در به روی جوان ها است، می تواند احساس خشنودی درجامعه عاطفی کشور ایجاد کند، اما جزئیات و اصلاحات آن که باید نهایتا با خواست مردم هماهنگی داشته باشد بیشتر نیاز به بررسی و تامل دارد.

برخی از فعالان سیاسی که با بدنه مدیران در حال بازنشستگی مرتبطند خاطرنشان کرده اند که چون پست‌های حساس، مهم و اثرگذار در اختیار بازنشستگان است، اجرای قانون می‌تواند تأثیر قابل توجهی در تحول مدیریتی در کشور داشته باشد و زمینه را برای استفاده از نیروهای جوان‌تر فراهم کند. به گفته سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، تا به حال دستگاه های اجرائی در اجرای این قانون خیلی خوب عمل کرده اند به نحوی که اکثر بازنشستگان پیش از موعد قانونی استعفا کرده اند و به این ترتیب قرار است با خالی شدن بیش از سه هزار پست مدیریتی در دستگاه های اجرائی، فرصتی برای حضور جوانان در این عرصه ها به وجود آید.

جوانگرائی   تاجرانرهبر معظم انقلاب تاکید فرموده اند که لزوم اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان ضروری است و این قانونی بوده که «ما به آن احتیاج داشتیم» و «جایش خالی بود». رهبری با اشاره به ارجاع استثناها به ایشان، از امکان اصلاح قانون در مجلس سخن گفتند. بررسی های مجلس در خصوص شمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می تواند به بسیاری از بحث ها در خصوص اذن رهبری و ارجاع استثناها به معظم له پایان دهد. متاسفانه برخی با هزینه کردن از رهبری، از ارجاع استثناها سوء استفاده کرده و می کنند. پیشتر ذبیح الله خدائیان، معاون حقوقی قوه قضائیه گفته بود که اذن رهبری مافوق قانون است و نمی توان گفت که وقتی این قانون آمده، اذن دیگر معنی ندارد. انشاالله تدبیر رهبری، به ارجاع استثناها به ایشان پایان دهد و از اظهارات وهن انگیزی همچون سخنان دکتر خدائیان جلوگیری نماید. 

مسئله فساد سیستمی و سوء مدیریت با هم گره خرده است و فرار از قانون منع بکارگیری بازنشستگان و یا ناکام ماندن این قانون، تنها یکی از نشانه های این تعامل شوم فساد و سوء مدیریت می باشد. ایجاد ساختارهای فرهنگی و سازمانی که به تربیت مدیریان و مسئولان خوش فکر و خوش عمل از طیف های مختلف فکری و سلیقه ای بیانجامد، مکمل قانون منبع به کارگیری بازنشستگان خواهد بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: