به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

سوء مدیریت و فساد سیستمی به عنوان دو روی سکه مشکلات ساختاری کشور قلمداد می شود. این دو معضل رابطه ای تنگاتنگ با هم دارند و حلقه معیوبی را شکل می دهند که به تعمیق چالش های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی می انجامد. در این میان پرونده سد گتوند نمونه تاسف باری از امتزاج سوء مدیریت و فساد است. با مطالعه پرونده گتوند، تنها چیزی که دستگیر ناظر بیرونی می شود، اتهام زنی و بی مسئولتی و عدم شفافیت است که خود نشان از ایرادات عمده در سیستم نظارتی و مسئولیت پذیری کشور دارد و حاکی از فساد سیستمی و سوء مدیریت فراجناحی است. 

یوسفی تاجرانچندی پیش همایون یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس با تأکید بر اینکه مشکل سد گتوند از هر اختلاسی بدتر است، گفت: در ۱۰ سال اخیر پیگیری جدی برای مشکل سد گتوند مشاهده نکردم. سدی که  بالغ بر چهار هزار میلیارد تومان برای ملت هزینه داشت، حالا به یک چالش عظیم زیست محیطی تبدیل شده و کسی هم مسئولیت این اشتباه جبران ناپذیر را نمی پذیرد. از یک سو، کارکرد کنونی سد بسیار مشکل آفرین است و از دیگر سو، نابود‌کردن سد هم به زیر آب رفتن زمین های وسیعی از خوزستان می انجامد و راهکاری عملی نیست.

همانطور که دکتر سید محمدعلی بنی‌هاشمی رییس مؤسسه آب دانشگاه تهران گفته بود، در مقایسه و اولویت‌بندی راهکارها باید به این نکته توجه کرد که تمام راهکارهای علاج‌یابی سد گتوند ضرر‌ها و تبعاتی به دنبال دارند و این‌که گفته می‌شود «راهکارهای علاج‌یابی انتخاب بین بد و بدتر است»، درست است اما باید توجه داشت که انتخاب ایده‌آلی وجود ندارد.

متاسفانه هیچ کس مسئولیت سوء مدیریت ها و اشتباهات گذشته را نمی پذیرد. عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور می گوید پروژه سد گتوند در زمان مرحوم آقای هاشمی کلنگ زده شد و در آن زمان هیچ اشکالی در اجرای آن نبود، ولی در زمان دولت نهم محل سد تغییر کرد. اما محمد‌حسین کریمی‌پور، رئیس پیشین کمیسیون کشاورزی اتاق ایران یادآور شده بود که چهار دولت هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی در تغییر جانمایی، ساخت، تکمیل و آبگیری و تداوم بهره‌برداری از این مایه ننگ مهندسی و مدیریت ملی، شریک و هم‌داستانند. به قول کریمی پو، گتوند به اندازه یک تهاجم نظامی‌، به خوزستان مظلوم آسیب می‌زند و طرفه آنکه تا امروز برای رسیدگی به این فاجعه ملی نه دادگاهی تشکیل شده و‌ نه حتی یک نفر، یک روز‌ به زندان رفته است.

سوء مدیریت تاجرانمتاسفانه دقیقا معلوم نیست که چه کسانی تصمیم به جابجایی ساختگاه اولیه محل احداث سد گرفته اند که همین نامشخص بودن افراد مسئول، نشان از سوء مدیریت و فساد سیستمی دارد. در پاسخ به اظهارات عیسی کلانتری، هوشنگ حسنی، کارشناس شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس که کارشناس مسئول کنترل کیفیت مخزن سد گتوند بوده، گفته: چطور است که آقای کلانتری در طول سابقه کار خود متوجه این نکته نشده اند که محل اجرای سدی با بیش از 30 درصد پیشرفت فیزیکی را نمی توان در شروع  یک دولت بی سرو صدا عوض کرد، همزمان مطالعه، طراحی و مراحل انحراف رودخانه را انجام  و در همان دولت به بهره برداری رساند، بدون اینکه کسی متوجه این جابجایی شود...

به هر حال شرکت مهاب قدس نیز مانند دیگران هیچ مسئولیتی را بر عهده نمی گیرد و در ابتدا حتی مهندس کامجو دلایل آلودگی کارون را کاملا بی ارتباط با گتوند قلمداد کرده بود. در این میان سپاه هم به عنوان یکی از مجریان طرح، از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کند. دو سال پیش، عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء گفت: تجربه ناموفق به ما بر نمی‌گردد، ضمن اینکه ما مسئولیت اجرا را به عهده داریم اگر در سد گتوند به گنبد نمکی برخوردیم این قضیه به طراحی مشاور بر می‌گردد. سردار عبداللهی تاکید کرده که در پروژه سد گتوند فقط اجرای کار به عهده سپاه بوده و طراحی اولیه را قرارگاه خاتم برعهده نداشته.

سد گتوند تاجران

این مسئولیت ناپذیریها و عدم شفافیت ها ادامه دارد ولی افرادی که در پیشبرد طرح شرکت داشتند، همچنان در این پروژه دخیلند. تارنمای شرکت توسعه صنایع آب و نیروی ایران، هنوز کریم شیبانی یکتا را به عنوان مجری طرح گتوند معرفی می کند. آقای شیبانی از بی مهری ها به دست اندرکاران پروژه می گوید ولی خوب است توضیح دهند چه کسانی تا آخرین روزهای آبگیری، وجود معادن نمک را منکر شدند و بر واقعیت های زمین شناختی سر پوش گذاشتند.

در فاجعه سد گتوند صحبت از این جناح و آن جناح نیست زیرا که این پروژه در طول ریاست و وزارت گروههای مختلف کلید خورد و اجرا شد و می توان گفت که فاجعه گتوند از معدود طرح های فراجناحی در کشور است! انشاالله با روشنگری و اطلاع رسانی کارشناسان و دلسوزان، تجربه تلخ گتوند شمع راه ما برای مبارزه با فساد سیستمی و سوء مدیریت فراجناحی باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: