به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

طی سه دهه گذشته شهرداری تهران یکی از پرحاشیه ترین نهادهای اجرایی کشور بوده و متاسفانه این حاشیه ها نه در جهت بهبود کارایی شهرداری، بلکه در  راستای تسویه حساب های سیاسی ایجاد شده است. طی ماه های اخیر صحبت های زیادی از فسادهای مالی شهرداری در دوران آقای قالیباف شد ولی متاسفانه جایی که قوه قضائیه باید اظهار نظر می کرد، مدیران اجرای اظهار نظر کردند و جایی که قوه قضائیه نباید مطلقا وارد بحث می شد، شاهد اظهارنظر تند دادستان کل کشور بودیم. نهایتا شورای شهر تهران برغم مخالفت اولیه با کناره گیری آقای شهردار، با استعفای وی موافقت کرد و به شائبه عدم استقلال قوه قضائیه دامن زد.

متحکم کردن سیاستمداران به سیاسی کاری شاید یک تناقض نما باشد ولی توقع غیرسیاسی عمل کردن مدعی العموم به هیچ وجه غیرمنطقی نیست. حجت الاسلام منتظری، دادستان کل کشور در واکنش به مخالفت اولیه شورای شهر تهران با استعفای شهردار، این شورا را متهم به سیاست بازی کرده بود و آشکارا، از توصیه های عملی خود برای استعفای شهردار سخن گفته بود. آیا اینگونه اظهارنظرها، وهن قوه قضائیه نیست؟ البته باید گفت که از برخی از عملکردهای  شورای شهر هم می توان برداشت سیاسی کاری کرد، ولی واقعیت این است که شورای شهر به عنوان یک نهاد انتخابی مبرا از سیاسی کار نیست و در این میان تنها مرجع غیر سیاسی قابل اتکاء باید قوه قضائیه باشد.

علی مطهری در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به اینکه فشار برای استعفای نجفی حاکی از حاکمیت دوگانه کشور است، تاکید کرده شورای شهر تهران حق شکایت از دادستان کل کشور را دارد و امید است که اقدام کند تا از اختناق و بی‌اعتنایی به رای مردم جلوگیری شود. باید افزود که اگر قوه قضائیه سخنگوی تنها بخشی از حاکمیت نمی شد، لزوما حاکمیت دوگانه و چندگانه به زیان ملت و کلیت نظام تمام نمی شد. ولی این قوه در عمل نشان داده که از ساز و کارهای لازم برای بی طرفی برخوردار نیست و این متاسفانه بر اعتماد به کل نظام ضربه زده و می زند. اصلاح قوه قضائیه یکی از بزرگترین چالش های هر نظام سیاسی است و در این رستا به طور خاص مجلس باید با استفاده حداکثری از اختیارات نظارتی خود، بی طرفی و عدالت را به عدالتخانه باز گرداند.

صادقی مطهریدر نظام های دموکراتیک، منتخبین مردم بر اساس مطالبات رای دهندگانشان عمل می کنند و از همین رو دور از انتظار نیست که شاهد برخورد جناحی این مسئولین باشیم. شورای شهر تهران هم نهادی انتخابی است که در راستای مطالبات شهروندان پایتخت برای تغییر مدیریت شهری و شفاف سازی عملکرد یک دهه گذشته شهرداری روی کار آمد. گزارش محمدعلی نجفی در خصوص تخلفات در قراردادهای شهرداری و یا بدهی های میلیاردی شهرداری در این راستا صورت گرفت و سوای اینکه انگیزه ای سیاسی داشت باید با استقبال قوه قضائیه روبرو می شد. پائیز سال گذشته بحث تحقیق و تفحص از شهرداری در مجلس مطرح شد تا به اتهامات مربوط به واگذاری های غیرقانونی املاک و پروژه های مشارکتی شهرداری با اشخاص حقیقی و حقوقی رسیدگی شود. این تلاش ها نیمه تمام ماند و امید است نمایندگان خانه ملت هر جا که بحث شفافیت و پاسخگویی در میان است با قدرت پرونده های مربوطه را پیگیری کنند.

شایان ذکر است که در دوران شهرداری آقای قالیباف هم، شورای شهر نسبت به برخی از اقدامات مالی و قراردادی غیرشفاف شهرداری اعتراض داشت. در ابتدای سال 93 بود که شهرداری تهران با قرارگاه خاتم‌الانبیاء تفاهم‌نامه‌ای 20 هزار میلیارد تومانی منعقد کرد تا بخش اعظمی از پروژه‌های عمرانی شهر یا به نوعی کل این پروژه‌ها توسط سپاه انجام شود که این امر زمینه اعتراض تعدادی از اعضای شورای شهر تهران به دلیل انحصاری شدن انعقاد قراردادهای پروژه‌های عمرانی پایتخت و نیز به دلیل بی‌اطلاعیشان از ماجرا را به همراه داشت.

ولی ‌مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران همچنان بر لزوم محرمانه بودن قراردادها تاکید کرده و در پاسخ به این سوال که چرا درباره قراردادهای قرارگاه خاتم الانبیا با شهرداری شفافيت وجود ندارد، به خبرنگار گفته: « شما مگر حساب بانکی یتان را به کسی نشان می‌دهيد؟» چمران در توجیه این عدم شفافیت افزوده که در هر قراردادی، بندی جداگانه درباره محرمانه ‌بودن قرارداد وجود دارد و نبايد اطلاعات پروژه را بيرون آورد. تعمیم محرمانه بودن مفاد تکنیکی تفاهمنامه به کل قرار داد چیزی جز دفاع از انحصار در واگذاری قراردادها نیست و هیچ توجیه قانونی ندارد.

شهرداری پایتخت تهران تاجران

باید توجه داشت که مهمتر از افراد، ساز و کار و فرهنگی است که در یک مجموعه نهادینه می شود و از همین رو، هم مردم و هم نمایندگانشان در مجلس و شورای شهر باید در جهت نهادینه کردن شفافیت و پاسخگویی هر چه بیشتر شهرداری پایتخت تلاش کنند. امید است با آغاز به کار سامانه شفافیت شهرداری تهران شاهد پاسخگویی بهتر و شفافیت بیشتر شهرداری در خصوص قراردادهای کلان پایتخت باشیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: