به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کریدور شمال جنوب تاجراندولت دوازدهم خواهان نوسازی و توسعه فراگیر سامانه ریلی کشور است. این امر هم تحولی کلیدی در پیشرفت مناطق استانی و حاشیه ای است و هم کشور را به یکی از هاب های عمده حمل و نقل منطقه تبدیل می کند. در ارتباط با دیگر کشورها، فعال شدن کریدور شمال-جنوب از اهمیت ویژه ای برخوردار است که مستلزم همکاریهای نزدیک با همسایگان خواهد بود. باید در نظر داشت که مسئله سرمایه گذاری خارجی از مهمترین فاکتورها در توسعه سامانه ریلی کشور می باشد و در این راستا باید از فرصتهای سرمایه گذاری در دوران پسابرجام حداکثر استفاده را کرد، زیرا برغم پیشنهاد تخصیص بودجه ریلی از سوی مجلس، منابع مالی دولت برای سرمایه گذاری در این حوزه بسیار محدود است و صنعت راه آهن کشور محتاج جذب سرمایه خارجی است.

ماه پیش بود که خیرالله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد تا پایان سال جاری 919 کیلومتر مسیر ریلی جدید احداث و عملیاتی خواهد شد که این امر نشانه جهشی جدید در توسعه شبکه ریلی کشور است. آقای خادمی افزود با توجه به اینکه حدود ۳ هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه آهن در حال ساخت داشتیم و همچنین ساخت ۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه آهن دیگر در حال مطالعه بود، همچنین با وجود محدودیت منابع مالی، باید اولویت بندی بین پروژه‌ها انجام می‌شد تا اقدامات تسریعی را در برخی از پروژه ها به اجرا برسانیم.

آخوندی تاجراندر پی تصویب سند توسعه شهری مبتنی بر حمل و نقل همگانی که راهبرد «شهرسازی ریل پایه» را ترسیم می کند، عباس آخوندی نیز توسعه شهری را در اولویت برنامه گسترش خطوط ریلی وزارت راه و شهرسازی قرار داده است. پیشتر آقای آخوندی با اشاره به بحث نوسازی ناوگان در حمل و نقل گفته بود طرح‌های ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی برای توسعه حمل و نقل ریلی حدود 28 میلیارد دلار به سرمایه‌گذاری نیاز دارد که این عدد باید مورد توجه دولت و مجلس قرار گیرد. وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: برای توسعه حمل و نقل ریلی باید صندوق توسعه ملی وارد این بحث شود که در برنامه ششم توسعه به آن توجه شده است.

در همین حال وزارت راه و شهرسازی دستور توسعه قطارهای حومه ای در شهرهای بزرگ را صادر کرده تا تعداد خودروهایی که از حومه تردد می کنند کاهش یابد. برای مثال، روزانه حدود یک‌میلیون و 200 هزار نفر از حومه به شهر تهران سفر می‌کنند که 98 درصد این سفرها با خودرو شخصی انجام می‌شود. این حجم از سفر با خودروی شخصی، تاثیر زیادی بر اتلاف وقت، آلودگی و تصادفات دارد. در همین حال شایان ذکر است که سند توسعه شهری، اتصال پنج استان به شبکه ریل ملی را در اولویت قرار می دهد که این شبکه ها شامل تهران -همدان (عملیاتی شده در اردیبهشت ماه)، قزوین-رشت، اراک-مرز خسروی، مهاباد-ارومیه و میانه-بستان آباد می باشد.

اکنون سالهاست که پیشرفت در پروژه های ریلی ایران با موانعی همچون کسری اعتبار و تجهیزات مواجه بوده است. البته اکنون که اهمیت چند نقطه اتصال ریلی داخلی برای کریدورهای ترابری بین المللی آشکار شده و بسیاری از تحریم های مالی نیز در دوران پسابرجام برداشته شده، ما می توانیم فایننس خارجی را برای ساختن این نقطه های اتصال جلب کنیم. در این راستا می توان به برخی از این دستاوردها اشاره کرد:

  • بانک صادرات واردات چین یک وام 1.5 میلیارد دلاری را تقبل کرده تا خطوط دو طرفه 926 کیلومتری بین تهران و مشهد احداث شود. این طرح، جزئی از راه آهن «جاده ابریشم جدید» است که چین را از طریق قزاقستان به ایران متصل می کند. 
  • هند توافق کرده بندر چابهار همراه با خطوط ریلی که به آن متصل می شود را توسعه داده تا صادرات اجناس از این کشور به اروپا تسهیل شود.
  • در پروژه رشت - آستارا، جمهوری آذربایجان علاقمند به سرمایه گذاری در این بخش است و ۵۰۰ میلیون دلار پیشنهاد داده است.

خادمی تاجراناز دیگر موانع توسعه ریلی ایران کمبود ریل و واگن است. خیرالله خادمی، معاون وزیر راه شهرسازی در خصوص تامین ریل مورد نیاز پروژه‌های ریلی گفته است قراردادهای احداث یا به صورت روسازی ریل‌گذاری است یا روسازی جدا ریل‌گذاری جداست، در خصوص نوع اول تامین ریل با پیمانکار است (مانند پروژه‌های راه‌آهن یزد- نیریز یا راه‌آهن غرب) و در خصوص نوع دوم، ریل مورد نیاز از طریق فاینانس هندی تامین می‌شود. وی ادامه داد: تاکنون 150 هزار تن ریل از این کشور وارد شده که برای سرعت‌های 120 کیلومتر در قطارهای باری و 160 کیلومتر در قطارهای مسافری مناسب است.

نیاز به واگن عمدتا توسط واردات از روسیه تامین خواهد شد. به گفته آقای آخوندی ایران قراردادهایی در ارتباط با خرید 7 هزار واگن منعقد کرده و شرکت روسی یونایتد واگن با فایننس قرارداد موافقت کرده است. در ضمن ما با روسیه توافقنامه ای به منظور تولید مشترک واگن های ریلی به امضا رسانده ایم. بر اساس این توافق، شرکت ترانس ماش هولدینک که بزرگترین سازنده ماشین آلات راه آهن در روسیه است، تقریبا 3 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری خواهد کرد. علاوه بر آن، روسیه پیشتر یک میلیارد یورو برای برقی کردن یکی از خطوط راه آهن در مرکز کشور تعهد کرده بود.

ما با دیگر کشورها نیز برای فایننس پروژه های ریلی در حال گفتگو هستیم. مقام های ایتالیایی نسبت به مذاکره در خصوص دو پروژه ریلی به مبلغ 4 میلیارد یورو ابراز تمایل کرده اند و کره جنوبی نیز در نظر دارد سرمایه گذاری در شبکه ریلی کشور داشته باشد. شرکت آلمانی زیمنس هم که از رقبا پیشی گرفته و معاملاتی را برای زیرساخت ریلی ایران به انجام رسانده که در این رابطه می توان به برقی سازی راه آهن تهران - مشهد و احداث خط سریع السیر جدید تهران اصفهان اشاره کرد.

باید به بحث گسترش شبکه ریلی به عنوان بخشی از تلاش های وسیعتر برای استحکام جایگاه ژئواستراتژیک کشور و تبدیل ایران به یکی از هاب های عمده ترابری نگریست. در همین راستاست که ایران به عضویت برخی از کریدورهای بین المللی درآمده است از جمله کریدور ترابری بین المللی شمال - جنوب، کریدور ترابری شرق - غرب، کریدور آسیای جنوبی و کریدور ترابری اروپا - قفقاز - آسیا. به همین علت است که توسعه خطوط ریلی کشور نه تنها به عنوان یک مسئله داخلی، بلکه به عنوان تلاشی برای تسهیل ارتباطات با دیگر کشورها باید مد نظر قرار گیرد که نتایج مثبتی در تجارت و صادرات در بر خواهد داشت.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: