به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در عصری که مردم در  دور افتاده ترین نقاط جهان هم به لطف شبکه های اجتماعی و وسائل ارتباط جمعی هر لحظه در جریان آخرین تحولات جهانند، جای تعجب نیست که شاهد سرایت یک جریان سیاسی و اجتماعی از یک کشور به دیگر کشورهای دور و نزدیک باشیم. این نزدیکی و تاثیر پذیری باعث شده که تحول سیاسی در یک کشور، عواقب و تبعاتی برای دیگر کشورهای داشته باشد.

فرانسه پوپولیسم انتخابات سایت تاجرانبعد از رفراندوم «برگزیت» سال گذشته در بریتانیا که در آن مردم به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند، گمانه زنی ها در خصوص سرایت این جریان انزواطلب و پوپولیست به دیگر کشورهای اروپا را افزایش داد. این گمانه زنی ها در تب و تاب انتخابات فرانسه و قدرت گرفتن حزب راستگرای جبهه ملی این کشور هم ادامه داشت و بسیاری از دامه روندی که با رفراندوم بریتانیا آغار شده بود سخن می گفتند. ولی نتیجه انتخابات فرانسه، آینده ای متفاوت را برای این کشور و جریان پوپولیسم رقم زد. در واقع پیروزی قاطع ماکرون بر لپن نشان از آن داشت که جریان پوپولیسم آنچان که پیشتر گمان می رفت از حمایت مردمی در فرانسه برخوردار نیست.

انتخابات سراسری در کشورها راه خوبی برای سنجیدن میزان حمایت های واقعی از جریان های سیاسی است. البته سوال اینجاست که تا چه میزان می توان مسائل محلی و منطقه ای را عمومیت بخشید و از قدرت و ضعف جریان های یک کشور و منطقه، نتیجه ای درباره قدرت و ضعف جریان ها در دیگر نقاط جهان گرفت؟ باید گفت هر چند مسائل محلی کشورها با هم تفاوت های بسیاری دارد و این امر تاثیر زیادی در نتیجه انتخابات دارد، ولی با تسهیل ارتباطات میان نقاط مختلف جهان، بسیاری از مسائل مطرح برای کشورها نیز از یک جنس شده و از همین رو شاهد ظهور جریان های مشابهی در بسیاری از کشورهایی که حتی در یک منطقه جغرافیایی قرار ندارند نیز هستیم. در همین راستا می توان گفت که طی سال های اخیر دو جریان برونگرا و انزواطلب دو قطبی بوده که بسیاری از تغییرات سیاسی و اجتماعی را رقم زده و اکنون هم در کشورهای مختلف از جمله ایران قابل رصد است. تقابل همین دو جریان بود که در انتخابات فرانسه به شکل اعتدال در مقابل پوپولیسم بروز کرد و با پیروزی ماکرون، جریان معتدل و برون گرا بود که با پیام استقبال از جهانی شدن و علاقه به تعامل با دیگر کشورها پیروز میدان بود.

نه به پوپولیسم سایت تاجرانطی سال های اخیر، مشکل مشترکی که کشورهای اروپایی با آن روبرو بوده اند بیکاری و رکود و کندی رشد اقتصادی بوده است. در ضمن مسئله گسیل آواردگان از آفریقا و خاورمیانه به اروپا و نیز معضل افراطی گرایی و تروریسم هم چالش بزرگی برای بیشتر کشورهای اروپایی ایجاد کرده و به اختلافات بنیادین میان احزاب مختلف انجامیده است. در واکنشی به این مشکلات که بیشتر هم ماهیتی خارجی داشته، احزاب پوپولیست در اروپا قدرت گرفتند که ضن انزواطلبی و بیگانه هراسی، وعده حمایت از طبقه آسیب پذیر اقتصادی را می دهند. این جریان نگاهی به اصطلاح آخرالزمانی به مشکلات خارجی دارد و غیر اروپایی را ذاتا دشمنی قلمداد می کند که خطری حیاتی برای فرهنگ و تمدن اروپایی قلمداد می شود. در ماقبل، جریان معتدل و میانه رو که ریشه در سنت عقلگرایی و اهمیت تعامل اقتصادی دارد، جریان پوپولیسوم سیاسی را نوعی برخورد انفعالی و بیش از حد مضطرب نسبت به تحولات بین المللی قلمداد می کند که از سویی به بیگانه هراسانی و انزوا می انجامد و از سوی دیگر در دادن وعده های اقتصادی فریبنده ولی غیر عملی خلاصه می شود.

فرانسه با رشد 1.2 درصدی تولید ناخالص داخلی و 10 درصد بیکاری و نیز با دارا بودن جمعیت بالای مسلمان، فضای مناسبی برای جریان های پوپولیست فراهم کرده است. ماریا لپن نیز همچون بوریس جانسون که در انگلستان طلایه دار برگزیت شد، خواستار انزوای فرانسه و بازگشت به گذشته شده بوده است. به رغم فریبنده بودن شعارهایی که از غرور فرانسوی و اسلام هراسی و حمایت از طبقات آسیب پذیر حکایت داشت، مردم فرانسه به پوپولیسم لوپن نه گفتند و این نه طنین گسترده ای در اروپا و دیگر نقاط جهان داشت. فرانسوی ها نشان دادند که به خوبی در می یابند که رهایی از مشکل بی کاری و رکود اقتصادی، نه در انزوا بلکه در تعامل است و بیگانه هراسی نه مشکلات اقتصادی را حل خواهد کرد و نه پاسخ مناسبی به معضل تروریسم خواهد بود.

در مقابل ماکرون از بازار آزاد و تعامل خارجی استقبال کرده و خواستار کاهش هزینه های یارانه ای دولت شده است. وی وعده تقویت سرمایه گذاری را داده و در این راستا از معافیت های مالیاتی برای تولیدکنندگان و کارآفرینان سخن گفته است. ماکرون همچنین برای حل مشکل بیکاری به جای سیاست های پوپولیستی مبارزه با صاحبان سرمایه، تاکید کرد که دولتش با آن دسته از بیکارانی که چندان اظهار تمایلی به پذیرفتن فرصت های شغلی موجود نشان نداده و از بیمه های بیکاری بهره مند می شوند، سختگیرانه برخورد خواهد کرد. از دیگر سیاست های ماکرون می توان به افزایش معافیت های مالیاتی و سرمایه گذاری۵۰ میلیارد یورویی در بخش انرژی سبز اشاره کرد.

شایان ذکر است که در بهار امسال، هلندی ها هم با رای خود پیام مشابهی به اتحادیه اروپا داده بودند و با انتخاب دولت راست میانه رو، به سیاست های اسلام هراسانه و ضد اتحادیه اروپای نامزد پوپولیسم نه گفتند. باید منتظر بود و دید که مردم آلمان در انتخاب پیش رو چه راهی را پیش خواهند گرفت و البته آن انتخابات می تواند متاثر از تحولات مختلف از جمله انتخابات ریاست جمهوری ایران باشد. نباید فراموش کرد که همانطور که ما نظاره گر تحولات اروپا هستیم و جریان ها سیاسی و موضع گیری های سیاست مداران اروپا بر نگاه و عملکرد ما تاثیر می گذارد، تحولات ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای هم می تواند در نگاه و عملکرد مردم اروپا تاثیر بگذارد.

پساتحریم اقتصاد مقاومتی انتخابات ریاست جمهوریهمچون انتخابات فرانسه، انتخابات ایران هم تقابلی میان جریان برونگرا و انزواطلب است که به شکل تقابل اعتدال در مقابل پوپولیسم متبلور شده است. اگر ما به جریان و شعارهای پوپولیستی نه بگوئیم در واقع به خود و جهانیان نشان داده ایم که با اطمینان به نفس و امید به آینده با تحولات تاریخی برخورد می کنیم و از تعامل های سازنده منطقه ای و جهانی بیمی نداریم. ما اقتصاد مقاومتی را در چهارچوب درونزایی و برون گرایی تعریف کرده ایم و نه گفتن به شعارهای پوپولیستی در واقع حرکت در این چهارچوب است.

با این حال که ما مشکلات منحصر به فرد خود را داریم باید توجه داشت که بسیاری از چالش های امروزه مرز های جغرافیایی نمی شناند و حال در شکل باج افزار یا حملات تروریستی، ما را نیز همراه با دیگر کشورهای جهان در یک جبهه قرار می دهد. در درازمدت عقلگرایی هم در حوزه سیاست و هم حوزه اقتصاد پیروز میدان خواهد بود، ولی در کوتاه مدت شعارهای فریبنده پوپولیستی ممکن است یک ملت را برای مدتی از مسیر عقلگرایی و تعامل سازنده خارج کند. هشدار بیش از 900 اقتصاددان در شش بیاینه جداگانه در مورد وعده های پوپولیستی قابل تأمل است.

هویت ملی و بزنگاه تاریخی پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: