به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نرخ بالای تورم کنونی که گریبانگیر اقتصاد کشور شده است نتیجه سوء مدیریت است. در عین حال تحلیلگران بر روی این مسئله که سوء مدیریت در کدام حوزه عامل و باعث این تورم شده است اتفاق نظر ندارند. سوء مدیریت درهدفمندی یارنه ها، سوء مدیریت حجم نقدینگی و سوءمدیریت در کنترل بازار ارز تنها سه حوزه ممکن هستند.  اجماع نسبی میان تحلیلگران بر این است که اگر دولت بتواند اقتصاد کشور را بهتر مدیریت نماید، قابلیت کنترل تورم را خواهد داشت.

در حالیکه سوء مدیریت بدون شک در بروز تورم نقش دارد، مسائل نگران کننده دیگری نیز در این میان وجود دارند. امسال مطالبات معوق بانک ها 19درصد افزایش داشته است و بسیاری از شرکت های دولتی قابلیت بازپرداخت وام هایشان را به بانک ها ندارند. تورم به نوعی به نفع بدهکاران است و باعث کم ارزش تر شدن وام می شود و تهیه کردن پول برای بدهکاران را برای برای بازپرداخت وام ها آسانتر نموده است. دولت نیز قابلیت پرداخت معوقه های خود را ندارد و احتمالا به همین خاطر از تورم در جهت کم کردن فشار بدهی های خود استفاده می کند.  با نرخ تورم سالانه 30 درصد در کمتر از سه سال میزان بدهی ها نصف خواهد شد.

این راه حل جدیدی نیست و اقتصاددانان اروپائی که به دنبال پیدا کردن راهی برای بحران بدهی های کنونی هستند نیز از تورم برای کاهش بدهی ها استقبال می کنند. این اقتصاددانان بطور کلی نرخ تورم متعادل تری را به نسبت به نرخ کنونی تورم ما پیشنهاد می کنند ولی تأثیر آن بر بدهی ها یکسان است.

کنترل تورم یک پدیده ناشناخته نیست و به سیاست های درست اقتصادی بستگی دارد. اقتصاددانان متبحر ما توصیه های کارشناسانه خود را برای مهار افزایش قیمت ها به دولت ارائه کرده اند ولی نرخ تورم کماکان بالا است. آیا این سوء مدیریت است یا غفلتی تعمدی؟

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: