به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

حفر گسترده و بی رویه چاه های عمیق و نیمه عمیق که پیشتر در قالب شتاب بخشی آبرسانی به روستاها از خدمات ماندگار دولت نهم و دهم محسوب می شد امروز و از دید کارشناسان از جمله عوامل اصلی وضع ناگوار و نگران کننده سفره های آب زیرزمینی محسوب می شود.

مقالات متعدد در رسانه های کشور از سوءمدیریت، فساد و دیوانسالاری به عنوان عوامل تشدید کننده بحران کم آبی نام می برند. به طور خاص،  چاه های غیر مجاز و ضعف قانونی رسیدگی به آنها از مواردی است که مسئولیت آن مستقیما متوجه وزیر و وزارت نیرو است.

مصطفی فدایی فرد، کارشناس حوزه منابع آب در مصاحبه ای با رادیو اقتصاد با بیان اینکه برداشت مازاد و حفر غیر مجاز چاه‌های کشاورزی منجر به افت آب‌های زیرزمینی شده و منابع آبی را به خطر می‌اندازد، اظهارداشت: طبق قانون استفاده از منابع آب زیرزمینی از طریق حفر هر نوع چاه، قنات و توسعه چشمه در هر منطقه از کشور باید با اجازه و موافقت وزارت نیرو انجام شود.وی گفت: وزارت نیرو با توجه به خصوصیات زمین شناسی و وضعیت سفره آب زیرزمینی منطقه و مقررات مربوطه نسبت به صدور پروانه حفر و بهره‌برداری اقدام می‌کند بنابراین حفر هر نوع چاه بدون دریافت مجوز غیر قانونی بوده و این عمل جرم محسوب می‌شود.

در عین حال، پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران که او هم معتقد است پدیده حفر چاه های غیر مجاز به پیکره محیط زیست، کشاورزی، تولید، ذخایر آبی، بهره وری آب کشاورزی و غیره آسیب جدی وارد کرده است، می گوید: مقابله جدی با پدیده چاه های غیر مجاز موضوعی فرا بخشی و فرا وزارتخانه ای است و اظهارداشت: برخورد با این پدیده مخرب نیازمند اجماع، قاطعیت و اقتدار مثال زدنی است.

اخیرا، ایرج حیدریان، مدیرعامل آب منطقه ای استان سمنان با بیان اینکه منابع زیر زمینی آب استان ۱۴۳میلیون متر مکعب کمبود دارند، گفت: مهمترین دلیل این امر حفاری بی رویه چاه به دلیل خشکسالی اخیر است. حیدریان بر مدیریت مصرف و صرفه جویی آب در بخش های مختلف به خصوص بخش کشاورزی تأکید کرد اما دقیقا نگفت که منظورش از  «اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو برای اجرای سیاست ها و اهداف راهبردی نظام و احقاق حقوق عامه مستلزم تعامل همکاری و هماهنگی تنگاتنگ قضات و مسئولان قضایی با ماموران و کارکنان ذیربط در صنعت آب کشور و استان» به چه معناست؟ مسئولیت مسئولان در مورد برخورد با حفر چاه های غیرمجاز چیست؟ آیا فساد و رشوه بر قانون و ضابطه چیره شده است؟

رضا انجم شعاع، معاون وزیر نیرو،  در اختتامیه همایش رفسنجان، تدبیر، تلاش و توسعه،  کمبود منابع آب را یکی از بزرگترین موانع توسعه در کشور نامید اما راهکارهایی که ارائه کرد صورت کلی داشت و فاقد جنبه عملی بود. وی اقدامات نمک زدایی و انتقال آب به استان های مرکزی را موثر دانست اما این گونه طرح ها با در نظر گرفتن گستردگی این استان و ارتفاعات موجود به سادگی تحقق پذیر نخواهد بود.

معاون وزیر نیرو از تدابیر دولت گفت و از جمله به 17 نشست شورای عالی آب در سه سال گذشته اشاره کرد که با حضور رییس جمهور و معاون اول ایشان برگزار شده است و به گفته ایشان مصوبات خوبی حاصل این جلسات بوده است که در حال پیگیری و اجراست.  توضیحات ایشان می تواند به سردرگمی دولت در خصوص نحوه مقابله با بحران کم آبی نیز تعبیر شود.

در همین حال برخی از پسته کاران کمبود آب و خشکسالی را از مشکلات تولید محصول پسته می دانند که به تدریج به چالش کمبود نقدینگی برای فروش پسته تبدیل شده است.  به علاوه رابطه آب و گردشگری نیز با قطع آب باغ شاهزاده ماهان کرمان که یکی از مقاصد گردشگران است بیشتر نمود پیدا کرد. هرچند مسئولان خابی پمپ را اتفاقی طبیعی و عامل این قطعی آب معرفی کردند اما به اعتقاد برخی از کارشناسان مشکل از پمپ نیست و مشکل اصلی کاهش سطح آب های زیرزمینی است.  کم آبی به شدت گسترش یافته و وضعیت هر روز بدتر می شود. چندی پیش اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور اعلام کرد حداقل 520 شهر ایران با تنش آبی روبه‌رو هستند.

محمد حسین شریعتمدار، رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران  در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی آب و آبفا در نشست تخصصی "چگونگی تعامل دولت و مجلس با بخش خصوصی با رویکرد رفع موانع سرمایه گذاری در بخش آب و آبفا" گفت: وضع موجود منابع آب کشور حاصل بیش از 50 سال اهمال است و نباید انتظار داشت ظرف مدت زمان کوتاه کمبودها جبران شود. شریعتمدار خاطرنشان کرد: یکی از راههای عبور از وضع موجود بها دادن به بخش خصوصی و حضور فعال آن در این عرصه است و بخش خصوصی، دولت، نهادهای مالی و دیگر ذی‌نفعان به وظایف خود عمل کنند.

تهدید و فرصت تغییرات آب و هوایی در تعامل ایران با جامعه بین المللی

مدیریت جهادی بحران آب

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: