به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن، اعضای شورای عالی آمار کشور و مدیران مرکز آمار ایران، آمار و اطلاعات دقیق، متمرکز و علمی را پایه‌ی اصلی در تصمیم‌گیری کارآمد برای کشور خواندند و با تأکید بر اهمیت طرح سرشماری عمومی، خطاب به مردم خاطرنشان کردند: همه‌ی مردم عزیز باید به‌طور جدی در این طرح مهم مشارکت کنند. رهبر انقلاب اسلامی، آمار را ضرورتی قطعی و اصلی برای برنامه‌ریزی درخصوص منابع و نیازهای متنوع و گسترده‌ی کشور دانستند و افزودند: لازمه‌ی تحقق اقتصاد مقاومتی، وجود آمار و اطلاعات دقیق از وضعیت تولید داخل و بنگاه‌های تولیدی و نیازهای آنها است. ایشان همچنین بر ارائه‌ی به‌هنگام آمار به مسئولان و تصمیم‌گیران کشور و سازندگان افکار و گفتمان‌های عمومی تأکید کردند.

به اعتقاد کارشناسان تاجران، تأکید ایشان بر مشارکت آحاد مردم در این طرح مهم و ارائه آمار و اطلاعات دقیق برای تصمیم‌گیری‌های درست، به‌جا و کارآمد، در این روزها که موافقان و مخالفان سیاست های مختلف بدون آمار و ارقام و بیشتر از نظر احساسی با مسائل مطرح روز برخورد می کنند دسترسی به آمار دقیق به غنی شدن و مستدل شدن مباحث خواهد انجامید.

به طور کلی هر گروهی که می کوشد به واسطه گرایش جناحی خود بر افکار عمومی تأثیر بگذارد بدون ارائه آمار و ارقام صحیح در واقع خدمتی به بسط گفتمان های سیاسی، اقتصادی و یا  اجتماعی نکرده است. در واقع بحث در اینجا میان آمارهای متفاوت و یا متناقض نیست بلکه عموما بحث میان آمار از یک طرف و احساس از طرف دیگر است. متأسفانه عموما جنبه های احساسی مسائل بیشتر از جنبه های آماری بر ذهن مردم و تصمیمگیری های آنها تأثیرگذار است.

مرتضی گلپور در روزنامه ایران با صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل سیاسی گفتگویی انجام داده که چند نکته قابل توجه دارد. یکی از این نکات این است که مخالفت با برجام یا FATF ناشی از ترس و نگرانی است چون اجرای برجام یا همکاری با کارگروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و یا اقداماتی از این دست راه سوءاستفاده این عده را می گیرد. نکته دوم این است که قصد مخالفان روحانی از انجام عملیات ایذایی قصدی سیاسی است که شاید بتوانند به قول زیباکلام روحانی را از نظر روانی کلافه کنند تا او در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت نکند یا با دولتی تضعیف شده وارد میدان شود. نکته سوم این است که به اعتقاد زیباکلام مخالفان می خواهند فضای نامساعد برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کنند و با ارعاب آنها مانع پیشرفت اقتصادی شوند تا از آن به عنوان حربه ای علیه دولت یازدهم استفاده کنند. نکته دیگری که در این مصاحبه جلب نظر می کند برداشت اقای زیباکلام از تفاوت میان تندروها با اصولگرایان است. به اعتقاد ایشان شکست در دو انتخابات اخیر، ریاست جمهوری و مجلس، گزینه دیگری برای تندروها جز تخریب دولت باقی نگذاشته و در این میان حساب اصولگرایان از تندورها جداست.  تلاش برای انتقاد و تخریبی که بر هیچ آمار و پایه ای جز جناح بندی سیاسی و احساسی نهاده نشده است.

اجازه بدهید به موضوع سرشماری و سخنان مقام معظم رهبری و اهمیت آمار بازگردیم. ایشان در بخشی از سخاننشان اشاره کردند که متأسفانه کشور از لحاظ آمارگیری عقب است و حتی برخی مسئولان از حقایق و آمارهای واقعی در بعضی بخش‌ها مطلع نیستند.  وقتی در کشور ما حتی برخی مسئولان از آمارهای واقعی مطلع نیستند از عده ای تندرو جه انتظاری می توان داشت. اگر به دیده انصاف بنگریم از زمان امضای برجام و اجرایی شدن آن که ما در مسیر گذار به دوران پساتحریم قرار گرفته ایم، میزان صادرات نفت افزایش یافته و بر طبق آخرین گزارش ها به بالاترین سطح در 5 سال گذشته رسیده است؛ تورم کاهش یافته، جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی روند مثبتی را آغاز کرده و توافقات خوبی در این زمینه صورت گرفته است. 7977 واحد تولیدی توانسته اند بیش از 57 میلیارد تومان از نظام بانکی تسهیلات دریافت کنند. آمارهایی از این دست زیاد هستند و نمی توان نسبت به آنها بی تفاوت و قدرناشناس بود.

در عین حال ناعادلانه است که از کاستی ها نگفت و آن روی سکه را ندید. عدم تمایل بانک های غربی برای انجام معاملات با ایران مشکل بزرگی است. اگر برای رسیدن به هدف رشد 8 درصدی به 50 میلیارد دلار نیاز داریم این معضل بانکی باید حل شود. پرویز عقیلی، رئیس بانک خاورمیانه در این خصوص گفت: در حال حاضر، بانک‌های کوچک اروپایی برای همکاری با ما موافقت کرده‌اند اما هیچ بانک متوسط یا بانک مهم و بزرگی تابحال با همکاری با ما موافقت نکرده است.

رابطه ما با بانک های کوچک تنها به افتتاح اعتبارنامه هایی تا سقف 50 میلیون دلار خواهد انجامید که این میزان برای تحقق پروژه های بزرگ نفت و گاز و یا همکاری با ایرباس کفایت نمی کند.  یکی از تحولات مثبت در این زمینه که در مقاله فرانسه و برجام در ارتباط با ایران نیز به آن اشاره کردیم تلاش رهبران اتحادیه اروپا برای حل مشکلات روابط بانکی است اما همانگونه که عقیلی نیز همزبان با بسیاری دیگر از کارشناسان گفت: بانک های ایران باید برای انطباق خود با قواعد جدید بین المللی در زمینۀ مبارزه با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم نوسازی شوند. به گفتۀ او از این منظر، تحریم های بین المللی دست کم پانزده سال بانک های ایرانی را به عقب رانده اند. رئیس بانک خاورمیانه همچنین گفته است که ترغیب بانک های خارجی به همکاری با ایران نیازمند پایان یافتن ایران هراسی نیز هست و این مهم در یک فاصلۀ زمانی یکی دو ساله امکانپذیر است.

باید این سئوال را از خود بپرسیم که اگر برجام نبود، آیا وضعیت اقتصادی بهتری می داشتیم؟ با توجه به بیانات مقام معظم رهبری آیا می توان تصور کرد که با تداوم شرایط تحریم امکان ما برای بازگشت به جامعه جهانی و برقراری ارتباط مجدد با سیستم مالی بین المللی یا افزایش صادرات نفتی میسرتر می شد؟ آیا می خواهیم در حد شعار بمانیم یا می خواهیم با شعور راه پیشرفت اقتصاد کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی در دوران پساتحریم را هموار کنیم؟  

برجام را پاس بداریم. برجام متعلق به همه ایران و همه ایرانیان است

برجام انقلابی ترین اقدام ما ایرانیان بوده است

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: