به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مجلس دهم، نخستین مجلس دوران پساتحریم است و همچنین بخش عمده ای از برنامه ششم توسعه در زمان مجلس دهم اجرا خواهد شد. از این منظر و به دور از اختلافات جناحی، فعالان اقتصادی باید ناظر بر توانایی های کاندیداهای مجلس دهم برای پیگیری مطالبات مردم و بخش خصوصی و احیای اقتصاد در دوران پساتحریم باشند. ترکیب نهایی مجلس به هر صورتی که شکل بگیرد باید دولت را در اجرای برجام و برنامه های اقتصادی پسابرجام کمک کند. این مهم به معنی عدم بازخواست پذیری دولت نیست اما مجلسی که در این مسیر سنگ اندازی کند مجلسی جناحی است و ناظر به منافع ملت نخواهد بود. 

پیشتر برخی از انتظارات فعالان اقتصادی را در مقاله انتخابات؛ ایران معتد، ایران مقتدر تشریح کردیم.  رئیس پارلمان بخش خصوصی برخی از شایستگی های نمایندگان مطلوب برای توجه به اصلی ترین مسئله کشور یعنی اقتصاد را نام برد.

محسن جلال پور معتقد است افراد شایسته که با مسائل اقتصادی بیگانه نباشند و دغدغه توسعه کشور را داشته باشند به مجلس راه یابند. وی همچنین بر اتخاذ یک استراتژی مشترک برای مسائل اقتصادی از سوی جناح های مختلف تأکید کرد. وی همچنین تأکید کرد: مردم عزیز باید مطالبه کننده اصلی بهبود وضع اقتصادی باشند و باید بدانند تغییر این وضع ، در گروی انتخاب آگاهانه و عاقلانه نمایندگان مجلس آینده  است. جلال پور در مناسبتی دیگر گفت: مبارزه با فساد، رقابتی کردن بازار، اصلاح نظام یارانه ای، رفع قوانین مزاحم، اصلاح نظام تعرفه ای، اصلاح نظام مالیاتی و ارتقای شاخص فضای کسب و کار را از اولویت هایی عنوان کرد که در اقتصاد کشور باید در دستور کار قرار گیرد. وی با تاکید بر اینکه مسایل اقتصادی باید در مجلس آینده به عنوان اولویت اصلی دیده شود، گفت: دو معضل اقتصاد و محیط زیست از مهم ترین مسایل پیش روی کشور است.

از دیدگاه پدرام سلطانی، نائب‌رییس اتاق ایران رابطه مجلس با اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی از مجلس هفتم به بعد روندی رو به رشد داشته و تا مجلس نهم این رابطه به مراتب بهتر شده‌است. او می‌گوید:‌ در واقع 80 درصد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی فارغ از جناح سیاسی که هر نماینده به آن تعلق دارد،  نگاه مثبتی و سازنده‌ای به بخش خصوصی اقتصاد دارند و از این منظر شرایط رضایت بخشی ایجاد شده‌است. البته در این بین، رویکردهایی در مجلس وجود دارد که به برخی از آن‌ها نقدهایی وارد است و فعالان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی در اصلاح این رویکردها مصمم هستند و تلاش می‌کنند.  براساس صحبت‌های سلطانی، نمایندگان مجلس در توزیع منابع مالی و بودجه‌ای، نگاه منطقه‌ای و استانی داشتند و این نگاه باعث از بین رفتن منابع عمومی شده، به این شکل که به دلیل فشار نمایندگان در ادوار گذشته به دولت برای تخصیص اعتبار به پروژه‌هایی در منطقه‌شان که هیچ توجیحی نداشته، امروز شاهد نیمه‌کار ماندن طرح های بسیاری در شهر ها و استان‌ها هستیم. او همچنین ادامه می‌دهد:  از سوی دیگر برخی نگرانی‌های غلط به نمایندگان مجلس منتقل شده و به تصویب قوانینی منجر  شده که صعوبت در محیط کسب‌و‌کار را بالا برده. از جمله این قوانین، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که واقعا کار را سخت کرده یا طرحی به نام بانکداری اسلامی که در مجلس اعلام وصول شده اما نگاهش به موضع بانکداری بسیار نظری است و در عمل، امکان تحقق ندارد و نظام بانکی مارا قفل می‌کند.

در همین زمینه فریدون فرقانی رئیس اتاق بازرگانی شیراز و یکی از چهره‌های سرشناس بخش خصوصی، حمیدرضا صالحی دبیرکل کنفدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته به ایران، حسین سلاح‌ورزی رئیس اتاق خرم‌آباد و شماری از فعالان صنعت و بازرگانی در گفت‌وگو با فرصت امروز تاکید کردند: بخش خصوصی امیدوار است اندیشه حاکم بر کلیت مجلس دهم، آن اندیشه‌ای باشد که راه را برای رسیدن به برجام هموار کرده و از آن حفاظت می‌کند.

به گزارش روزنامه ایران، امرالله امینی، استاد دانشگاه در این زمینه می گوید: نماینده انتخابی باید فهم اقتصادی داشته باشد و تحت تأثیر گروه و افراد خاص نباشد و از سویی یکی از مبارزان فساد و رانت باشد.لذا افرادی که خواهان شفافیت اقتصادی هستند و معتقدند که کشور نیازمند توسعه واقعی و پایدار است باید به مجلس راه پیدا کنند.مجلس شورای اسلامی یکی از بخش‌های اثرگذار و تصمیم گیر در عرصه‌های مختلف و بخصوص اقتصاد است لذا مردم نباید برای افرادی که صحبت و عمل آنها با یکدیگر فرق می‌کند فرصت پیروزی بدهند. امیدواریم در این مرحله جدید که در دوران پساتحریم است افرادی به مجلس راه پیدا کنند که از همه فسادها و رانت‌ها دور باشند و با دیدگاه جدید قصد خدمت داشته باشند.

میثم موسایی، استاد دانشگاه معتقد است: در حوزه اقتصاد، کشور با مشکلات عظیمی روبه رو است و نیاز به مجلس نخبه داریم تا به کمک دولت بیاید. کمک، همراهی و همدلی مجلس برای حل درست، تصمیم‌گیری به موقع و اقدام سریع برای حل معضلات اقتصادی لازم است. موضوع مهم این است که هر چه مشارکت مردم بالاتر باشد و نمایندگانی انتخاب شوند که دیدگاه اقتصادی مبتنی بر دیدگاه‌های علمی داشته باشند و نمایندگانی انتخاب شوند که بتوانند در مواقع لزوم تصمیم درست بگیرند قدرت مجلس بیشتر می‌شود و مجلس قوی و همراه دولت یعنی پیشبرد سریع‌تر برنامه‌ها.

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران می گوید: نمایندگانی که قرار است در مجلس حضور پیدا کنند باید از نظرات متخصصان نهادها و تشکل‌ها مشورت بگیرند و استفاده کنند.در هیچ کجای دنیا این‌گونه نیست که نمایندگان مجلس در تمام بخش‌ها بخصوص حوزه اقتصاد تخصص داشته باشند بدین جهت از تفکرات بخش خصوصی در مورد مسائل متعدد بهره می‌برند.

وحید شقاقی، استاد دانشگاه خوارزمی معتقد است: انتخابات پیش رو از 2 جنبه مهم است نخست اینکه در پسابرجام حضور بالا یعنی حضور بیشتر فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران در عرصه اقتصاد و حل سریعتر مشکلات اقتصادی از سوی دولت. از طرف دیگر برای برطرف کردن چالش‌های شدید اقتصادی مانند بیکاری، معضلات زیست محیطی، بحران آب و... دولت به مشارکت بالای مردم نیاز دارد.

علی قنبری، استاد دانشگاه می گوید: باید فراموش کنیم که حضور مردم در انتخابات می‌تواند معنا دار باشد و به اصلاحات اقتصادی بینجامد. لذا این انتخابات باید با مشارکت حداکثری رقم بخورد تا مشکلات اقتصاد کشور حل شود. در غیر این صورت حتی برجام هم کارساز نخواهد بود. همواره طبیعت مجلس متشکل از احزاب و افکار مختلف در طیف‌های متفاوت بوده اما آنچه مهم است غالب شدن تفکر سازنده بر این نهاد است تا اقتصاد کشور پس از مدت‌ها با حمایت نمایندگان مردم جان تازه‌ای بگیرد.

سعید شیرکوند، استاد دانشگاه تهران معتقد است: مردم باید رأی دهند تا این بار شاکله حاکم بر مجلس طیفی از خردورزان و افراد عقلایی باشد؛ افرادی که بتوانند اتاق‌های فکر فعال تشکیل دهند و با تقویت مرکز پژوهش‌های مجلس، همدل دولت در تصمیم‌گیری‌های مهم شوند. طرح مسائل غیرمرتبط، غیرحرفه‌ای و غیرکارشناسانه آن هم در شرایطی که دنیا به ایران سلام کرده است مانع تراشی در مسیر بهبود اقتصاد است. مردم با حضور در انتخابات پیش رو می‌توانند به جهان نشان دهند که در ایران وفاق ملی وجود دارد و مردم در برنامه‌های اقتصادی پشتیبان دولت هستند.

مرتضی عزتی، استاد دانشگاه تربیت مدرس می گوید: افرادی را باید انتخاب کرد که اولویت‌های اقتصادی دارند، چون اکنون اولویت کشور مسائل اقتصادی است. باید افرادی را انتخاب کرد که اولویت آنها رشد اقتصادی، رفاه، سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال باشد. اما اگر گروه هایی انتخاب شوند که اولویت‌هایی جز این داشته باشند یا افراد و گروه‌هایی تندرو باشند بعید است، چنین انتخاباتی تاثیر مطلوبی بر اقتصاد بگذارد.

به گفته وحید محمودی، اقتصاد دان،  نتیجه انتخابات مجلس بر اقتصاد داخل هم تاثیر می‌گذارد. چون از نگاه او، بخش خصوصی برای حضور در اقتصاد داخل نیازمند ثبات و آرامش است و بخش عمده این ثبات از فضای انتخابات و سیاست نشات می‌گیرد؛ به خصوص اکنون که قرار است برنامه ششم توسعه توسط مجلس بعدی بررسی و تایید شود و فضای اقتصادی پنج ساله آینده را رقم بزند.

موارد فوق تنها بخش کوچکی از اظهار نظرات فعالان اقتصادی در مورد انتظاراتشان از مجلس دهم است. در این میان دو ابتکار تازه نیز قابل توجه بود.  یکی از این ابتکارها مناظره نمایندگان لیست های گروهی و کاندیداهای مستقل دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی شهرستان اصفهان با حضور جمعی از فعالان اقتصادی در اتاق اصفهان بود.  یکی دیگر از ابتکارات جالب اقدام گروه رونق کسب و کار بود که با انتشار بیانیه ای در راستای ایجاد مجلسی پویا، کارآفرین و فعال در حوزه اقتصاد، برای عبور از رکود خواستار لیستی از کاندیداهای ائتلاف مجلس کارآفرین شد. 

امیدواریم همه ما پیش از رأی دادن به کاندیدای مورد نظر خودمان، فارغ از هر گرایش سیاسی به منافع بلند مدت ملی و احیای اقتصاد در دوران پساتحریم بیاندیشیم و با امید به آینده ای بهتر نخستین  مجلس پساتحریم را انتخاب کنیم. 

اتاق بازرگانی و انتخابات مجلس دهم

مجلس و بخش خصوصی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: