به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همکاران محترم و فعالان دلسوز اقتصادی،

بهمن ماه و سی و هفتمین بهار آزادی را در حالی سپری کردیم که ثمرات تلاش های چند سال اخیر فعالان اقتصادی در همدلی و هم زبانی با دولت و مسئولین با ورود به دوران پساتحریم ملموس تر شده است. دو انتخابات مهم پیش روی ماست و برماست که مجلسی شایسته ملت بزرگوار ایران انتخاب کنیم که اولویت های دوران پساتحریم را به خوبی درک کند و با توجه به گشایش های برجام در مسیر بازسازی اقتصادی اقدامات عملی و سازنده تری از دوره های پیش به طهور برساند.

فعالان اقتصادی نیز در این ماه همچنان گذشته در مسیر بسط گفتمان اقتصادی و مشارکت در گفتمان ملی پساتحریم تلاش کردند که در ادامه به نمونه هایی از آن می پردازیم.

در این ماه همایش پساتحریم، فرصت های فراروی بخش خصوصی برگزار شد. در این همایش مسعود نیلی با اعلام اینکه در سال آینده با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و ارتباط با دنیا این امکان وجود دارد که به رشد اقتصادی 6 درصدی دست یابیم افزود: پیش بینی می شود که سال آینده حجم تجارت خارجی حدود 10 درصد افزایش پیدا کند و هزینه های تامین منابع نظام بانکی کاهش یابد. وی اضافه کرد: هرچند سال آینده به لحاظ مالی برای دولت همچنان دشوار است ولی برای فضای عمومی کشور سال خوبی خواهد بود و این فرصتی برای محدود شدن عملکرد دولت است تا بخش خصوصی بتواند ضمن تعامل با دنیا بیشتر فعالیت کند. نیلی گفت: بر اساس بودجه سال 95 دولت می تواند حدود 400 هزار میلیارد ریال از بدهی های خود را به اوراق تبدیل کند و پرداخت بدهی های دولت به پیمانکاران و سیستم بانکی یکی از اصلاحات ساختاری است.

در همین همایش موسی غنی نژاد با انتقاد از کم کاری تشکل های بخش خصوصی گفت: در اواخر دهه 80 خصوصی سازی به صورت گسترده انجام و به بخش غیردولتی واگذار شد، در حالی که بخش غیردولتی به معنای بخش خصوصی نیست و این موضوع گرفتاری بزرگی را ایجاد کرده است. غنی نژاد با انتقاد از قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 که در سال 87 ابلاغ شد افزود: این قانون به هیچ وجه قانون خوبی نبود و تشکل ها هم نسبت به آن اعتراضی نکردند.  وی با بیان اینکه قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار که در سال 90 تصویب شد و قانون مفید و خوبی است که اختیارات زیادی را به تشکل های بخش خصوصی داده است افزود: تشکل ها می توانند مطالبات خود را پیگیری و در افکار عمومی مطرح کنند تا فشاری برای دولت باشد که خواسته های آنها را انجام دهد.

علینقی مشایخی نیز در این همایش با بیان اینکه بخش خصوصی باید نگرش خود را دگرگون کند و دولت نیز تغییر رویه دهد تا بتوان صادرات محور شد گفت: مهندسان، کارآفرینان و متفکران باید کارآفرین و توسعه گرا باشند نه اینکه منتظر بمانند طرحی از سوی دولت معرفی شود. چرا که بخش خصوصی توانمند می تواند اقتصاد کشور را به حرکت دربیاورد و اقتصاد مقاومتی فقط با وفاق ملی محقق می شود.

در ادامه این نشست قائم مقام بانک مرکزی گفت: سیاست های پولی کشور به رشد اقتصادی بی توجه نیست اما اولویت آن مهار تورم است و هرچند رشد اقتصادی در 6 ماه آغاز سال 94 منفی بود اما پیش بینی می شود این وضع در سه ماهه پایانی سال بهبود یابد. اکبر کمیجانی با ابراز امیدواری نسبت به تک رقمی شدن نرخ تورم در سال 95 افزود: گام های مناسبی درباره تنظیم نرخ سود بانکی برداشته شده است. چنانکه بازار بین بانکی در ماه های پایانی سال 93 فعال شد و نرخ سود بانکی از 30 درصد آن زمان، به 27 درصد در مهرماه امسال و 19 تا 20 درصد در شرایط کنونی کاهش یافته است.

در رویدادی دیگر، مسعود نیلی در یازدهمین همایش بین المللی مدیریت پروژه اظهار داشت: توسعه روابط اقتصادی بین المللی در پساتحریم، نیاز اصلی کشور در شرایط کنونی است که فرصت ها و تهدیداتی را به همراه دارد. به گفته این مقام مسئول، ایران از این فرصت بهره مند است تا با درگیر کردن منافع اقتصادی قدرت های منطقه و بین الملل بتواند به توسعه سیاسی و اقتصادی دست یابد. وی تصریح کرد: امروز کشور در یک مقطع حساس و سرنوشت ساز اقتصادی قرار گرفته که اتخاذ تصمیمات سنجیده می تواند مسیر رو به رشدی برای آن ترسیم کرده و کشور را به یک قدرت نوظهور اقتصادی تبدیل ساخت. نیلی افزود: دستیابی به این مهم با تنوع بخشی به تعامل با سایر کشورها و برون گرایی فعال میسر می شود که در ادبیات اقتصاد مقاومتی کشور نیز به روشنی به آن اشاره شده است.

در همین راستا، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی ایران، بر ضرورت مکمل بودن بخش خصوصی و دولتی در پساتحریم تأکید کرد. فریال مستوفی در این زمینه گفت: زمانی که دولت حضور و تلاش بخش خصوصی را در کنار خود برای رشد و توسعه اقتصادی مشاهده می کند، طبیعتا این زمینه افزایش اعتماد دولت به بخش خصوصی را فراهم می سازد تا خصوصی سازی واقعی از طریق این نوع اعتمادسازی ها رخ دهد.

در مناسبتی دیگر، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: اعتماد دولت به بخش خصوصی در حال افزایش است، بنابراین خلاقیت منابع انسانی باید بیشتر از گذشته در اختیار توسعه قرار گیرد. علی ربیعی افزود: امروز در شرایط پساتحریم باید به بحث منابع توجه شود که بخشی از آن منابع نیروی انسانی است و بخش عمده این منابع از کارآفرینی حاصل می شود.

در این ماه معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای مدیران ارشد بانک مرکزی حاضر شد و اشتغال را مهمترین چالش دولت در پساتحریم خواند. اسحاق جهانگیری با بیان اینکه وارد دوران پساتحریم شده ایم، گفت:‌ علاقه مندیم اداره کشور بر مبنای اصول علمی و عقلانی انجام شود.  وی افزود در دوران پساتحریم نیازمند سیاستی جدی برای اداره کشور هستیم.  وی به انتظارات مردم از دولت در این دوران اشاره کرد و تأکید کرد باید حتما سرمایه گذاری ها در کشور با هدف صادرات باشد لذا بانک مرکزی مسئولیت اصلی را در دوران پساتحریم بر عهده دارد.

در همین نشست، رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: یکسان سازی نرخ ارز نقش زیادی در ثبات اقتصادی کشور دارد و ابراز امیدواری کرد که بتوانیم به این هدف دست یابیم.  غلامعلی کامیاب در این نشست از الزامات و مفروضات یکسان سازی نرخ ارز گفت.  معاون ارزی بانک مرکزی افزود: آزادسازی منابع ارزی کشور در دوره پسا تحریم، استقرار روابط کارگزاری و  بانکی بین المللی، متنوع سازی منابع ارزی، صادرات محوری، امکان دریافت اعتبارات کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت و وام های مستقیم بانک های توسعه ای، از ضرورت های یکسان سازی موفقت آمیز نرخ ارز است. وی اظهار داشت: برای تامین بخشی از نیازهای ارزی پروژ ه های کشور، بایستی از منابع سرمایه گذاران خرد در بازارهای مالی بین المللی استفاده شود. کامیاب در خصوص زیر پروژه های مهم یکسان سازی نرخ ارز گفت: پاکسازی حساب های بانک ها، بازنگری و تنظیم مقررات ارزی، مدیریت بازار ارز، فعال کردن بازار بین بانکی ارز، بازنگری سازکار و تسویه ارزی معاملات ریالی، توسعه و تکمیل سامانه های ارزی، آموزش و کوچک سازی بازار قاچاق کالا، از مهم ترین زیر پروژه های یکسان سازی نرخ ارز هستند. وی مکاتبات با کارگزاران و برگزاری جلسات و هم اندیشی آموزشی را از جمله مهمترین فعالیت های بعد از برجام در بخش ارزی بانک مرکزی برشمرد و افزود: برای برقراری روابط بانکی تلاش شده است  از بانک های خارجی همکار استفاده شود، وی همچنین استقبال بانک های خارجی را بسیار خوب ارزیابی کرد.

در همین حال، نایب رئیس اتاق ایران و چین پساتحریم را فرصت گذار از فساد اقتصادی دانست. مجیدرضا حریری گفت: دولت باید از فرصت برجام استفاده کرده و خود را کوچک کند و سپس از نقش خود در اقتصاد بکاهد؛ البته رئیس جمهوری معتقد است تا زمانی که اقتصاد کشور دولتی یا شبه دولتی باشد، سر و سامان نمی گیرد. رئیس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی ادامه داد: نکته ای که همه فراموش می کنند اینکه فضای تحریم فضای غیرشفاف است و فعالیت اقتصادی در شرایط دور زدن تحریم ها فضای ریسک و مستعد تخلف است بنابراین «مبارزه جدی با فساد اقتصادی» می تواند بهترین دستاورد پساتحریم باشد.  وی افزود: مبارزه دو بخش است؛ ابتدا افرادی که در دوران تحریم تخلف کرده اند شناسایی و به حسابشان رسیدگی شود؛ دوم دولت اجازه ندهد فضای فساد دوباره شکل بگیرد. حریری تاکید کرد: معتقدم دولت باید برای ایجاد فضای اقتصاد شفاف، رقابتی و آزاد تلاش کند و این موضوع را به عنوان هدف اولیه خود انتخاب کند تا تبعات مثبت آن در اقتصاد نمایان شود.

در این ماه دکتر محمد تقی حسینی قائم مقام وزیر تعاون در امور بین الملل در بیست و هفتمین جشنواره امتنان و تجلیل از استعدادهای درخشان نیروی کار، کارگر، تلاشگر، گروه کار، واحدهای تولیدی، تعاونی‌های نمونه جامعه تعاون، کار و رفاه استان قم که به مناسبت فرا رسیدن سی و هفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد نیز تأکید کرد: در شرایط پساتحریم برای بهبود فضای کسب و کار باید تلاش کنیم.

وزیر اقتصاد نیز در اوائل ماه به 4 برنامه مهم اقتصاد ایران در پساتحریم اشاره کرد. علی طیب نیا با بیان اینکه کشور نسبت به تکانه های خارجی آسیب پذیر است گفت: کاهش سهم نفت از اقتصاد ایران، مقابله با عارضه دولتی بودن اقتصاد، بهبود محیط کسب و کار و واگذاری بنگاهها به بخش خصوصی از جمله برنامه های دولت در دوران پساتحریم است.

کارآفرینی با تاکید بر بهبود محیط کسب و کار که در اول و دوم اسفندماه برگزار می شود سومین کنفرانس از این دست است و بنا به گفته محمد علی مرادی، دبیر علمی این کنفرانس اولین کنفرانس بین المللی کارآفرینی در سال 1389 با رویکرد آموزش کارآفرینی برگزار شد و محور اصلی برگزاری دومین دوره این کنفرانس نیز بهبود محیط کسب و کار بود و با توجه به اینکه در شرایط جدید پساتحریم به این نتیجه رسیدیم که حتی درصورت رفع تحریم ها، محیط کسب و کار کشور نیازمند بهبود است مجددا در سومین دوره کنفرانس به همین موضوع خواهیم پرداخت. دکتر مرادی افزود: این دوره از کنفرانس بین المللی کارآفرینی در محورهای اصلی تامین مالی کارآفرینانه، مقررات و حقوق مالکیت، سیاست ها و برنامه های دولت، دولت کارآفرین، زیرساختهای فیزیکی، تجاری و خدماتی، هنجارهای فرهنگی و اجتماعی، باز بودن و پویایی بازار، آموزش کارآفرینی، انتقال تحقیق و توسعه، نوآوری و کارآفرینی، کارآفرینی و توسعه منطقه ای، توسعه کارآفرینی در دوران پسا تحریم، ایجاد و رشد کسب و کارهای جدید، کارآفرینی دانش بنیان و همچنین بهره برداری از فرصت های کارآفرینی تدارک یافته است.

جواد اطاعت در گفتگویی با خبرگزاری برنا در خصوص وظیفه دولت در شرایط پساتحریم درباره وضعیت کشور و وظیفه دولت و سایر نهادها در دوره پساتحریم گفت: با برداشته شدن تحریم ها موانع مهمی از پیش پای کشور و ملت ایران برداشته خواهد شد. این امر موجب می شود بستری فراهم شود که دولت باید در این بستر در عرصه های مختلف از قبیل صنعت و اقتصاد تلاش های بسیاری را برای رشد و رونق و افزایش ثروت انجام دهد. و بدین وسیله بیکاری را کاهش دهد. وی تصریح کرد: مهمترین اقدامات دولت در پسا تحریم سرمایه گذاری خارجی در پروژه های تعریف شده در ایران به ویژه نفت، گاز و پتروشیمی، گردشگری، حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی و ساخت راه ها و احداث بنادر جدید است.

جشنواره تولید ملی، افتخار ملی در این ماه دستاورد خوبی داشت. از جمله این دستاوردها تداوم تأکید بر مقررات زدایی بود که از سال گذشته در دستورکار وزارتخانه های کشور قرار گرفته است.  در همین جشنواره رئیس اتاق بازرگانی ایران اصلی‌ترین وظیفه بخش خصوصی در پسابرجام را تعریف صحیح و درست از توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود برای تغییر دیدگاه دولت دانست و عنوان کرد: زمان آن رسیده تا بنگاه‌های اقتصادی با بازسازی و به‌روز کردن خود و تغییر استراتژی در جهت اقتصاد بین‌الملل، زمینه تغییر دیدگاه دولت را فراهم کنند. نخستین توقع بخش خصوصی از حاکمیت ایجاد شرایط روانی مناسب برای سرمایه‌گذاری است. محسن جلال‌پور خاطرنشان کرد: در دوران پسابرجام، اصلی‌ترین وظیفه حاکمیت ایجاد فضایی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود برای تغییری اساسی در پارادایم اقتصادی کشور است.

در همین راستا عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، محمد رجایی باغ سیایی نیز با تأکید بر تسهیل سرمایه گذاری در کشور و حذف هر نوع بروکراسی اداری، گفت: تحقق رشد اقتصادی منوط به افزایش بهره وری، توجه به تولید و همچنین حذف بروکراسی اداری است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این ماه تأکید کرد: توسعه کشور در دوره پساتحریم نیازمند همبستگی ملی و فهم مشترک است.  رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز با اشاره به برجام دو بر اهمیت اقدام ملی تأکید کرد. محمد نهاوندیان گفت: جهت گیری مدیریت کلان اقتصاد کشور متمرکز بر این نکته است که فضای کسب و کار و اقتصاد ایران قابل برنامه ریزی است.  وی افزود: رویکرد دولت در تعامل با بخش خصوصی و تقسیم کار بسیار روشن است و در عین حال دولت یازدهم خود را موظف به بهبود و تقویت کسب و کار می داند و در این زمینه از بخش خصوصی توقع متقابلی دارد. وی افزود: همه باید دست به دست هم دهند و بخش خصوصی و دولت برای تجهیز همه منابع، نگاه جامع و هم افزا داشته باشیم.

در ادامه به برخی از رویدادهای مرتبط با برنامه ریزی و مدیریت پساتحریم در این ماه می پردازیم و امیدواریم همه شما همکاران عزیز در هر بخشی که فعال هستید در مسیر بسط گفتمان اقتصادی و گفتمان ملی پساتحریم بکوشید.

در این ماه، زاهد محمودی، فرماندار شهرستان جلفا بر ضرورت نقش آفرینی تعاونی ها در اقتصاد و صنعت و پویایی آنها در دوران پسا تحریم تاکید کرد. وی افزود: شرایط پس از تحریم ها عرصه را برای فعالیت تعاونی ها در عرصه تولید و اشتغال فراهم می کند و تعاونی باید در چرخه توزیع، تولید و سرمایه گذاری کارآیی داشته باشند.

محمد ابراهیم الهی تبار، معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان گفت: با بهره گیری از شرایط پساتحریم و با نگاه به ظرفیت های درونی و استفاده از ظرفیت های بیرونی، برای بازگشت به بازارهای جهانی باید از این فرصت استفاده کنیم.  وی ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی دولت تدبیر و امید و هدایت های مقام معظم رهبری در قالب اسناد مختلف، در حوزه اقتصاد مقاومتی، طرح تحول نظام سلامت، طرح تحول جمعیتی و سایر موارد بتوانیم از شرایط پساتحریم به نحو مطلوبی استفاده کنیم.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر خارجه تأکید کرد: دانشگاه ها درشرایط پسا تحریم باید زمینه های شکوفایی بیش از بیش علمی کشور را فراهم کنند. عراقچی همچنین گفت: شکوفایی علمی در کنار شکوفایی دیپلماتیک توانست قدرت علمی و نظامی و اقتصادی ما را به منصه ظهور برساند و اکنون در فضای پسابرجام بایستی دانشگاه های ما نیز از این فضا نهایت استفاده را بكنند. ما باید در رشته های هسته ای، پزشکی هسته ای، ایمنی هسته ای حرف اول را در منطقه بزنيم زیرا با توجه به شرایط پسابرجام تحریم های علمی برداشته شده و زمینه رشد وظهور و شکوفایی علمی کشور بیش از بیش مهيا شده است.

وزیر ارتباطات در مراسم افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کار های نوپای فاوا گفت: تقویت پژوهش های فاوا در دوران پساتحریم باید ادامه داشته باشد. محمود واعظی افزود: زمانی که در دوران تحریم به سمت تحقیق، پژوهش و بومی کردن فناوری حرکت کردیم، امروزه در دوره پساتحریم نباید این روند تحریم شود باید به تقویت آن بپردازیم.

معاون آموزشی سازمان فنی و حرفه ای کشور برنامه های این سازمان در پساتحریم را اعلام کرد.  پوراندخت نیرومند گفت: هماهنگی با سازمان های فعال در بخش بین المللی از جمله با وزارتخانه های خارجه، صنعت، سازمان توسعه تجارت، مرکز همکاری های بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای بهره برداری از ظرفیت سرمایه گذران در توسعه و بهسازی آموزش های فنی و حرفه ای، از دیگر اهداف ترسیم شده برای سازمان فنی و حرفه ای در دوران پساتحریم است. وی، همکاری با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور برای بهره برداری از آنها در توسعه کیفی آموزش های فنی و حرفه ای، شناسایی فرصت های همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای با سازمان های بین المللی از طریق نمایندگان سازمان های ملی کشور، توانمندسازی مربیان و مدیران آموزشی سازمان و اعزام به دوره های آموزشی مرتبط با استراتژی ها و سیاست های منابع انسانی، سازمانی و ملی را از دیگر برنامه های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در شرایط پساتحریم برشمرد.

نشست یک روزه ای با هدف هم‌اندیشی و تبادل نظر درباره جنبه‌های بین‌المللی آموزش، پژوهش و فناوری در دوران پسا تحریم برگزار شد، مسؤولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،‌ مقامات ارشد وزارت امور خارجه و همچنین معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، موسسات پژوهشی و پارکهای علم و فناوری شرکت کردند.

مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در یادداشتی با عنوان انقلاب اسلامی، پساتحریم و شکوفایی گردشگری نوشت:  در مقطع پساتحریم فصل شکوفایی گردشگری ایران آغاز شده و افزود: در خاتمه باید گفت برای اولین بار در تاریخ کشورمان تمامی مسئولان نظام، مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم، وزرا و سران قوه مقننه و قضاییه به این نتیجه رسیده اند که باید از حوزه گردشگری که ما از آن به عنوان گنج پنهان یاد می کنیم، استفاده مطلوب تری شود و همان گونه که گفته شد گردشگری می تواند یکی از مهم ترین محورها برای شکوفایی اقتصاد ایران باشد. امید است این نگاه ارزنده، خیلی زود ما را به سرمنزل مقصود برساند و فصلی دیگر از توفیقات و دستاوردهای حاصل از وفاق و همدلی، در تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی ایران ثبت شود.

لازم به ذکر است که روابط عمومی سازمان توسعه تجارت در پایان دی ماه به نقل از معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران نوشت که سهم صادرات خدمات ایران در حوزه گردشگری 8 میلیارد دلار در سال است که در مقایسه با رقم 1500 میلیارد دلار گردش پول در صنعت گردشگری در سطح بین‌المللی یک سهم ناچیز به شمار می رود.  این موضوع در همایش ملی گردشگری ایران در دوران پساتحریم مورد بررسی قرار گرفت.

میزگردی تخصصی با حضور مسئولان و دست اندرکاران اقتصادی و اجرائی استان مرکزی ظرفیت ها و چالش های فراروی زنان بازرگان و کارآفرین این خطه را به نقد و نظر گذاشت.  کانون زنان بازرگان استان مرکزی به عنوان یکی از تشکل های فعال اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی اراک با 36 عضو، هم اینک به عنوان نمونه مجسمی از زنان توانمند در عرصه اقتصادی فعالیت دارد و در دوران پساتحریم با توجه به ضرورت تحکیم بنیان ها و پیوست های اقتصادی و بهبود شرایط کسب و کار می طلبد که باز تعریفی از جایگاه و فعالیت های این بخش صورت پذیرد و با برنامه ای اصولی و حمایت های خاص سهم زنان در اقتصاد مقاومتی و تجارت مستحکم تر شود.  لازم به ذکر است که استفاده از توانایی ها و ظرفیت های زنان در تمام عرصه ها باید مورد توجه قرار بگیرد.

حمید خیری، مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران خیری با اشاره به ضرورت اصلاح الگوی قیمت‌گذاری دارو در دوره پساتحریم، گفت: قیمت‌گذاری واقعی داروها، هم می‌تواند مصرف دارو را کنترل کند و هم بازار قاچاق دارو را محدود سازد. تا زمانی که الگوی قیمت‌گذاری داروها به شکل صحیح آن اصلاح نشود، با قیمت‌گذاری دستوری مواجه خواهیم بود که برخی آفات خود را تا کنون در نظام دارو و درمان کشور به وضوح به نمایش گذاشته و بحث قاچاق دارو نیز متاثر از آن است.

در حالی که  بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی چشم انداز مطلوبی برای کشاورزی در دوران پساتحریم متصور هستند، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی از ضعف زیرساخت های صادراتی در این بخش خبر داد و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز مهمترین چالش پساتحریم را بحران آب دانست و افزود: تاكنون در زمينه ديپلماسي آب هيچ حركت جدي‌ انجام نداده‌ايم و موضوع آب بايد به عنوان مذاكرات اصلي با كشورهاي همسايه مدنظر قرار گيرد. 

اقتصاد سبز یکی دیگر از مباحث مهمی است که در این ماه و پیش از برگزاری نمایشگاه اقتصاد سبز پساتحریم مورد توجه قرار گرفته است. زهرا جواهریان مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است فضای پساتحریم فرصتی برای رشد اقتصاد سبز در ایران است.  مجید فدایی، رییس ستاد برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست نیز با اشاره به تاثیر اجرایی شدن برجام بر محیط زیست، گفت: بخشی از نتایج دوران پساتحریم به فناوری‌های سبز ارتباط پیدا خواهد کرد و انتظار می‌رود در این نمایشگاه و در ماه‌های آینده شاهد حضور و فعالیت شرکت‌های بین‌المللی فناوری‌های زیست محیطی از جمله موارد مربوط به انرژی‌‌های پاک، بازیافت، تصفیه و بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور باشیم. وی با استقبال از فضای پسابرجام بر محیط زیست، درباره تاثیر تحریم بر بخش‌های مختلف اقتصادی ایران از بخش محیط زیست، گفت: عوارض پساتحریم در بسیاری از بخش‌ها از جمله ورود فناوری‌های نوین در عرصه حفاظت از محیط زیست، طبیعت و منابع آب دیده خواهد شد.

بدون شک تداوم همدلی و همفکری فعالان اقتصادی و تعامل سازنده میان بخش خصوصی و دولت و مجلس می تواند راه را برای شکوفایی اقتصادی هموار کند تا همه ما بتوانیم از فرصت های پساتحریم نهایت استفاده را ببریم.

با تشکر

مدیر سایت تاجران

 برای دریافت فایل تصویری اینجا یا روی عکس کلیک کنید

 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: