به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

طی مذاکرات اخیر با مسولین نیروی انتظامی، رئیس جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد این نیرو را ترغیب به مبارزه با قاچاق کالا نمود. مسئولین سیاسی بدون آنکه راهکاری برای توقف ورود کالاهای غیر مجاز به ایران ارائه دهند به کرات مامورین انتظامی را برای عدم رسیدن به این هدف مورد انتقاد قرار داده اند. منافع زیاد حاصل از قاچاق کالا نتیجه مستقیم توجه اندک مسؤلان به قوانین تجاری است.
به نقل از سازمان تجارت جهانی ایران مقام سوم را در جدول نرخ تعرفه های گمرگی برای کشورهای عضو و ناظر دارا میباشد. فقط کشورهای باهاما و جیبوتی دارای نرخهای بالاتری نسبت به ایران می باشند. یکی از نتایج نرخهای بالای گمرکی، قیمت بیشتر اجناس قاچاق است: هر چه هزینه تجارت قانونی بالاتر باشد انگیزه قاچاق هم به همان نسبت بالاترمیرود. بر اساس تخمینهای محافظه کارانه هم اکنون سالیانه حدود 6 میلیارد دلار اجناس قاچاق وارد ایران میشود. آمارهای جدید این رقم را چیزی بین 15 تا 20 میلیارد دلار برآورد می کنند که حدوداً برابر با یک چهارم واردات قانونی کشور است.

با اینکه قاچاق کالا یک مشکل جهانی است بسیاری از کالاهایی که به ایران قاچاق می شوند در سایر نقاط دنیا ارزشی برای قاچاق شدن ندارند. تلفنهای همراه و سایر وسائل الکترونیکی در تمام دنیا قاچاق می شوند ولی قاچاق پوشاک و وسایل برقی خانگی و حتی کفش پدیده خاص کشورهایی مثل ایران است.
قاچاق کالا به تولیدکنندگان داخلی که اغلب تقاضای تعرفه های گمرکی بالاتر را به بهانه حفاظت صنایع ایران از رقبای خارجی را دارند ضرر می زند. ولی تعرفه های بالاتر و قوانین تجاری سختتر فقط مشکل را حادتر میکند. اجناس قاچاق و حتی اجناسی که بصورت قانونی وارد شده اند تهدیدی برای تولید کنندگان داخلی هستند چرا که نرخ تورم بالا و نرخ مجازی بالای تبدیل ارز قدرت رقابت تولیدات ایران را کاهش می دهد. همچنین قوانین چندین ساله مصنوعی محافظت از صنایع داخلی مانع از رقابت تولیدات ما در بازار بین المللی گشته و منافع حاصل از تولیدات بیشتر وصادرات را کاهش داده است.
وقتی که قوانین محافظتی اجرا می گردند متوقف نمودن آنها مشکل است. کاهش تعرفه های گمرکی و قرار دادن صنایع داخلی در معرض رقابتهای خارجی می تواند برخی از شرکتها را در معرض ورشکستگی قرار دهد.  ولی عوارض حفظ  قوانین حاضر همچنان رو به افزایش است. کالاهای قاچاق از درآمد دولت کم کرده و مخارج مبارزه با قاچاق مزید بر علت می شود. تعرفه بالا معمولاً موجب اعتراض همکاران بازرگانی و کاهش قدرت رقابت صادرات در بازارهای بین المللی و کاهش رشد صادرات می شود. اما بزرگترین زیان تعرفه بالا کاهش رشد تولیدات داخلی است. رقابت کمتر می تواند خطر شکست را کمتر کند ولی موفقیت را نیز محدود خواهد نمود. قوانین حفاظتی دخالت دولت در اقتصاد را نیز بیشتر میکند که بخودی خود پیشرفت اقتصادی را کندتر می نماید.
مسلماً نمی توان تعرفه ها را در زمان کوتاهی کاهش داد . برخی از صنایع خصوصی برای رشد هنوز به حفاظت بازرگانی نیاز دارند. علیرغم سعی زیاد نیروی انتظامی اگر تعرفه ها بالا بمانند قاچاق هم روز بروز افزایش خواهد یافت در جو اقتصادی حاضر غیرمنطقی نیست که برای اطمینان از امنیت کاری بدنبال حمایت بیشتر بود. ولی هر قانونی مشکلاتی را نیز بهمراه خواهد داشت.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: