به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

قبلاً در مورد نظرات مردم در خصوص نقدینگی پول صحبت کردیم. این بار توجه مان را به نظرات مردم درخصوص تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی معطوف می کنیم.  تقریبا تمام کسانی که توجه و علاقه ای به مسایل اقتصادی دارند درخصوص شعار امسال چیزی برای گفتن دارند. برخی لفظاً بر حمایت از شعار سال تأکید کرده اند و برخی دیگر چون صفدر رحمت آبادی معاون پارلمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت رشد ۸ درصدی اقتصاد با حمایت از تولید داخلی را بدون نیاز به ارائه هر گونه طرح و برنامه ای مسلم می داند. در میان گروهی نیز هستند که روش و برخورد سازنده تری را در پیش گرفته اند و آن مشخص نمودن موارد قابل بهبودی است که باعث رونق و شکوفایی تولیدات داخلی میگردند. بسیاری متوجه اهمیت مطرح ساختن مشکلات ناشی از قانون هدفمندی یارانه ها همچون تضمین در اختصاص 20 تا 30 درصد از در آمد ناشی از این قانون برای حمایت از بخش تولیدی میباشند. در میان افرادی که بر روش فوق تأیید دارند میتوان به چهره هایی همچون مهرداد بذرپاش معاون سابق رییس جمهور و پدرام سلطانی عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و لاله افتخاری نماینده مجلس اشاره نمود.  برخی نسبت به تأکید بر ایجاد محدودیتهای وارداتی هشدار داده و گفته اند که این محدودیتها میتواند بر تولیدات داخلی  که وابسته به واردات مواد اولیه میباشند اثر سوء گذاشته و باعث ضرر و زیان گردد.

محسن جلال پور عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران گفت: اعتقاد ما مبنی بر حمایت از تولید محدودیت کامل واردات نیست، بلکه حمایت از تولید باید به گونه‌ای باشد که رقابت‌پذیری آن حفظ شود. حمید حسینی ،عضو اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن تهران نیز بر این مسئله تاکید نموده است. حتی آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مسئله مربوط به ایجاد نکردن محدودیتهای تجاری شدید را مورد تاکید قرار داده اند و خاطرنشان ساختند که سرمایه گذاریهای خارجی و روابط مناسب با کشورهای همسایه میتواند در بوجود آوردن اشتغال در ایران کمک نماید. 
نقش دولت در پشتیبانی از تولید داخلی نیز مطرح است، مصباحی مقدم دبیر هیأت توسعه اقتصادی مجلس گفت: مجلس و رئیس جمهور باید با هم کار کنند تا بتوانند مشکلات اقتصادی کشور را اعلام کنند، سرمایه گذاران نیازمند یک محیط اقتصادی و سیاسی ثابت میباشند و برای رسیدن به این هدف تغییر روش و برخورد بجای دولت لازم و واجب میباشد و اگر تصمیمات عاقلانه و رفتار صحیح در دولت حاکم گردد این خود باعث تغییر رویه میشود و همکاری بین دولت و مجلس زمینه لازم را برای حمایت از تولیدات داخلی فراهم مینماید.
تعدادی از تحلیلگران اقتصادی همچون مهران دبیرسپهری تحلیل جامعی را در رابطه با مشکلاتی که بخش تولید با آن روبرو میباشد ارائه نموده اند. پس از بررسی مشکلات و مسائل عدیده ای که توسط افراد مختلف شناسایی شده اند، میتوان گفت که کمبود راه حل برای حل مشکلات موجود و پشتیبانی از تولیدات داخلی وجود ندارد بطور مثال:
- حجت الاسلام مهدی رجائی عضو انجمن اسلامی حوزه ایجاد خلاقیت و نو آوری، تک نرخی کردن سود بانکی (نرخ معقولانه سود بانکی) و اصلاح نظام مالیاتی را از جمله مهمترین عوامل در حمایت از تولید داخلی دانست.
- بهادر کاظمی معاون سازمان ملی استاندارد بر ارتقا کیفیت تولیدات داخلی و تضمین بر آورده سازی انتظارات استانداردهای بین المللی را تاکید دارد.
- مهدی غضنفری وزیر صنعت معدن و تجارت بر نیاز به سازمانهای فرهنگی که درترویج و اشائه فرهنگ ارزش بخشی به کالاهای ایرانی فعال می باشند تأکید نمود.
- رحمت الله پور موسی رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار خراسان رضوی و گشواد منشی زاده کارشناس روابط کار بر نقش نیروی کار در پشتیبانی از تولید داخلی تأکید نمودند. پور موسی به امنیت شغلی و اضافه نمودن بر دستمزدها اشاره نمود در حالیکه منشی زاده خواستار حمایت دولت از واحدهای تولیدی  و جلوگیری از تعطیلی آنها شد.
- محمد مهدی راسخ دبیر کل اتاق تهران بر نیاز به بهبود فضای کسب و کار بصورتی که شکوفایی تولید داخلی را به ارمغان بیاورد اشاره نمود.

گام بعدی در حمایت واقعی از تولید ملی تمرکز و توجه و حمایت از اصلاحات و موادی اولیه ای است که تولیدات داخلی نیازمند آنها می باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

چرا حاکمیت اعتراض‌های خیابانی را جدی نمی‌گیرد؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: