به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دکتر روحانی در ضیافت افطار با اصحاب رسانه و مطبوعات گفت: هدف ایران نیز این است كه بتواند مسیر و راه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را ادامه دهد و تحریم های ظالمانه را بردارد و به نظر من اگر زیاده‌خواهی نباشد، مذاكرات می‌تواند پایانی برد – برد داشته باشد. رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینكه اگر در مذاكرات این هفته و یا هفته آینده بتوانیم به توافق و تفاهم برسیم، معنایش كنار گذاشتن اقتصاد مقاومتی در ایران نیست، اظهار داشت: مسیر اقتصاد مقاومتی را با همه توان و تلاش ادامه خواهیم داد، چرا كه این مسیر به نفع كشور است و راهی است كه می‌تواند قدرت ملی ما را افزایش دهد، اقتصاد مقاومتی، فرهنگ استقامتی و تعامل سازنده با جهان اگر در كنار هم قرار گیرد باعث می‌شود تا از مشكلات پیش‌رو به سرعت عبور كنیم. رئیس جمهوری تأکید کرد: دولت از ماه ها قبل برای نحوه استفاده مطلوبتر از امکاناتی که پس از دوره تحریم فراهم خواهد شد، برنامه ریزی کرده است.

بر کسی پوشیده نیست که تغییر رویکرد در سیاست خارجی به منظور رفع تحریم ها در صدر مطالبات اکثریت مردم در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری بود. اراده سیاسی نظام نیز در پاسخ به این مطالبه به حق مردم بر تعامل سازنده با جهان و رفع مناقشه اتمی استوار شد.  نتیجه این تغییر رویکرد در دوسال اخیر کاملا مشهود است اما هنوز توافق نهایی نشده و تحریم ها نیز برچیده نشده است.  در این مقطع نگرانی هایی نیز در میان برخی از جناح ها وجود دارد که از منظر خود آنها توجیه پذیر است.  در عین حال مطالبه اکثریت مردم بهبود وضع اقتصادی و رفاهی است و این بدون رفع تحریم ها میسر نخواهد شد.  لزومی ندارد که ما بین گزینه های مقاومت و رشد تصمیمی احساسی بگیریم.  اگر مقاومت کردیم برای این بود که بتوانیم از موضع قدرت و در شرایطی که احترام متقابل برقرار است مذاکره کنیم نه اینکه مقاوت کنیم چون مقاومت خوب است!

حال که در چند قدمی توافق نهایی و باز شدن دروازه های دوران پساتحریم هستیم، وفاق و انسجام ملی و یا به تعبیر مقام معظم رهبری همدلی و همزبانی شرط لازم است تا بتوانیم از این دستاورد تاریخی ملت بزرگ ایران حراست کنیم.  حمایت همه جانبه از تیم دیپلماسی بسیار حیاتی است. خوشبختانه بسیاری از دلسوزان نظام و این مرز و بوم منویات قلبی خود را بروز می کنند و این موجب خوشنودی و مسرت است.

امامان جمعه سراسر کشور در خطبه های نماز جمعه با استناد به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب گفتند: مذاکره کنندگان هسته ای مورد اعتماد رهبری و افرادی امین، غیور، شجاع و متدین هستند و وظیفه همگان حمایت از این تیم است. فصل الخطاب بودن بیانات رهبر معظم انقلاب، خواسته ملت ایران مبنی بر توافق عزتمندانه در مذاکرات، رعایت شدن خطوط قرمز نظام از سوی تیم مذاکره کننده و قابل تقدیر بودن تلاش های تیم هسته ای از دیگر مواردی بود که امامان جمعه کشور بر آن تاکید کردند.

جمعی از انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در بیانیه ای مشترک از سیاست‌های دولت حسن روحانی در مذاکرات هسته ای حمایت کردند.  در بخش پایانی بیانیه آنها آمده: در این روزها و ساعات نفسگیر که سربازان دیپلماسی کشور در میدان نبرد مشغول مجاهدت برای رفع تحریم‌ها هستند. تمام گروه های سیاسی و اجتماعی و مسئولان و فعالان سیاسی و مدنی را به هم صدایی و حمایت از دیپلماسی دولت منتخب ملت فرا می خوانیم.

فعالان اقتصادی، اصناف، اتحادیه ها  و تشکل های وابسته به اتاق های بازرگانی نیز باید در این مسیر با صدایی رساتر حمایت خود را از تیم دیپلماسی بیان کنند.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: