به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روزی نیست که فعالان و کارشناسان اقتصادی از لزوم برنامه ریزی و آمادگی برای دوران پساتحریم سخنی نگویند. امیدواری ها به لغو تحریم ها در صورت دستیابی به توافق جامع هسته ای هر روز بیشتر می شود و این مهم افق های تازه ای فراروی فعالان اقتصادی قرار می دهد. جذب سرمایه گذاری خارجی و تسهیل تجارت بین المللی از ارمغان های این دوران خواهد بود اما بسیاری از همین کارشناسان نیز نسبت به مخاطرات عدم آمادگی و نبود برنامه ریزی جامع از سوی دولت برای دوران پساتحریم هشدار می دهند.

اقتصاد کشور و فعالیت فعالان اقتصادی ایرانی در عرصه بین المللی در طول دهه های گذشته و به واسطه افزایش شدت و جدیت تحریم ها به مرور متحول شده است. هر چند این فعالیت ها هیچگاه به صفر نرسید اما به واسطه بروز اقتصاد غیر رسمی و ترویج فرهنگ دور زدن تحریم ها فاصله ما با اقتصاد جهانی و آداب و اصول تجارت بین المللی زیاد شده است.

دوران پساتحریم به نوعی یک دوران تازه برای اقتصاد کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.  دورانی که تولید و تجارت و کسب و کار چه در عرصه بین المللی و چه در داخل کشور تابع تحریم ها نخواهد بود. بنابر این علاوه بر برنامه ریزی همه جانبه برای استفاده بهینه از فرصت های این دوران، فعالان اقتصادی باید خود را برای تولید و تجارت و بازرگانی آنچنان که در جهان امروز صورت می گیرد محیا کنند. خلاء بزرگ پساتحریم به نوعی می تواند عدم آشنایی کافی ما با آداب دنیای اقتصاد و تجارت پیرامونمان باشد. 

اخیرا، نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه نگران دوران پس از تحریم هستیم، گفت: در چند سال گذشته به دلیل مسایل سیاسی، فاصله ای بین ما و مراجع بین الملل پیش آمد که باید پس از رفع تحریم ها بسرعت این فاصله ها پر شوند. پیروزبخت افزود: از هر نظر آمادگی ورود به عرصه بین المللی وجود دارد اما پس از تحریم ها باید یکسری فعالیت های جدیدی شکل گیرد تا بتوانیم عقب ماندگی های گذشته جبران شود. وی با بیان آنکه هم اکنون بین مقررات و موازین داخلی با عرصه بین المللی فاصله زیادی وجود دارد، اظهار داشت: پس از دوران تحریم تنها نباید به درون مرزهای کشور توجه کنیم بلکه باید بتوانیم با تدابیر مناسب وارد عرصه های بین الملل شویم.

رئیس پیشین اتاق بازرگانی تهران، یحیی آل اسحاق نیز اشاره کرده است: تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی سبب شده تا تجار ما به سبب قطع ارتباط‌ با برخی کشورهای مهم دنیا، به مدت سه سال از آداب و رسوم تجارت دور مانده و نتوانند خود را با علم روز دنیا که هر سال تغییراتی جدی به خود می‌بیند هماهنگ کنند. از این رو به نظر می‌رسد اگر توافقی بین ایران و گروه 1+5  صورت بگیرد بهتر است فعالان اقتصادی کشور خود را برای به روز رسانی آمار و اطلاعاتشان آماده کنند و آدابی که سه سال از آن دور بودند را بیاموزند.  

در این مسیر شد و آمدهای هیأت های بازرگانی و تجاری و حضور فعالان اقتصادی در کنفرانس های بین المللی می تواند فرصت مغتنمی برای به روزرسانی اطلاعات ما از چگونگی انجام بیزنس در جهان باشد اما در عین حال لازم است موسسات و نهادهای وابسته به تجارت و بازرگانی از جمله اتاق های بازرگانی در مسیر آموزش و انتقال تجارب به فعالان اقتصادی در مسیر پیوند زدن اقتصاد با فضای بین المللی قدم های جدی تری بردارند. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: