به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همکاران گرامی و فعالان دلسوز اقتصادی،

اردیبهشت ماه را در شرایطی پشت سر گذاشتیم که حجم مباحث در خصوص برنامه ریزی و مدیریت بهینه دوران پساتحریم گسترش و تنوع چشمگیری را شاهد بود. بیم ها و امیدهای دوران پساتحریم برای صنایع و اصناف و کسب و کارهای مختلف بیش از پیش مورد تبادل نظر قرار گرفته است که این خود جای امیدواری دارد.

امیدواریم همچنان که تدوین توافق نهایی با موفقیت پیش می رود این مباحثات بتواند سیاست گذاران را در اتخاذ سیاست های بهینه برای بهره برداری حداکثری از فرصت های دوران پساتحریم یاری دهد.

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم غرب استان تهران با بیان این که دولت تدبیر و امید با تیم مذاکراتی قوی در صحنه جهانی هر روز گام‌های جدیدی را برای احقاق حقوق ملت ایران برداشته و برخواهد داشت، تصریح کرد: با وجود اقلیت بسیار کوچکی که بلندگوهای بزرگ را از دیگران به عاریت گرفته است، اکثریت قاطع ملت پشتیبان مسیر صلح، آشتی و تعامل سازنده با جهان هستند و ما مسیرمان را با حمایت مردم و هدایت‌های مقام معظم رهبری مثل ماه‌های گذشته، قدرتمندانه به پیش خواهیم برد.

رییس جمهوری در هشتمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران تصریح کرد: باید با ابزار سیاسی و دیپلماسی سرزمین اقتصادی کشور را که به ناروا اشغال شده آزاد کنیم و سرزمین فروش نفت که عفلقیان اشغال نموده‌اند، آزاد شود؛ باید خرمشهر نفت و اقتصادمان را آزاد کنیم و فعالیت بانکها و روابط بانکی کشور را نیز از اشغال عفلقیان جدید آزاد کنیم و همانگونه که سرداران نظامی خرمشهر را در خرداد ۶۱ آزاد کردند سرداران سیاسی ما خرمشهرهای جدید را آزاد خواهند کرد.

دوران پساتحریم می تواند دوران طلایی بخش خصوصی باشد و چنانچه بسیاری از کارشناسان از جمله محسن رنانی اشاره کرده اند: همان‌گونه که در زمان دفاع مقدس تمام هیئت دولت و مقامات گوش به فرمان فرماندهان نظامی در تامین و تجهیز جبهه‌ها بودند، در شرایط کنونی نیز که جبهه اصلی ما اقتصادی است باید همه مسئولین و همه بخش‌های کشور گوش به فرمان فرماندهان اقتصادی کشور باشند و اقداماتی که موجب تضعیف سیاست‌های اقتصادی می‌شود را پرهیز کنند.

فراز جبلی که تحولات اتاق بازرگانی را از نزدیک دنبال می کند در مقاله ای تأکید کرده است: اتاق بازرگانی ایران یکی از مهمترین نهادها برای ارتباطات خارج از کشور در دوران پساتحریم است.

برگزاری سمینارهای تخصصی در حوزه سیاست گذاری های پولی و مالی و نشست های متعدد امیدوار کننده است. تخصصی شدن شبکه های صدا و سیما و سراسری شدن شبکه پنج و تبدیل آن به شبکه اقتصاد فرصت مغتنمی است تا هر چه بیشتر در مسیر بسط گفتمان اقتصادی گام برداریم.

اظهارات کارشناسان در خصوص دوران پساتحریم بسیار گسترده و متنوع است اما علی ترکمان دینی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در مقاله ای که در گسترش صمت منتشر شده به خوبی این وضعیت را در یک نگاه کلی ترسیم کرده است. وی در این مقاله که با عنوان بهبودشاخص های اقتصادی در پساتحریم می نویسد: گشایش در سیاست خارجی و پرونده هسته‌ای موجب مهارشدن انتظارات تورمی در جامعه است، هرچند شاید به سرعت گشایش‌های اساسی نشود، اما به نظر می‌رسد که این دور مذاکرات تا حدود زیادی شاخص‌های اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با بیانیه هسته‌ای لوزان و تعیین چارچوب توافق جامع، در بخش‌های مختلف اقتصادی گشایش‌هایی خواهد شد که می‌توان با سرمایه‌گذاری بلندمدت، ظرفیت‌های جذب بیشتری ایجاد کرد تا ظرفیت‌های تولیدی مولد را در حداقل زمان و با کیفیت مناسب به‌دست آورد. اگر صادرات ما افزایش پیدا کند، عرضه نفت از محل صادرات بیشتر می‌شود و با بهبود رابطه ایران با دنیا، اوپک تولید خود را با هدف افزایش قیمت کاهش خواهد داد. اگر قیمت نفت و گاز با افزایش همراه و درآمدهای ارزی کاهش‌یافته جبران شود، می‌توان نرخ ارز را حول و حوش نرخی شناور برای ۳ تا ۴ سال مدیریت کرد. بازار دارایی‌های نقدپذیر یعنی ارز و طلا اگر در مقایسه با سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاری تا حد زیادی از دست بدهد و چنانچه روندی که شروع شده، ادامه پیدا کند، این دو بازار تقریبا در همان موقعیت سال‌های ۸۰ تا ۸۸ قرار می‌گیرند. وقتی این برداشت عمومی وجود داشته باشد، سرمایه‌گذاری سفته‌بازی‌هایی که روی ارز و طلا وجود داشت، کاهش پیدا می‌کند و این بازارها از ثبات بیشتری برخوردار خواهند شد. با این رخداد، بخشی از نقدینگی که در این بازارها وجود داشت، تغییر جهت داده و روانه بازارهای دیگر مانند بورس و سرمایه‌گذاری می‌شود و شاخص قیمت سهام افزایش پیدا می‌کند همان‌طور که در چند روز اخیر بازار سرمایه روند افزایشی داشت. البته این انتظار وجود دارد که با رفع تحریم‌ها شرایط تولید در بخش واقعی اقتصاد بهبود یافته و بازدهی بنگاه‌های تولیدی افزایش یابد و سودی که به سهام تعلق می‌گیرد نیز بیشتر و قیمت سهام ثانویه افزایش یابد. بخشی از نقدینگی جامعه نیز جذب بازار مستغلات و مسکن شده و خرید و فروش مسکن به‌تدریج با رونق همراه خواهد شد و می‌توانیم شاهد افزایش قیمت ۱۵درصدی در چند ماه آینده در این بازار باشیم. پیش‌بینی می‌شود سود تسهیلات بانکی کاهش پیدا کند و با توجه به کاهش نرخ تورم، انتظار می‌رود سود سپرده‌های بانکی نیز روند کاهشی به خود بگیرد هرچند مدیران بانک‌ها برای حفظ سپرده‌ها به‌راحتی تن به اجرای چنین سیاستی نخواهند داد. به نظر می‌رسد، در این زمینه چالشی بین شبکه بانکی و بانک مرکزی ایجاد شود، چراکه بانک مرکزی برای تحریک سرمایه‌گذاری، دنبال این است که سود تسهیلات را متناسب با نرخ تورم کاهش دهد و شبکه بانکی نیز برای حفظ مشتریان خود مقاومت خواهد کرد. اما در صورتی که کاهش نرخ تورم ادامه‌دار باشد و تا دو سال آینده به حول و حوش ۱۰درصد یا زیر ۱۰درصد برسد به نحوی که سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر نیز به خاطر کاهش تورم، بازدهی بالایی نداشته باشد، به‌طور طبیعی شبکه بانکی برای کاهش نرخ سود بانکی و نرخ سود تسهیلات رغبت نشان خواهد داد اما به نظر می‌رسد در شرایط فعلی شبکه بانکی تن به این ریسک ندهد.

همکاران تاجران نیز در این ماه کوشیدند تا در مسیر بسط گفتمان اقتصادی مقالاتی ارائه کنند که البته به سبب طراحی جدید سایت و دغدغه های فنی موفق به انتشار همه آنها نشدیم.  با تشکر از اینکه با ما در این وضعیت انتقالی صبر پیشه کردید سپاسگزارم.  نظرات شما را نیز در خصوص طرح جدید سایت دریافت کرده ایم و سعس خواهیم کرد در حد مقدور آنها را در مسیر بهبود کاربری سایت اعمال کنیم.

در این خبرنامه در مقاله از آقای مرادپور را تقدیم می کنیم با عنوان همه با هم، #پساتحریم و فسادسنجی حضور نظامیان در اقتصاد که این بار وضعیت چین را مورد بررسی قرار داده است.

مقاله دیگری که در این خبرنامه تقدیم شده به اهمیت توجه احزاب سیاسی به مقوله اقتصاد اختصاص دارد. آقای علیزاده در این مقاله تأکید دارند که احزاب باید راهکارهای اقتصادی ارائه کنند. در این مقاله با نظرات آقایان غنی نژاد، فرهنگی و لیلاز نیز در این زمینه آشنا خواهید شد.

 با تشکر

مدیر سایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: