به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همه چیز به روابط دیپلماتیک باز می‌گردد

آنچه در برخی از رسانه ها به عنوان "مهمترین رویداد نفتی کشور" بازتاب یافت، بیستمین نمایشگاه صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بود.  هر چند این نمایشگاه "با مشارکت بیش از هزار و ٢٠٠ شرکت داخلی و ٦٠٠ شرکت خارجی از ٢٩ کشور از جمله، ایتالیا ، انگلستان ، آلمان ، روسیه ، فرانسه ، کره جنوبی ، کانادا ، چین ، امارات متحده عربی ، هند در فضایی به وسعت ٥٠ هزار متر مربع در نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید" اما هنوز خبری از غول های نفتی در آن نبود و حتی بسیاری از شرکت های حاضر در حد واندازه خود در این نمایشگاه حضور پیدا نکرده بودند.  یکی از مدیران شرکت TIB آلمان که در زمینه خطوط لوله فعال است به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: 10 سال است که در بازار ایران فعال هستیم و شرایط بد گذشته باعث شد تا عقب نشینی کنیم. هم‌اکنون شرایط بسیار خوب است و منتظریم تا این وضعیت باز هم بهتر شود. برنامه ما برای آینده بازار ایران تجارت‌های کوچک است ولی باز هم همه چیز به روابط دیپلماتیک باز می‌گردد.

بانک ها بنگاه اقتصادی شده اند

سید حسین سلیمی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و از اعضای هیات مدیره بانک خاورمیانه، معتقد است که برخی از بانک‌ها مقوله احتیاط که به اعتقاد وی یکی از شاخص‌های بانکداری است، را رعایت نکردند و ورود آنها به عرصه بنگاه‌داری آسیب جدی به این بخش وارد کرد. وی در گفت‌و‌گو با سایت خبری اتاق تهران، با اشاره به مصوبه بانک مرکزی مبنی بر کاهش 30 درصدی بنگاه‌داری بانک‌ها طی یک بازه زمانی مشخص، خاطرنشان کرد که اگرچه این سند دستوری تاحدودی مانع پیشروی بانک‌ها در عرصه بنگاه‌داری شده است اما با توجه به رکودی که طی چند سال اخیر بر اقتصاد و صنعت کشور حاکم شده، عمده دغدغه بنگاه‌های تولیدی تامین نقدینگی برای ادامه فعالیت خود است. به گفته آقای سلیمی، بانک مرکزی برای رفع این مشکل بخشنامه ای را صادر کرد که طی آن بانک‌ها موظف شدند به بنگاه‌های تولیدی متقاضی تسهیلات که شرایط و امکانات تسویه بدهی معوق و نیز پرداخت تسهیلات را با هم دارند، گشایش‌هایی صورت دهد اما تشخیص توانمندی مالی واحدهای تولیدی عملا به بانک‌ها واگذار شده است که این موضوع تا حدودی بخشنامه بانک مرکزی را بی‌اثر کرده‌است.  وی به قانون خروج از رکود که به تازگی از کانال شورای نگهبان عبور کرده و به زودی ابلاغ خواهد شد اشاره کرد و افزود: این قانون که نتیجه لایحه رفع موانع تولید است و از سوی اتاق بازرگانی به دولت و مجلس ارائه شد، می‌تواند گره بسیاری از مشکلات اقتصادی از جمله حوزه مالی و نقدینگی واحدهای تولیدی را حل کند. عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه در پایان اظهار کرد که تمام گشایش‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای اقتصاد و حوزه صنعت کشور در انتظار توافق احتمالی هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 است و واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی کسب‌و‌کار خود را کند کرده‌اند و منتظر اتفاقات ماه‌های آینده هستند.

ضرورت ورود بانک‌های خارجی

پویا جبل عاملی در مقاله ای بر ضرورت ورود بانک های خارجی تأکید کرد. بانک‌های خارجی به‌خصوص بانک‌های بزرگ، با رعایت معیارهای بانکداری تجاری، می‌توانند چنان رقابت سالمی را در سیستم ایجاد کنند که بانک‌های ایرانی نیز به خود آیند. انجام عملیات بانکی توسط بانک‌های خارجی به معنی آن است که دیگر اضافه برداشتی نخواهد بود، به معنی آن است که سیاست‌گذار مطمئن است که سیستم بانکی می‌تواند تعهداتش را عملی کند، به معنی آن است که دیگر نه رابطه بلکه استحکام طرح توجیهی است که می‌تواند معیار وام‌دهی باشد، همچنین که نه تنها منابع اقتصاد به‌طور بهینه‌تری توزیع می‌شود، بلکه با باز شدن حساب سرمایه، اقتصاد با پتانسیلی که دارد می‌تواند جذب‌کننده سرمایه‌ای باشد که شدیدا به آن نیاز دارد.  اجازه عملیات معمول بانکی به بانک‌های خارجی، خود بزرگ‌ترین مشوق برای ورود سرمایه به ایران است. بدون تردید و بی‌هیچ شک و شبهه‌ای، بیشترین مخالفت‌ها برای ورود بانک‌های خارجی برای انجام عملیات معمول بانکداری، با کوچک‌ترین نشانه‌ای از این امر بروز می‌یابد. مخالفت‌هایی که طیف وسیعی را شامل خواهد شد، از شرکت‌های شبه دولتی تا بانک‌های فعلی. به‌عبارت دیگر هر دو طرف تقاضا و عرضه بازار پول تمام لابی خود را به کار خواهند بست و از تمام امکانات بهره می‌برند تا این کار صورت نگیرد. اما فراموش نکنیم، امروز بزرگ‌ترین بانک‌ها، عملیات بانکی اسلامی را در کشورهایی که در این مورد سختگیر‌تر از ما هستند، انجام می‌دهند.

عنصر واقعیت از اقتصاد جداشنی نیست

سید کمال سیدعلی، معاون ارزی پیشین بانک مرکزی، در تحلیلی از نحوه انطباق نرخ سود بانکی و نرخ ارز با واقعیت بازار نوشت: در تعیین نرخ سود بانکی که اخیرا شورای پول و اعتبار تصمیماتی را اتخاذ کرد، نشانه اعمال تصمیم سیاسی و دستوری در اقتصاد نمایان شد. در این شرایط آنچه در دولت گذشته نیز مورد انتقاد بود و دولتمردان فعلی نیز آن زمان به انتقاد از دولت گذشته می پرداختند، با درجه پایین تری اتفاق افتاده است. درست است که نرخ تورم کاهش یافته اما سایر واقعیت های اقتصادی نیز باید در تعیین شاخص نرخ سود بانکی مورد توجه قرار می گرفت. عرضه و تقاضا اصلی ترین مکانیزم کشف قیمت در هر بازاری محسوب می شود به همین دلیل باید برای تعیین قیمت پول که همان نرخ سود بانکی باشد، باید به عرضه و تقاضا توجه جدی شود. زمانی که عرضه پول محدود است و تقاضا همچنان وجود دارد، کاهش نرخ سود بانکی با دستور مقام سیاست گذار، آثار زیانباری را بر جای خواهد گذاشت. این تصمیم مصداق بی توجهی به مکانیزم بازار است. کاهش سود بانکی در شرایطی که کمبود عرضه و ازدیاد تقاضا وجود دارد، صف جلوی بانک ها را برای دریافت تسهیلات طولانی تر خواهد کرد. از طرف دیگر پای رانت را به مبالات پولی باز می کند چراکه در این شرایط کسانی موفق به عبور از صف تسیهلات می شوند که روابط و رانتی برای دریافت تسهیلات دارند.  در موضوع نرخ ارز نیز دولت می تواند با قاطعیت بیشتری عمل کند و به آنچه در بازار رقم خورده توجه داشته باشد. واقعیت های بازار بود که نرخ ارز را از 3 هزار و 800 تومان به 3 هزار و 300 تومان کاهش داد. بدون آنکه دخالت آنچنانی شود، نرخ ارز در بازار تعدیل شد. در این شرایط دیگر نرخ مبادله ای معنا ندارد. نرخ ارز آنچیزی است که نظام عرضه و تقاضا در بازار رقم زده است تنها باید شهامت اعلام آن از سوی بانک مرکزی وجود داشته باشد. اگر نرخ ارز رسمی تا 3 هزار و 100 تومان افزاش یابد با توجه به هزینه مبادله، تقریبا می توان گفت که یکسان سازی نرخ ارز انجام شده است. بر این اساس نباید برای یکسان سازی منتظر عوامل دیگر ماند. بازار تکلیف را روشن کرده است. اینکه در بازاری دخالت شود قیمت کالا به طور مصنوعی پایین نگه داشته شود، در دولت قبل مورد انتقاد قرار می گرفت. از دولت فعلی که سیاست های نادرست دولت گذشته را در زمینه های مختلف تغییر داده است، انتظار می رود در این بخش نیز با توجه به مکانیزم بازار سیاست گذاری داشته باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر نقش مهمتری در تشدید مشکلات اقتصادی کشور داشته است؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: