به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

از زمان اعمال تحریم های فراگیر جامعه بین المللی علیه برنامه هسته ای کشورمان، با چالش دهشتناکی مانند سقوط قیمت نفت روبرو نبوده ایم. اما درعین حال نزول بهای نفت را می توان به فال نیک نیز گرفت و از آن بعنوان یک فرصت استثنایی بهره جست. با افت بهای نفت، اختلاف قیمت بازار آزاد و قیمت مورد انتظار مصرف کنندگان به کمترین حد خود رسیده است که این یک فرصت استثنایی را برای کاهش یارانه ها و جبران کسری بودجه آنهم بدون در مضیقه گذاشتن مصرف کنندگان و برافروختن دوباره آتش تورم فراهم آورده است.

درطول سال های اخیر گذشته ما همواره در صف مدافعان کاهش یارانه های نفتی بوده ایم چرا که معتقدیم کشورمان توانایی تقبل ادامه این سیاستها را نداشته و بعلاوه اینکه این سیاستها سبب زیاده روی در مصرف سوخت توسط قشر مرفه جامعه که پر مصرف ترین طبقه انرژی در کشور هستند شده است در نتیجه مرفه ترین طبقه جامعه بیشترین سود را از این سیاستها برده است. با کاهش یارانه های نفتی دولت قادر خواهد بود که این بودجه را صرف یارانه های هوشمند که صرفاً اقشار نیازمند را هدف قرار می دهند کند. در سال 1391 کشور اردن دقیقاً همین برنامه را اجرا نمود. در آن زمان دولت اردن تمام یارانه های نفتی را قطع کرد و در عوض تعهد نمود که اگر قیمت نفت به بشکه ای بالای 100 دلار برسد به مستحق ترین خانواده ها مستقیماً کمک مالی نماید. اخیراً رئیس جمهور جدید اندونزی، آقای جوکو ویدودو نیز تمامی یارانه های سوختی را قطع نمود و قول داد که بخشی از این صرفه جویی را متوجه برنامه های آموزشی و بهداشتی جهت کمک به فقرا نماید. نخست وزیر جدید هندوستان، ناوندا مودی نیز به روند پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت سوخت دیزل در این کشور پایان داده است.

رهبران کشورهای اردن، اندونزی و هند از این فرصت منحصر بفرد نهایت استفاده را برای کاهش یارانه ها برده اند چراکه تشخیص داده اند در مقطع کنونی هزینه سیاسی که برای اتخاذ این سیاستها می پردازند نسبتاً ناچیز خواهد بود. وقتی قیمت نفت مجدداً روند صعودی خود را پیدا کند دولتمردان مان درخواهند یافت که کاهش یارانه ها از لحاظ سیاسی مشکل خواهد بود چراکه با افزایش قیمت سوخت و کاهش یارانه ها طبیعتاً شوک بزرگتری به مصرف کنندگان وارد خواهد آمد. با بالا رفتن مجدد بهای نفت هزینه یارانه ها نیز افزایش خواهد یافت که ناچاراً فشار مضاعفی بر وضعیت مالی کشورمان خواهد بود. در آن شرایط ما نه تنها قادر به ادامه هزینه سنگین یارانه ها نخواهیم بود بلکه توانایی رویارویی با پیامدهای سیاسی حذف این یارانه ها را نیز نخواهیم داشت. در حال حاضر فرصت منحصر بفردی برای حل یک معظل مالی که کشورمان با آن دست به گریبان است فراهم آمده است، فرصتی استثنایی بدون صدمه کمر شکن به مصرف کنندگان. از دست دادن چنین فرصتی غیر قابل جبران خواهد بود.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: