به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در نتیجه گیری گزارش 2015 مجمع اقتصاد جهانی، داووس، آمده است: با پیچیده تر شدن امور زندگی و دشواری های مدیریت آن، کسب و کارها، دولت ها و افراد حقیقی مجبور به اتخاذ تصمیمات در فضایی مملو از عدم اطمینان هستند. این مخاطرات در هم تنیده و به هم مرتبط هستند. مدیریت ریسک و مخاطره در این میان اهمیتی بیش از پیش یافته است. سیاستگذاران به این نتیجه رسیده اند که این مخاطرات از هم منفک نیستند بلکه ذاتاً پویا بوده و دایره تأثیرگذاریشان از مرزهای مختلف عبور می کند. با توجه به این موضوع، لزوم همکاری و تعامل و تبادل تجربه، بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. در این گزارش همچنین به این مهم اشاره شده است که دیدگاه های کوتاه مدت می تواند مانع از پرداختن به موضوعات بلند مدت شود.

برای مثال، در ده سال گذشته دلایل قاطعی مبنی بر تغییرات آب و هوایی به سبب فعالیت های بشر ارائه شد اما روند پرداختن به این موضوع و توقف تولید گازهای گلخانه ای هنوز بسیار کند است و ما باید برای مدیریت مخاطرات به این جنبه از طبیعت انسانی توجه کنیم. ما هنوز با عواقب بحران مالی جهانی دست و پنجه نرم می کنیم. بیکاری، نابرابری، مهاجرت های غیر قابل مدیریت و تفرقه های ایدئولوژیکی از مهمترین عواملی هستند که جوامع را به لبه پرتگاه سقوط می کشانند. شکنندگی جوامع ثبات ژئوپلیتیکی را به خطر می اندازد و همچنین تعامل و همکاری میان ارکان یک کشور را دشوارتر می سازد. 25 سال از سقوط دیوار برلین گذشته ولی بحران ها و درگیری های میان کشورها مجددا به یکی از مخاطرات اصلی تبدیل شده است. در عین حال، ابزارهای بحران آفرین نیز تنوع بیشتری یافته اند. از ابزارهای جغرافیای اقتصادی مانند تحریم ها گرفته تا حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی و رقابت های کشنده تسلیحاتی.  ما در مقابل این چالش ها درمانده و بیچاره نیستیم. همکاری های چندجانبه و مشترک کلید مقاومت در برابر این مخاطرات است. اقدامات جمعی و مشترک در قبال مخاطرات موجود کلیدی و حیاتی است.

با نگاهی به تحولات جهانی و موقعیت کشورمان، دستیابی به توافق نهایی و افزایش تعامل سازنده با جامعه بین المللی یکی از نقاط عطف مدیریت مخاطرات و بحران هایی است که ما و جهان با آن مواجه هستیم. دیپلماسی تجاری از همین منظر اهمیت ویژه ای می یابد و رویکرد منطقه ای ما نیز مکمل این اقدامات خواهد بود. 

گزارش رقابت پذیری مجمع اقتصاد جهانی نیز ایران را در رتبه 83 قرار داده است که نسبت به تخمین یکسال گذشته یک پله سقوط داشت. بر اساس این گزارش انتظار می رود اقتصاد ایران با گذراندن 2 سال سخت اقتصادی که متأثر از تحولات بیرونی بود به سمت ثبات حرکت کند. ثبات نسبی اقتصادی فرصت مهمی را در اختیار ایران قرار می دهد تا بتواند رتبه رقابت پذیری خود را بهبود بخشد. در این گزارش آمده، ایران باید از موقعیت خوب اقتصاد کلان خود و بزرگی بازارش و همچنین جمعیت تحصیل کرده اش نهایت بهره برداری را بکند. بهبود چارچوب کاری موسسات و بالابردن بازده تولید، نیروی انسانی و بازارهای مالی به رقابت پذیری ایران کمک خواهد کرد و این امر محرک مناسبی برای رشد اقتصادی در کوتاه مدت و بلند مدت خواهد بود.

با وجود حضور آقایان محمد نهاوندیان و محمدجواد ظریف در اجلاس امسال، اشتیاق کمتری نسبت به سال گذشته که آقای روحانی حضور داشت نسبت به فرصت های سرمایه گذاری در ایران به چشم می خورد. دلیل اصلی این تفاوت به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، از جمله محمود سریع القلم در مصاحبه با فارین پالیسی، عدم دستیابی به توافق نهایی هسته ای در سال گذشته گزارش شده است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: